Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğü

Gebelikte tansiyon düşüklüğü her anne adayının hamileliklerinin ilk aylarında başlarına gelebilecek bir sorundur. İlk aylarda yetersiz beslenme, hormonal dengesizlikler, vücudun hamileliğe alışması gibi nedenler ile ortaya çıkabilen bu durum hem anne adayının, hem de bebeğinin zaman zaman tehlikede olmasına neden olabilir.

Bu nedenle her hangi bir sağlık sorunu olmasa bile hamilelerin gebelik dönemlerinde mutlaka rutin kontroller ile tansiyonlarına baktırmaları gerekir.

Hamilelikte tansiyon düşüklüğü, normal zamandaki tansiyon düşüklükleri ile aynı değildir. Gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan tansiyon düşmesi, anne adayının mide bulantısı yaşaması nedeni ile yeterli beslenememesi, kusma nedeni ile sürekli sıvı kaybetmesine bağlı olarak ortaya çıkabilen tansiyon düşüklüğü, hamileliğin ilerleyen aylarında kendiliğinden yok olur.

Bazı özel durumlarda anne adayının bünyesinden kaynaklanan kalıcı tansiyon düşüklüğü de yaşanabilir. Bu durumda anne adayının ve bebeğinin zarar görmemesi için gerekli olduğunda ilaç kullanımı yapılabilir. Tansiyon düşüklüğüne neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir tedavi uygulaması yapılabilir. Örneğin anne adayının aşırı su kaybetmesinden kaynaklanan tansiyon düşmelerinde takviye olarak damardan sıvı verilmesi, yani serum takımı tedavisi yapılabilir.

Buna benzer şekilde yeterli beslenememe nedeni ile ortaya çıkan hamilelik tansiyonu düşmesinde de takviye gıdalar alınması gerekebilir. Bu tedavilerin mutlaka doktor kontrolünde ve dikkat şekilde yapılması gerekir. Her ne kadar doktor kontrolünde olsa da anne adayının da ilaç kullanımında dikkatli olması, her hangi bir yan etki durumunda acilen doktora başvurması gerekir.

Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğü

Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Gebelik döneminde anne adaylarının tansiyon düşmesi problemleri olabilir. Bu problemin kontrol altına alınması ve tedavi edilmesinde bazı noktalara dikkat etmek çok önemlidir. Örneğin, hamilelik döneminde bir anne adayına tansiyon düşmesi teşhisi konulduğunda ani hareketlerden geri durması, yavaş ve kendini zorlamadan hareket etme alışkanlığı edinmesi gerekir.

Bu durumda özellikle ayağa kalkma ya da yatarken oturur pozisyona geçme sırasında ani hareketlerden kaçınmaya mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde zaten düşük olan tansiyonun daha fazla düşmesi ve hamile bayanın bayılmaya kadar giden şuur kaybı yaşaması sorunu ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Gebelikte tansiyon düşmesinin önlenmesi ve tedavisi için hastanın mutlaka düzenli uyku uyuması, düzenli beslenmesi ve kendisine dikkat etmesi gerekir. Gün içinde çok fazla ayakta durmak, sağlığı tehdit edecek şekilde beslenmek, ani ve zorlayıcı hareketler yapmak, tansiyon dengesini de bozar. Bunun için önemli noktalara mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelik döneminde tansiyon düşmesine protein ağırlıklı ve fazla şekerli, yoğun karbonhidrat içermeyen bir beslenme programı iyi gelecektir. Bunun yanında ayrıca vitamin ve demir takviyesi de hamile bayanlara önerilir. Gebelik süresince mümkün olduğunca dinlenmek ve stresten uzak durmak da tansiyon düşmesini önlemekte etkilidir.

Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? 1

Gebelik süresi boyunca bol miktarda su içmek, mümkün olduğunca doğal içecek ile vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak tansiyon dengelenmesi için etkilidir. Uyurken ya da dinlenme esnasında vücudun çok dik tutulmaması, çok sıkı kıyafetler giyilmemesi, gün içinde anne adaylarının kendilerini mutlu edecek aktivitelerde bulunması, hamilelik döneminde tansiyon düşmesinin önüne geçmek için etkilidir.

Gebelikte tansiyon düşüklüğü eğer önlem alınmazsa doğumdan donra da devam ederek kalıcı bir hal alabilir. Bunun için ilk belirtileri görüldüğünde önemsenip doktora başvurulması gerekir. Hamilelikte tansiyon düşmesinin en büyük nedeni anne adayının bünyesinin zayıf olmasıdır. Bu genelde kilo ile bağdaştırılsa da aslında kilonun hiç bir önemi yoktur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamilelikte-tansiyon-dusuklugu/