Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori

Haşlanmış yumurta pikniklerin, kahvaltı sofralarının, atıştırmalıkların en aranılan besinidir. Folik asit, fosfor, çinko ve demir açısından oldukça zengin olan haşlanmış yumurta aynı zamanda olabildiğinde tok tutar.

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori 1

Vücudun gereksinim duyduğu aminoasitleri içeren haşlanmış yumurta, yüksek kolesterol sıkıntısı olmayan sağlıklı bireyler tarafından her gün tüketilebilir. Yüksek kolesterol problemi olan kişiler ise haftada 2-3 kez haşlanmış yumurta tüketebilir.

Yumurta sarısı, yumurta akına göre; yağ, sodyum, karbonhidrat, kalsiyum, folik asit, selenyum ve Omega 3 açısından çok daha zengindir. Üstelik A ve D vitaminleri yumurtanın akında değil sarısında mevcuttur.

Yumurta akını sporcular, karbonhidrat almak istemeyen kişiler, sıkı diyettekiler ve yüksek kolesterol şikayeti olan kişiler tüketmektedir. Zira yumurta akı vitamin ve mineral açısından değil,  protein açısından zengindir.

Sporcular dışında vücut geliştirme sporu yapan kişilerin bol miktarda yumurta akı tükettiği bilinmektedir.

Anne sütünden sonra, bir insanın ihtiyaç duyabileceği tüm besin öğelerini içeren yumurta, sağlık sorunu olmayan kişilerce her gün 1 adet tüketilmelidir. En kaliteli ve yoğun protein yumurtada bulunmaktadır.

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori 2

Yumurta, içeriğindeki onca vitamin sayesinde hücre gelişimine ve hücre yapısının korunmasına katkı sağlar. Kemiklerin gelişimine katkıda bulunur, hafızaya ve gözlere iyi gelir. Sindirim sistemi ve solunum sisteminin sağlıklı ve güçlü olmasını da sağlar. Tüm vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

İhtiva ettiği kolesterol sebebiyle, kolesterolü olan kişiler tarafından haftada en fazla 2-3 sefer yenmelidir. Yumurtanın aşırı tüketimi kalp-damar sorunları, cilt rahatsızlıkları ve daha farklı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bunun haricinde yumurtanın bilinen daha ağır bir zararı yoktur. Günde en fazla 2 adeti geçmeyecek şekilde tüketilebilir.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları

Haşlanmış yumurta kahvaltı sofralarının aranılan besinlerindendir. Kahvaltı sofrasında gözler mutlaka yumurtayı arar. İster sahanda yapılmış olsun, ister rafadan veya katı şekilde haşlanmış olsun yumurtasız kahvaltı hep bir parça eksiktir. Haşlanmış yumurtanın faydaları çoktur.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları

Kof bir besin değildir, yediğinize değer. Çok zengin bir protein kaynağı olan yumurta, özellikle vücut geliştirme sporu yapanların en revaçta besinidir.

 • Yumurta sarısında bulunan A vitamini gözlerin daha iyi görmesini sağlar.
 • Kemik gelişimi için faydalıdır
 • Diş sağlığında yumurtanın faydası büyüktür.
 • Vücuda enfeksiyonlara karşı direnç sağlar.
 • Yumurta sarısında bulunan D vitamini çocuklarda kemik gelişimine yardımcı olur
 • Yumurtadaki E vitamini vücudu zararlı maddelerden korur.
 • Cilt sağlığı için faydalıdır.
 • Kan yapımı için gerekli olan demiri sağlar
 • Büyüme, gelişme ve bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir.
 • Hamile kadınlar için haşlanmış yumurta son derece gereklidir.
 • Piknik sepetlerinin, yol çıkınlarının aranılan yiyeceği olan haşlanmış yumurta, taşınması kolay ve yenmesi de pratik bir yiyecek olduğundan çok sık tüketilir.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları 1

Haşlanmış yumurtanın 100 gramında yaklaşık 149 kalori bulunur.

1 adet orta boy yumurta ise 75-80 kalori civarındadır.

Yumurtanın sarısı, akına göre daha yağlı ve kolesterol oranı daha yüksektir. Ama besin değeri açısından da yumurtanın beyaz kısmından daha zengindir.

1 adet haşlanmış yumurtanın verdiği kalori normaldir. Ama her gün 4-5 adet yenen yumurta hem kalori hem de kolesterol açısından sakıncalı olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/haslanmis-yumurta-kac-kalori/