Hamilelikte Neler Yenmeli

Hamilelik döneminde beslenme hem anne, hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Gebelik döneminde sağlıklı ve yeterli beslenen anneler ve bebekleri, doğumdan sonra diğer anne ve bebeklere göre daha sağlıklı olmaktadır.

Özellikle bebeğin anne karnında alması gereken vitaminleri yeterli miktarda alıp gelişmesi, ilerleyen aylarında ve yaşlarında daha sağlam bir vücuda sahip olması için önemlidir. Her anne adayının merak ettiği hamilelikte nasıl beslenilmeli sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Hamilelikte Neler Yenmeli

Hamilelik döneminde alınan besinler, anne ve bebeğin sağlığını doğrudan etkiler. Bebeğin anne karnındaki gelişiminin tamamlanmasında önemli rol oynayan beslenme, annenin de sağlıklı olmasında etkilidir. Anne adayının bu dönemde fazla kilo almadan, çok fazla yemek yemeden hem kendine hem bebeğine yarayacak türden sağlıklı besinler tüketmesi gerekir.

Gebelik döneminin özellikle ilk aylarında yaşanan mide bulantısı, kusma, baş dönmesini gibi şikayetleri tetikleyici özelliği olmayan besinlerin alınması, anne adayının daha sağlıklı beslenmesinde rol oynayacaktır.

Hamilelikte yenmesi gerekenler tamamen besleyici özelliklere sahip besinler olmalıdır. Halk arasında yaygın olan iki kişilik yeme durumu, bilimsel açıdan kesinlikle uygun değildir. Hamile bayanlar, normal bayanlardan farklı olarak günde sadece 200 kalori daha fazla alması gerekir. Yani normalde 1800-2000 kalori ihtiyacı olan bir bayan, hamilelik döneminde 2000-2150 kalori arasında beslenebilir.

Hamilelik döneminde anne adaylarının beslenmesinde hazır gıdalardan çok evde hazırlanan gıdaları almalarına dikkat edilmesi gerekir. Hazır gıda tüketilmesi gerektiğindeyse mümkünse hamileler için özel menülerden satın alınması ya da diyet tarzı besinlerden tüketilmesi gerekir. Sürekli hazır besinler yiyen ve bu besinler ile doyuma ulaşan anne adaylarında ve bebeklerinde sağlık sorunları oluşabilir.

Hamilelikte Neler Yenmeli 2

Hamilelikte Beslenme Programı

  • Hamileyken beslenme ve düzenli bir hayat çok önemlidir. Bu dönemde annenin kilo almadan hem bebeğini hem de kendisini besleyici özelliklere sahip besinler tüketmesi gerekir. Hamilelik döneminde kilo almadan beslenmek için aşağıda maddeler halinde sıraladığımız önerilere dikkat etmelidir.
  • Gebelik döneminde anne ve bebeğin yeterli miktarda beslenmesi için bol miktarda proteinli besinler tüketmesi gerekir. Bunun için haftanın 2 günü beyaz etli tavuk ya da hindi, 2 gün balık çeşitleri, 2 gün kırmızı et yemekleri ve 1 gün de kuru baklagillerden tüketmesi gerekir.
  • Gebelik döneminde yağ kullanımı çok fazla olmamalıdır. Yemeklerde ya da salatalarda kullanılan yağların zeytin yağı ile birlikte karıştırılıp kullanılması bu dönemde önemlidir.
  • Hamilelik döneminde mümkün olduğunca kahve ve çay tüketilmemesi gerekir. Bunların yerine süt ve ayran tüketimi daha besleyici, sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Neler Yenmeli 3

  • Hamilelik döneminde meyve ve sebze tüketiminde bu besinlerin temizlenmesine çok dikkat edilmeli. Yenmeden önce mutlaka bol su ile yıkanması gerekir.
  • Normalde çok fazla tuz kullanımı sağlıklı bireylerde bile son dönemlerde kısıtlanmıştır. Gebelik döneminde de tuz alımına dikkat etmek bu yönden gereklidir. Turşu ve konserve gıdaların tüketimineçok dikkat etmek gerekir.
  • Gebelik döneminde sağlıklı beslenme adına anne adaylarının günde en az 2,5-3 litre su tüketmesi gerekir. Suyun yanında doğal meyve suyu tüketimi de belirli düzeylerde olmalıdır. Eğer çok fazla tüketim olursa meyvelerin içinde yer alan şeker ile anne adaylarında kilo alma problemleri ortaya çıkabilir.

Bu yazımızda merak edenler için hamileler ne yemeli ve hamilelikte beslenme konularında bilgiler verdik. Yukarıda verdiğimiz bilgiler tamamen öneri niteliğinde olup anne adaylarının uyması gereken gerçek kuralların doktorları tarafından özel olarak bildirilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-neler-yenmeli/