Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı, gebelik sürecinde anne adaylarını bekleyen bazı problemler ve sıkıntılar vardır. Bu problemlerden bir tanesi de mide bulantısı ve kusmadır. Peki gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar, gebelikte mide bulantısı ve kusma bebeğe zarar verir mi çözüm olarak neler yapılabilir, hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer hep birlikte göz atalım.

Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri

Bulantı, hamileliğin ilk ve en önemli belirtilerinden birisidir. Bu bulantıların sebebi çoğunlukla hormonal değişimler ve rahim genişlemesine bağlı olarak diğer organlara yapılan baskı etkisidir. Hamilelikte bulantı yorgunluk, belirgin ve güçlü kokular ve düşen kan şekeri neticesinde de gelişebilmektedir.

Hamilelikte bulantının ortaya çıkış sebebi tam olarak net şekilde açıklanamasa da, bazı faktörlerin payı olduğu düşünülmektedir.

  • Başta östrojen olmak üzere yükselen hormon seviyeleri
  • B6 vitamini yönünden eksik beslenme
  • Düşük tansiyon değerleri
  • Karbonhidrat metabolizmasının değişmesi

Hamilelik sebebiyle anne adayının bedeninde meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişikliklerin, hamilelikte bulantıyı tetiklediği belirtilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte bulantı, çoğunlukla ilk adet gecikmesinin hemen ardında başlar. Bulantının şiddeti gittikçe güçlenmeye başlar ve gebeliğin 8. haftasında kendini fazlasıyla belli eder.  Peki gebelikte mide bulantısı ne zaman geçer ona da bir bakalım.

8. haftanın ardından gelen haftalarda bulantı ve kusmalar gittikçe azalır ve gebeliğin 12 ve 14. haftasında sona erer. Gebelikte mide bulantısı ve kusma seyri ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamile anne adayları bu sıkıntıyı ne kadar süre çekmek zorundadır, mide bulantısına iyi gelen şeyler var mı bir de buna bakalım.

Her şeyden önce midenin boş kalmaması gerekiyor. Boş midede bulantı daha da güçlü hissediliyor. Günde üç kez yemek yerine, daha az miktarlarda ve daha sık yemek, bulantıyı önlemede yarımcı olabilir. Yenilen miktarların fazla tutulmaması da önemli bir husus.

Hamilelikte Mide Bulantısı 1

Küçük porsiyonlar halinde ve her bir lokmayı iyice sıvı hale gelene kadar çiğnemek de bulantıyı önleyecek hususlardan biridir.  Yemek yedikten hemen sonra dişleri fırçalamamak, sabah uyanır uyanmaz bastıran mide bulantıları için de yatağın yanı başında tuzlu kraker bulundurmak ve birkaç adet tuzlu kraker atıştırmak da işe yarayacak çözümlerdendir.

Hamile anne adayları her tür kokudan rahatsız olur ve bu kokular bulantıya sebep olur. Rahatsız edici koku ve tatlardan uzak kalmak da bulantı için engelleyici bir çözüm olabilmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer hususundan ziyade, hamilelikte bulantı problemini baştan önleyebilecek çözümlere ağırlık vermek daha doğru olacaktır. Bu önleyici çözümlerden birisi de bazı içeceklerden uzak kalınmasıdır. Süt, çay, kahve, portakal suyu gibi içecekler bulantıyı daha da kötüleştirebilir. Gaz ve asit içermeyen, taze hazırlanmış, katkısız ve doğal içecekler tercih edilmelidir. Evde katı meyve presinde sıkılıp içilecek meyve ve sebze suları en sağlıklı alternatiflerdir.

Hazmı zor olan yağlı, ağır soslu, kremalı  yiyeceklerle, yağda kızartılmış gıdalardan, kızartma yemeklerinden uzak durmak iyi olacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı 2

Demir hapları da mide bulantısını tetikleyebiliyor, bu sebeple gebeliğin ilk üç ayında demir haplarından uzak kalmak da önemli bşr destek sağlayabilir.

Bulantıyı daha da belirgin hale getiren yorgunluk ve stresten uzak kalmak, imkan varsa bol bol istirahat etmek ve gevşemek gerekiyor.

Mide yanması şikayeti de gebelik döneminde en sık karşılaşılan ve sıkıntı veren sorunlardan biridir. Büyüyen rahim mideyi daha yukarı doğru iter mide ve yemek borusunda bir baskı oluşturur. Bu da mide yanması olarak hissedilir. Bunun için de yatmadan 4 saat evvel gıda tüketimini bırakmak, yağlı ve ağır yiyeceklerin tüketiminden kaçınmak ve sigara içmemek bir çözüm olarak gösterilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-mide-bulantisi/