Hatmi Çiçeği Faydaları

Doğanın insanlara sunduğu birbirinden farklı ürün bulunmakta olup, birbirinden farklı derde de deva olmaktadır. Birçok bitki, meyve ve sebze kişilerin sorunlarına çözüm olmakta olup bu sebeple de son derece yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Hatmi Çiçeği Faydaları 1

Hatmi çiçeği de, son yıllarda oldukça yoğun bir ilgi gören ve doğru kullanım ile birlikte kişilere büyük faydalar sağlayan bir bitkidir. Bu sebeple de hatmi çiçeği neye iyi gelir? Gibi birbirinden çeşitli sorular da kişiler tarafından sürekli olarak yöneltilmeye devam etmektedir.

Çok nemli olmayan, kumlu ve bir o kadar da tuzlu topraklara sahip olan aynı zamanda humuslu topraklar olan Akdeniz Bölgesi içerisinde oldukça yaygın bir şekilde yetişmeye devam etmektedir. Hava değişikliklerine dayanıklı bu bitkinin gövdesi dik ve tüylüdür.

Kökü 50 cm’ye kadar uzanırken boyu 150 cm’ye kadar çıkabilmektedir.  Hatmi çiçeğinin hemen her bölgesinde büyük faydalar bulunmaktadır. Yaprakları, kökleri ve çiçeklerinde büyük faydalar bulunmakta olup çok sayıda besin değerine de sahip olmaktadır.

Hatmi çiçeği öksürüğe iyi gelir mi? Sorusu da yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Soğuk kış aylarında özellikle kuru öksürüğünüzü kolayca giderebilecek Hatmi Çiçeğinin (Althaea Officinalis) şifalı etkisi şarkılara uzanmaktadır. Hatmi çiçeği İbrahim Saraçoğlu tarafından da öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında olduğu belirtilmektedir.

Hatmi Çiçeği Faydaları 2

Hatmi Çiçeği Ne İşe Yarar?

 • İdrar söktürücü bir özelliğe sahip olmasının yanı sıra mide ya da bağırsaklarda oluşabilen gazın dışarı atılmasını da sağlar. Aynı zamanda vücudun farklı bölgelerindeki ülser tedavilerinde de sıklıkla kullanılabilir.
 • Hatmi çiçeği öksürük tedavisinde de kullanılmakta olup özellikle de soğuk algınlığı ya da kuru öksürül ile karşı karşıya kalan kişilerin boğazını yumuşatmayı da sağlamaktadır. Aynı zamanda öksürmekten dolayı oluşan boğaz tahribatlarına karşı da son derece etkilidir.
 • Kökleri söktürücü etkisiyle böbrek iltihaplarını ve vücutta oluşmuş başka türlü iltihapları dışarı atar. Regl döngülerinde söktürücü olarak kullanılabilir. Kadınlarda rahim hastalıklarına karşı son derece etkili bir kalkan görevini de görmeye devam etmektedir. Erkeklerde meniyi artırıcı özelliği vardır. Özellikle prostat, sinüzit, mide ve barsak iltihaplarında faydalıdır.
 • Hatmi çiçeği lapasının sivilce ya da akneli bölgelerin üzerine sürülmesi ile bu problemden kurtulmak da mümkün olabilmektedir. Güneşten meydana gelen yanıklara karşı oldukça iyi gelmek ile birlikte aynı zamanda cildin nemlenmesi için de son derece etkilidir.
 • Diş problemleri için de kullanılabilmektedir. Diş etinin çekilmesinde ya da diş etinde meydana gelen iltihaplarda da oldukça etkili olmaktadır.
 • Hatmi Çiçeği Faydaları 3

  Hatmi çiçeğinin bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Fakat yine de günde en fazla 1-2 bardak hatmi çiçeği çayı içiniz. Söktürücü bir etkisi olması sebebi ile de hamileliğinin 8. Haftasından önce hatmi çayının tüketilmesi önerilmemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da hatmi çiçeği bebeklere verilir mi? Sorusuna karşılık olarak öncelikle bir uzmana danışılması çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır.

  Bu yüzden günde en fazla 1-2 bardak hatmi çiçeği çayı içiniz. Hazır olarak satın alınabildiği gibi aynı zamanda kendi evinizin ortamında da Hatmi yapraklarını kurutabilirsiniz. Hatmi çiçeği nasıl kullanılır? Sorusuna karşılık olarak, bir tutam kadar alınan Hatmi çiçeği yaprakları bir fincan kaynamış su içerisine atılır ve birkaç dakika demlenmesi beklenir.

  Fincanın ağzı bir kapak ile kapatılırsa daha iyi demlenecektir. Hatmi çiçeği çayı yedi yaş üzerindeki çocuklar tarafından içilebilir. Bu bitkinin etkisinin görülmesi için, çayının içildikten sonra asitli içecekler ya da sigara tüketilmesine de ara verilmesi gerekmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hatmi-cicegi-faydalari/