Havuç Kilo Yapar mı? Havuç Kalori, Zayıflama Etkileri Nelerdir?

Havuç Kilo Yapar mı?

Maydanozgiller familyasından koni şeklinde olan havuç Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen genellikle turuncu renkli bir sebze grubudur. Sarı kırmızı mor siyah renkte de olan havuçlara da rastlanmaktadır.1 adet orta boy havuç da yüzde 6 c vitamini yüzde 10 k vitamini yüzdeki kalsiyum olmaktadır.

Havuç Kilo Yapar mı? Havuç Kalori, Zayıflama Etkileri Nelerdir? 1

Ayrıca havucun içerisindeki vitaminler ve mineraller A, C, K, B1, B2 ve PP vitaminleri ile oldukça zengin ayrıca karoten pantolon likopin kolik ve fosfor bulunmaktadır. İnsan sağlığı açısından havucun yararları saymakla bitmemek de günlük özenle tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Havucun kalori açısından düşük olduğu lif bakımından yüksek bir besin olduğu bu yüzden de diyet yapan kişilerin programlarındaki olarak tüketilmesi herhangi bir kilo yapımına neden olduğu gözükmemektedir.

Havuç suyu içerisinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler sayesinde sabahları aç karnına içildiğinde metabolizmanın fabrika gibi çalışmasını sağlamaktadır. Havuç kilo yapar mı denildiğinde çiğ olarak tüketilmesi hiçbir probleme neden olmazken pişirildiğinde kilo yaptığı gözlemlenmiştir. Havuç suyu içildiğinde tokluk hissi yaratarak gün boyu enerji ve vererek zayıflamaya etkileri büyük oranda vardır. Ayrıca havucun püresi ve rendesi damarları korumaktan kolesterolün oluşmasını engelleyerek vücuttaki en büyük faydaları arasındadır.

Bağırsakların temizlenmesi ayrıca iyi çalışmasını sağlamaktadır. Havucun kilo verdirme işleminden salatalarda rendeleyerek bolca tüketilmesi içerisine limon suyu eklenerek tatlandırılması yapılabilmektedir. Havuç sebze grupları arasında şeker ve nişasta açısından oldukça yüksek lakin çok az karbonhidrat içermektedir. Diyet yapanlar için bulunmaz bir sebze grubu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günlük içilen bir bardak havuç suyu a vitamini ihtiyacın vücutta yüzde 400 karşılamak da k vitamini ise yüzde 20’sine c vitamininin yüzde 12’sini potasyumun ise yüzde 11 karşılamaktadır. Çiğ olarak yenilen havuç harekete geçirip insülinin dalgalanmasına izin vermemektedir. Bu şekilde kişinin kilo almasını da sebep olmamaktadır. Havucun çiğ olarak yenilmesin den korkmamalı, pişmiş olarak tüketilmesinde korkmalıdır diyebiliriz. Kış sebzeleri arasında en fazla rağbet gören havuç çeşitleri farklı tariflerle yemek listeleri arasında girmektedir.

Havuç Kilo Yapar mı? Havuç Kalori, Zayıflama Etkileri Nelerdir? 2

Havuç mantar hastalıklarından kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca güneş ışınlarının zararlı etkilerinden vücudu korumakta, ciltte oluşan sivilce oluşumunu engellemektedir. İçerisinde bulundurduğu yüksek lifler sayesinde bağırsak sistemini düzgün bir şekilde çalışmasını ve temizlenmesine büyük etmenler sağlamaktadır. Akciğerin içindeki olur şu an zararlı maddelerin de giderilmesine sağlayarak vücutta oksijen dağılımına düzenli bir şekilde getirmektedir.

Okul çağındaki çocukların zekasını ve sinirlerine olumlu yönde etkilemekte ve psikolojik açıdan düzenlemektedir. Cildin nemli gözükmesine döküntü ve kaşıntıların azalmasına faydalar vermektedir. Gelişme çağındaki çocukların günlük taze olarak tüketmeleri kemik sağlığı açısından güçlülük vermektedir.

Havuç Kalori

  1. 1 adet büyük boy havuç 100 gram olmakta ve 41 kalori oluşturmaktadır.
  2. Bir su bardağı çiğ havuç 6 gram şeker 25 gram nişasta içermektedir
  3. Bir orta boy havuç 40 gram ve 16 kalori olmaktadır.
  4. Bir küçük boy havuç 25 gram 10 kalori olmaktadır.

Havuç Kilo Yapar mı? Havuç Kalori, Zayıflama Etkileri Nelerdir? 3

Havuç Zayıflamaya Etkileri Nelerdir?

Sadece zayıflamak için değil sağlıklı kalmak için de havuç tüketilmesi önerilmektedir. Çiğ olarak tüketilmesinde hiçbir zararı olmayan havucun diyet programlarında düzenli bir şekilde yenilmesi zayıflamaya büyük katkılar vermektedir. Sabahları aç karnına bir bardak havuç suyu bağırsakların temizlenmesi ne metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Havucu salatalar yaparak tüketmek içerisine limon suyu katı tatlandırmak zayıflamaya ve sağlıklı kalmaya faydalar vermektedir.

