Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer,  mide bulantısı bebek bekleyen anne adaylarının neredeyse %75’ini etkileyen bir şikayettir. Peki hamilelikte mide bulantısı nasıl olur ve bulantıyla nasıl baş edilir hatırlamakta fayda var.

Hamilelikte mide bulantısının en belirgin sebeplerinden birisi, hormon seviyelerinin yükselmesidir ve çoğunlukla da gebeliğin 6. Haftasından itibaren başlar, 14. haftaya kadar devam eder. Bulantılar sabahları daha yoğun hissedilir ve gün içinde gitgide hafifler. Az yağlı krakerler, zencefil çayı ve karışık bitki çayları, lif içeren taze sıkılmış meyve suları da hamilelik bulantılarına son derece iyi gelmektedir.

Gebeliğin ilk dönemlerinde vücutta büyük oranda hormonal değişiklikler gözlenir. Bilhassa östrojen ve HCG hormonlarındaki yükselişin mide bulantısını başlattığı belirtilmektedir. Çoğul gebelik yaşayan kadınlarda bulantılar daha yoğun hissedilir. Hamilelikte koku alma duyusundaki artışın da etraftaki kokuları daha fazla almayı sağladığı ve bulantıyı tetiklediği bilinmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Çözüm

Bulantıları baskılamanın yollarını aramak ve çözüm bulmak son derece önemli; zira mide bulantıları anne adaylarının dışarıya çıkmaktan korkmalarına bile sebep olacak kadar yoğun sıkıntılar yaşatmaktadır. Hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir, neler yapılabilir bir bakalım.

Mideniz bulandığında sindirimi ve kokusu ile sizi zorlamayacak tuzlu krakerler atıştırabilirsiniz. Bu tip atıştırmalıkların tadı da hafif olduğu için sizi zorlamayacaktır.

Zencefilin mide bulantısını bastırma konusundaki mahareti bilinmektedir. Birkaç dilim taze zencefili bir fincan sıcak suya atıp 10 dakika demlenmesini beklemek ve tıpkı çay gibi tüketmek de fayda sağlar. Zencefili koklamak bile mide bulantısının bastırılmasını sağlar. Aynı şekilde limon da koklayabilir ve çayınıza, bitki çaylarınıza birkaç damla limon ilave edebilirsiniz.

Vücudun susuz kalması da mide bulantısı yapabilir bu sebeple taze sıkılmış, şeker içermeyen, kafeinsiz meyve suları hem vücudun vitamin ve mineral, hem de su ihtiyacını giderir ve bulantıyı baskılar.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer? 1

İbrahim Saraçoğlu mide bulantısı nasıl geçer hususunda da bazı ipuçları veriyor. İşte Saraçoğlu’nun mide bulantısı çözümleri…

Mide bulantısına zencefil birebirdir. Kök zencefil baş parmak büyüklüğünde kesilir ve ikiye ayrılır. Yarım su bardağı suda 5 ila 7 dakika arası kaynatılır ve azar azar yudumlanır. Her mide bulantısı hissinde birer yudum alınır.

Saraçoğlu, hamilelikte mide bulantısına kekik çayının da iyi geldiğini söylüyor. Ama kekik çayı gebeliğin ilk 3 ayı bitmeden evvel içilmemeli.

Ayrıca gebelikte bulantıların önüne geçmek için kızartmalardan, aşırı yağlı yemeklerden, şerbetli tatlılardan ve fazla tuzdan kaçınmak gerekiyor.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer? 2

Hamilelikte mide bulantısı nasıl önlenir sorusunun yanıtını şöyle sürdürebiliriz:

  • Hazmı zor ve yağlı yemeklerden uzak durulmalı
  • Öğünler küçük porsiyonlar şeklinde tüketilmeli
  • Fazla demir tüketiminden kaçınılmalı
  • Hekim tavsiyesiyle folik asit desteği ve multivitamin kullanılmalı
  • Kızartma yöntemiyle yapılmış yemeklerin tüketiminden uzak durulmalı
  • Yemek, parfüm ve buna benzer ağır ve keskin kokuların olduğu ortamlardan uzak durmalı
  • Mideyi çok boş bırakmamalı, acıktıkça azar azar tuzlu ve yağsız krakerlerden atıştırmalı
  • Bulantı ve kusma hafiflemiyorsa ve bunaltıcı olmaya başladıysa mutlaka bir hekimden yardım almalı.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-mide-bulantisi-nasil-gecer/