Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

Hamilelik hakkında merak edilen konulardan birisi de, hamileyken ilişkiye girilir mi? sorusunun cevabıdır. Bazı kadınlar bu konuyu araştırıp akıllarındaki soru işaretlerini gidererek sorunsuz bir cinsel hayat yaşarken kimi kadın da bu konuyu bir tabu olarak görmekte ve hamilelik boyunca cinselliği bir kenara bırakmaktadır.

Hamileliğin başlangıcında yapılan doktor kontrolünde herhangi bir düşük ya da erken doğum riski yoksa çoğunlukla doktor bu konuda bir kısıtlama getirmez. Anne adayları utandıkları için doktora bu konuyu danışmak yerine cinsellikten uzak durmayı tercih ederlerse yok yere kendilerini ve eşlerini kısıtlamış olurlar.

Bu konuda yapılacak en doğru davranış cinsel ilişkiye girmeye engel bir durum olup olmadığını doktora sormaktır. Sorunsuz bir hamilelikte ilişki kısıtlanması söz konusu değildir. Bazen hamileliğin ilerleyen dönemlerinde doktor bu konuda kısıtlama getirebilir. Bunun dışında anne adaylarının kendi kafasına göre bu konuda karar vermesi doğru değildir.

Kadın hamileyken ilişkiye girilir mi? diye düşünmek yerine bu konu hakkında işin uzmanlarına danışmak daha mantıklıdır. Hamile olmak kadının kendini hayattan soyutlaması anlamına gelmediği için normal seyreden bir hamilelik sürecinde çiftler cinsel hayatlarına devam edebilirler. Hamilelik bir kadının hayatının en güzel dönemidir ve bu dönemde başta cinsellik olmak üzere her konuda hayatlarına normal bir şekilde devam edebilirler.

Bu konuda uzmanların yaptıkları araştırmalar erken doğum ve düşük riski gibi problemler yoksa anne adaylarının cinselliği normal bir şekilde yaşayabilecekleri yönündedir. İlk aylarda henüz kadının vücudunda fazla bir değişim olmadığı için rahat bir şekilde ilişkiye girilebilir.

Hamileyken İlişkiye Girilir Mi? 1

İlerleyen dönemde anne adayının karnı belirginleşmeye başladıktan sonra normal pozisyonlarda ilişkiye girmek zor olacağı için bu konuda dikkatli davranılmalıdır. Kadının üstte olduğu pozisyonlar, yan yana ya da vajinaya arkadan yanaşarak kadının karnına herhangi bir baskı uygulamadan ilişkiye girilebilir.

Bu konuda erkek de dikkatli olmalı kadının karnına baskı uygulayacak ya da onu zorlayacak sert hareketler yapmaktan sakınmalıdır. Bu konulara dikkat edildiği sürece çiftler cinsel hayatlarına rahat bir şekilde devam edebilirler.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalı?

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi de kaçınca aya kadar cinsel ilişkiye girilebileceği yönündedir. Normal devam eden bir hamilelikte 8. aya kadar ilişkiye girmekte bir sakınca yoktur. Uzmanların bu konudaki görüşü, son ay ilişki sırasındaki kasılmaların doğumu tetiklemesi ihtimaline karşı cinsel ilişkiye girilmemesi yönündedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalı?

Bebek bekleyen ve normal bir şekilde cinsel yaşamlarına devam eden çiftler, hamileyken içine boşalınır mı? sorusunun cevabını da merak edebilirler. Erkeğin sperminin bebeğe herhangi bir zararı olmayacağı için kadının içine boşalmasının bu anlamda bir risk taşımadığını belirten uzmanlar herhangi bir enfeksiyon gelişme riskine karşı içine boşalmamak gerektiği konusunda hemfikirler.

Normalinde olduğu gibi hamilelik boyunca da cinsel ilişkiye girerken tedbir amacı ile prezervatif kullanılması önerilmektedir. Riskli bir durum söz konusu değilse hamileyken ilişkiye girmek anne ya da bebek için herhangi bir soruna neden olmaz. Cinsel ilişki sırasında erkeğin penisinin bebek ile teması söz konusu olmadığı için çiftlerin bu konuda kaygılanmasına neden yoktur.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalı? 1

Uygun pozisyonlarda ve aşırıya kaçmadan yaşanan bir cinsellik çiftlerin bu süreçte birbirinden kopmadan, normal yaşantılarına devam etmelerine yardımcı olur. Hamilelik süresince doktor kontrolüne aksatmadan devam edilmeli ve cinsellik konusunda herhangi bir problem ya da anne adayının merak ettiği bir konu varsa bunu çekinmeden doktora sormalıdır. Hamilelikte cinsellikte dahil olmak üzere her konudaki sorunun en doğru cevabının doktor olduğu unutulmamalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hamileyken-iliskiye-girilir-mi/