Tokluk hissi veren havuç zayıflamak isteyen bireylerin kullanması gereken sebzeler içerisinde büyük bir nimet olarak karşımıza çıkmaktadır. Ara öğünlerde havucun dilimlenerek yoğurt ile tüketilmesinde hiçbir kilo yapıcı etkiye neden olmamaktadır. Havuç içerisinde bulundurduğu zengin vitamin ve mineraller ile insan sağlığına büyük etkiler vermektedir. Kış sebzelerinin en lezzetlisi ve baş tacı olarak mucizevi bir bitkidir. Antioksidan kapasitesi ile kansere karşı savaşçı olarak vücudumuzu koruma sistemi ile izole etmektedir.

Havuç besin değeri hastalıkların önlenmesinde alternatif tıp rolü üstlenmektedir. Yani sadece zayıflamak değil sağlıklı kalmak için havuç tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. İçerisinde bulundurduğu potasyum, magnezyum, folik asit ile diyet yaparken kaybedilen bütün mineralleri havuç ile almak mümkün olmaktadır. Havucun zayıflamaya etkileri büyük oranda mevcut olmaktadır. Günlük yapılacak olan sporla desteklenmesi gereklidir.

Kalbin dostu olan havuç güneşin zararlı etkilerine cilde karşı korumaktadır. Yeni doğum yapmış annelerin diyet programında da havuca yer vermesi ayrıca anne sütünü de artırarak çeşitli şekerli gıdalardan uzaklaşmasına artılar vermektedir.

Havuç Kilo Yapar mı? Havuç Kalori, Zayıflama Etkileri Nelerdir? 4

Anne sütünü arttırdığı için havuç bebeğin gelişmesine de faydalar vermektedir. Fakat aşırı miktarda havuç tüketimi karaciğer organının hasar görmesine ciltte sararmalara sebebiyet vermektedir. Şeker hastalarının havuç tüketirken dikkatli olması önerilmektedir çünkü içerisinde bulunduğu şeker zararlar verebilmektedir. Diyet programında ara öğünde tüketebileceğiniz havuç salatası tarifi verebiliriz:

  • 5 tane havuç
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 diş sarımsak
  • 6 yemek kaşığı yağsız yoğurt

Salatanın yapılışı oldukça basit olmakta listeye göre içerisine bir miktar tuz ilave edilebilmektedir. Öncelikle havuçların yıkanıp daha sonra rendeden geçirilmesi gerekmektedir. Ardından sarımsaklar soyulduktan sonra havanda dövülüp yoğurdun içerisinde çırpma teli ile karıştırılması gereklidir. Büyük bir kaseye rendelenmiş olan havuçlar alınıp içerisine yoğurtlu karışım ilave edildikten sonra iyice karıştırılıp daha sonra ise süslemesini zeytinyağı ile yapılması önerilmektedir.

Ara öğünde tüketebileceğiniz bol vitaminli enerji kaynağı bir salata olarak kilo vermeye de büyük etkiler sağlamaktadır. Bu salatayı öğle veya akşam yemeklerinden garnitür olarak da yenilmesi kilo yapmamaktadır. Ayrıca havuç ile diyet yapmak da mümkündür. Haftalık 5 kilo verdiren havuç diyeti olmaktadır.  Öğünler arasına havuç suyu ve dilimlenmiş havuç eklenerek yapılmaktadır. Diyet programında pişmiş havuca yer verilmemektedir çünkü içerisindeki şeker ortaya çıkmaktadır. Taze sıkılmış havuç suyu ile spor yaptıktan sonra zayıflamak oldukça güzel olacaktır.

Havuç Kilo Yapar mı? Havuç Kalori, Zayıflama Etkileri Nelerdir? 5

Tokluk hissi yaratarak tıka basa yeme engellemektedir. Havuç suyu düzenli olarak akşam yemeklerinden sonra 3 ay boyunca içilmesi önerilmektedir. Bu süre sonunda 2 ay olarak devam edilmelidir. Buradaki püf noktası havuç suyu içildikten sonra kesinlikle hiçbir şey yenilmemesi net özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu alışkanlığın kazanılması ile vücutta yeterli derecede mineral ve vitamin depolanmaktadır. Her gün taze olarak sıkılan havuç suyuna portakal veya greyfurt da eklenebilir. Ayrıca migren tedavisinde ve ishal hastalığının engellenmesine katkılar vermektedir. Kalp krizinin önlenmesinde karaciğer yetmezliğinde havucun faydaları saymakla bitmemektedir.

A vitamini kaynağı olan havuç görme yetisinin kuvvetlenmesine destekler vermektedir. Mide rahatsızlıklarında oluşan reflü, gastrit, ülser tedavisinde havucun faydası oldukça yüksektir. Günlük olarak bir iki çay bardağı içilmesi mide tedavisinde alternatif tıp rolü yapmaktadır. Havucun zayıflamaya etkisinde katkıları olduğu kadar insan sağlığına da değerler verdiği ortada olmaktadır.

İdrar söktürücü özelliği ile vücutta oluşan toksinlerin atılmasına doğal faydalar vererek şişlikleri azaltmaktadır. Havucun zayıflamaya etkileri olduğu kadar haftada en az 4 gün spor yapılması faydalı olmaktadır. Diyet programlarına sporla desteklemek hızlı kilo vermeye mucizevi etkiler yaratmaktadır. Ayrıca havucun organik olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/havuc-kilo-yapar-mi-havuc-kalori-zayiflama-etkileri-nelerdir/