Hamilelikte Oksitosin Hormonu Ne İşe Yarar, Hamilelikte Oksitosin Hormonunun Görevi Nedir?

Hamilelikte oksitosin hormonu, anne adayları gebelik süreçlerinde pek çok fiziksel ve psikolojik değişim yaşarlar. Arka arkaya neşeli, üzgün, sinirli, karamsar, endişeli, alıngan, mutlu olabilirler. Tüm bu duygu değişimlerine sebep olan faktör gebelik hormonlarıdır. İşte bu hormonlardan birisi de oksitosin hormonudur.  Oksitosin hormonu ne demek, oksitosin hormonu nelerde bulunur bir göz atalım.

Hamilelikte Oksitosin Hormonu

Gebelik döneminde oksitosin hormonu seviyesi artar ve bu artışa bağlı olarak anne adayı gevşer, sakinleşir ve rahatlar, uykuya dalması kolaylaşır.

Oksitosin Nedir?

Oksitosin nedir sorusunun yanıtına dilerseniz daha kapsamlı bakalım. Oksitosin hormonu sadece kadınlarda salgılanan bir hormondur. Hipofiz bezinin arkasında salgılanan oksitosin; mutluluk, sevgi, aşk hormonu olarak da bilinir; zira oksitosin hormonu dokununca, sevgi görünce, sarılınca, arzu duyunca salgılanır ve artar.

Cinsel ilişki sırasında vajinadan alınan uyarı ile hipofiz bezlerinden vücuda sinyal iletilirek oksitosin hormonu salgılanır ve döl yatağın ulaşması sağlanır. Oksitosin hormonu ile döl yatağına ulaşan spermler daha uzun müddet yaşayarak yumurtayı döller.

Oksitosin hormonu aynı zamanda doğum sırasında rahim kaslarının daha güçlü kasılmasını sağlayarak doğumun kolay olmasını sağlar. Eğer vücutta oksitosin hormonu az ise doğum süresi uzar ve doğum zorlaşır. Bazı durumlarda anne adaylarına doğum sancılarını başlatmak yahut doğum kasılmalarını desteklemek için damar yoluyla oksitosin ilaç verilir ki bu işlemin halk arasındaki ismi suni sancıdır.

Hamilelikte Oksitosin Hormonu 3

Oksitosin İçeren Besinler

Aslında besinler oksitosin hormonu içermez. Sadece bazı besinler vücutta oksitosin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Oksitosin hormonu nelerde bulunur sorusu bu noktada devreye girer. Oksitosin salgılanmasına destek olan besinleri sıralayacak olursak; yumurta, acı biber muz, protein içeren besinler, Omega 3 yağ asidi ihtiva eden besinler, lifli sebze ve meyveler, tahıllar ve su.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-oksitosin-hormonu-ne-ise-yarar-hamilelikte-oksitosin-hormonunun-gorevi-nedir/