Hatmi Çiçeği Çayı

Şifalı otlar arasında yer alan bitkilerden biri de hatmi çiçeği olmaktadır. Köken olarak Asya bölgesine ait olan bu çiçek daha sonrasında Avrupa ve Çin’de de yetiştirilmeye başlanmış olmaktadır. Ilıman iklimlerde yetişen hatmi çiçeği bahçe bitkisi şeklinde yetiştirilmektedir.

Hatmi Çiçeği Çayı 1

Hava değişikliklerine karşı dayanıklı olmak ile birlikte gövde kısmı dik ve tüylü olmaktadır. Ortalama olarak kökleri 50 santimetre boyunda uzarken yüzeyde ki boyları 150 santimetreye kadar çıkmaktadır. Bunların yanı sıra hatmi çiçeği tam bir şifa deposu olmaktadır.

Güzel görümünün yanı sıra güzel kokusu ile ilgi çekici olmaktadır. Bu tarz bitkilerin daha iyi bir şekilde tüketilmesi için kişilerin daha önceden uzmanlara sorup o şekilde içmeleri gerekmektedir. Bu tarz bitkilerin alerjik durumlara neden olabilmesi durumu özellikle çocuklar da hastalıklara yol açabilmektedir.

Bu yüzden kullanmadan önce kontrollerin ya da alerjik testlerin yapılması daha sağlıklı olmaktadır. Ayrıca hatmi çiçeğini kullanmadan önce cildin küçük bir kısmında denemek ve eğer cilde zarar veriyor ise çayın içilmemesi gerekmektedir.

Genel olarak grip, soğuk algınlığı veya öksürük gibi kronik rahatsızlıkların tedavisinde demlenen hatmi çiçeği çayı sıklık ile tüketilmektedir. Üst solunum yolunda meydana gelen enfeksiyonlar sonucunda öksürük meydana gelmekte ve oluşan tahriş nedeni ile bakteriler üremekte ve yayılmaya başlamaktadır. Yapılan hatmi çiçeği çayı ile bu gibi durumlar kısa sürede çözülmektedir. Hatmi çiçeğinden faydalanabilmek için çayın doğru demlenmesi gerekmektedir.

Hatmi Çiçeği Çayı 2

Hatmi çiçeği çayının kan şekerini düşürücü bir etkisi olmaktadır. Bu yüzden diyabet hastalarının kullandıkları ilaçlar ile etkileşim olduğundan dolayı kişilerin kullanmaları pek önerilmemektedir. Hatmi çiçeğinin idrar söktürücü etkisi de olmaktadır.

 

Bu yüzden kanda ki lityum miktarının artması durumu oluşabileceğinden dolayı kişilerin bu çayı içerken belirli ölçülerde kullanılması daha sağlıklı olması gerekmektedir. Herhangi bir cerrahi operasyon geçiren kişilerin kan seviyelerinin düzende kalabilmesi için 2 hafta süre ile bu çayın içilmemesi daha iyi olmaktadır.

Hatmi Çiçeği Çay Nasıl Yapılır?

Hatmi çiçeği nasıl demlenir denildiğinde diğer doğal bitkiler ile demlenir gibi yapılması gerekmektedir. İlk olarak su kaynatılmaktadır. Daha sonrasında bir fincanın içerisine birkaç tutam hatmi çiçeği yaprağı konulmaktadır.

Konulan yapraklar fincana koyulduktan sonra iyice karıştırılmalı ve sonrasında fincanın ağzının iyice kapatılması gerekmektedir. Ağzı kapalı bir şekilde 3 dakika boyunca demlenmesi beklenmekte ve sonra yapraklarının süzülmesi yeterli olmaktadır. Sıcak bir şekilde, etkilerinin kaybolmadan içilmesi gerekmektedir.

Hatmi Çiçeği Çayı 3

Hatmi çiçeği içilmeden önce yaprakların taze olması ve gün içerisinde 2 ya da 3 kez içilmesi hatmi çiçeğinin faydalarından yararlanmak için yeterli olabilmektedir. Bu çay içildikten sonra yarım saat süre ile sigara içilmemesi, asitli içeceklerinde bir süre boyunca içilmemesi çiçeğin etkilerini göstermesine yardımcı olmaktadır.

7 yaşından küçük çocukların içilmesi önerilmemektedir. Hatmi çiçeği etkili bir bitki olduğundan dolayı içildikten sonra yemek yenmemesi de gerekmektedir. Mümkün olduğunca etki etmesini sağlamak kişilerin daha iyi olmalarına yardımcı olmaktadır.

Hatmi çiçeği bitkisi ya da bu tarz bitkilere alerjisi olan kişilerin hatmi çiçeği çayını dikkatli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Ciddi rahatsızlıkları olan kişilerin de mutlaka bir uzmana sorması ve hatmi çiçeği çayını buna göre tüketmeleri gerekmektedir.

Ayrıca düzenli şekilde ilaç içen kişilerin hatmi çiçeği içerken dikkat etmesi gerekmekte çünkü hatmi çiçeği çayının bazı ilaçlar ile etkileşim içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Bu ilaçların ve kullanılacak ilaçların yan etkilerinin ne olduğunun belirlenmesi ve ona göre kullanılması gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hatmi-cicegi-cayi/