Hamilelikte Miyom Tedavisi

Hamilelikte miyom tedavisi, her dört kadından birinde görülen miyomlar kadın hastalıkları içinde en sık görülenlerinden birisidir. Miyomlar rahim dokusundan kaynaklanan ve rahim dışına taşan iyi huylu kistlerdir. Miyomlar gebe kadınlarda da oluşabilir ve rahimde miyom tedavisi gündeme gelir. Peki hamilelikte miyom tedavisi olur mu hususu oldukça merak edilir.

Hamilelikte Miyom Tedavisi 1

Aslında hamilelikte miyom tedavisi söz konusu değildir. 40 hafta süren gebeliğin yarısında, yani 20. hafta dolaylarında miyomlar şiddetli ağrı yapar. Böyle bir durumda ağrı kesici, buz torbası ve istirahat gibi uygulamalar sayesinde ağrılar biraz baskılanabilir.

Miyomlar gebelik sırasında hormonların etkisiyle büyüyebildiği gibi, nadiren küçülme de gösterebilir. Hekiminiz yapacağı muayene ve kontroller ve ultrason görüntülerine göre miyomların büyüklüğünü, son durumunu ve doğum kanalını kapatıp doğuma engel teşkil edip etmeyeceklerini tespit eder ve ona göre hareket eder.

Peki ameliyatsız miyom tedavisi mümkün müdür ve bitkilerin şifalı gücü ile miyomlar kontrol altına alınabilir mi sorularına da değinelim dilerseniz.

Ameliyatsız miyom tedavisi ameliyata gerek kalmadan, hastaya narkoz verilmeden uygulanan ve çoğunlukla başarı da sağlanan bir alternatif yoldur.

Ameliyatsız miyom tedavisi yönteminde ses dalgaları kullanılır. Ses dalgaları miyomların içine doğru hedeflenir ve buradaki miyom dokusu yüksek enerji verilerek 60 ila 70 dereceye kadar ısıtılarak tahrip edilir. Bu işlem esnasında civar doku ve organların zarar görmesi söz konusu değildir. Miyom tedavisi uygulanacak bölgenin net bir şekilde görüntülenebilmesi için MRT denilen bir tomografi yöntemi kullanılmaktadır.

Hamilelikte Miyom Tedavisi 2

Bu işlem radyasyon içermez. Hastaya hafif bir ağrı kesici yapılabilir. İşlem yaklaşık 2 saat sürer. Hem hastanın yaşam kalitesini yükseltir, hem maliyeti çok yüksek değildir, hem de az ağrı veren bir yöntemdir. Ameliyatsız miyom tedavisi sonrasında hasta hemen normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

Miyom Bitkisel Tedavi

Rahimde oluşan miyomları eritip küçülttüğü söylenen bitkisel çözümlerden birisi de soğan kürü olarak bilinen kürdür. Miyomlar için soğan kürü kolay hazırlanan özelliği ile pek çok kadının dikkatini çeker. İbrahim Saraçoğlu miyom tedavisi için evde kolayca hazırlanacak soğan kürünü tavsiye ediyor ve bakın yapılışını da nasıl anlatıyor.

Hamilelikte Miyom Tedavisi 3

Soğan kürü için 1 adet kuru soğanın kabuklarını soyun ve dörde bölün. Dörde böldüğünüz soğanı 2 bardak suda 5 dakika süreyle kaynatın. 15 gün boyunca soğan kürünü düzel olarak günde 2 yahut 3 bardak tüketin.

İbrahim Saraçoğlu miyom tedavisinin hamilelik sürecinde kullanılıp kullanılmayacağını, gebelik sürecine zarar verme riski olup olmadığını yine de hekiminize de danışmanızda fayda vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-miyom-tedavisi/