Havyar Nedir, Faydaları, Nasıl Pişirilir, Nasıl Yenir?

Havyar kısaca balık yumurtasıdır. Ancak her balığın yumurtası değil mersinbalığı ve somon yumurtası makbuldür. Havyar özellikle Japon mutfağının vazgeçilmezi olsa da tüm dünya da tüketilmektedir. Ancak pahalı olması ve az bulunması nedeniyle her gün tüketilen bir besin değildir.

Havyar Nedir, Faydaları, Nasıl Pişirilir, Nasıl Yenir? 1

Genellikle en çok merak edilen havyar ne kadar ve havyar nasıl yapılır sorularına yanıt vermek ve havyarın faydalarından bahsetmek istedik.

Havyar Nedir?

Havyar dişi balığın döllenmemiş yumurtasıdır. Balık yakalanır, karnı kesilerek yumurtası alınır ve yeniden dikilerek denize bırakılır. Bu şekilde aynı balıktan her yıl havyar çıkarmak mümkündür. Böylesine zahmetli olması fiyatının yüksek olmasına neden olmaktadır.

Renk ve boyutuna göre çeşitleri vardır. Çok değerli olan siyah havyar mersin balığından, kırmızı havyar ise somon balığından çıkarılır. Çapı 3mm kadar olan iri boy havyarlara beluga, daha küçüklerine kaluga denir.

Kış aylarında Hazar Denizinde ve Rusya’ da dünyanın en iyi havyarları çıkarılır.

Havyar Faydaları

Havyarda bol miktarda protein, oldukça yüksek oranda B12 vitamini ayrıca A, C, D ve E vitaminleri ile başta çinko olmak üzere birçok mineral bulunmaktadır. Oldukça besleyicidir. Özellikle beyin sağlığı açısından çok faydalıdır.

Hücre yeniler, enerji verir, büyüme-gelişmeyi sağlar. Sinir sisteminin oluşması ve korunmasında önemli rolü vardır. Kan şekerini düzenler. Cildi yeniler ve güzelleştirir. Yapısında bulunan retinol görme fonksiyonunu korur ve gece körlüğünü engeller.

Havyar Nedir, Faydaları, Nasıl Pişirilir, Nasıl Yenir? 2

Bağışıklık sistemi üzerine de olumlu etkileri çok fazladır. Vücut direncini arttırır, enfeksiyonlara karşı korur, kas ve kemik gelişiminde oldukça faydalıdır. Beyaz kan hücrelerinin eksikliğini giderir.

Halsizlik ve yorgunluğa karşı güçlüdür. En önemli özelliğinden biri de afrodizyak etkiye sahip olmasıdır. Özellikle erkeklerde cinsel performansı arttırmaktadır. Özellikle siyah havyar sperm sayısını arttırır ve kaliteli sperm sağladığı için üremede de etkilidir.

İlaç ve kozmetik sektöründe de siyah havyar oldukça fazla kullanılmaktadır. Özellikle cinsel gücü arttırıcı ilaçlarda ve cilt bakım ürünlerinde havyarın yeri büyüktür.

Bir tatlı kaşığı havyarda herkesin ihtiyacı olan günlük B12 vitamini bulunmaktadır. Yağ ve protein bakımından da oldukça zengin bir besin olduğu düşünüldüğünde faydalarının hiç de az olmadığı tahmin edilebilmektedir. İçeriğinde ki insan sağlığı için önemi büyük olan lizin, arginin, isolöysin, metiyonin ve histamin gibi vücutta üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken aminoasitlerin zengin olması havyarın değerini arttırmaktadır.

Havyar Nedir, Faydaları, Nasıl Pişirilir, Nasıl Yenir? 3

Havyar Nasıl Pişirilir?

Havyar nasıl yapılır? Havyar yapımı hakkında birçok tarif bulunmaktadır. Biz en çok tercih edilen ve evlerde uygulanan tarifler vereceğiz sizlere.

Havyar nasıl yapılır? -Tarif 1 –

Malzemeler :

 • 100 gr kırmızı havyar
 • 150 gr zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı limon suyu
 • Havyarları mutfak robotunda 5 dakika karıştırın. Yavaş yavaş zeytinyağını ilave ederek karıştırmaya devam edin. Zeytinyağını iyice yedirdikten sonra azar azar limon suyunu ekleyin ve karıştırın. Havyar kaşığına alarak balık yemeklerinin yanında servis edebileceğiniz gibi sandviçlerde ve kanepelerde de kullanabilirsiniz.

  Havyar Nedir, Faydaları, Nasıl Pişirilir, Nasıl Yenir? 5

  Havyar nasıl yapılır? -Tarif 2-

 • 300 gr siyah havyar
 • 1,5 çorba kaşığı un
 • Bir avuç kıyılmış maydanoz
 • 1 yumurta
 • Tuz, karabiber
 • Kızartmak için sıvı yağ
 • Yıkayıp suyunu iyice süzdüğünüz siyah havyarın zarlarını çıkarın ve bir kaba alın. Ayrı bir yerde yumurta, un, maydanoz, tuz, karabiber iyice çırpılır ve havyarların üzerine ilave edilir. İyice karıştırılır.

  Tavada yağ kızdırılır ve karışımdan kaşıkla alınıp yağa dökülür. Her iki tarafı da kızartılarak servis tabağına çıkarılır.

  Havyar nasıl yapılır? -Tarif 3-

 • 300 gr siyah havyar
 • 2 çorba kaşığı un
 • Tuz
 • Kızartmak için sıvı yağ
 • Bu tarif bir önceki gibi kızartılarak yapılmaktadır. Ancak malzemeleri daha azdır. İyice yıkanan ve süzülen siyah havyar tuzlu una bulanır ve kızgın yağda kızartılır.

  Havyar Nedir, Faydaları, Nasıl Pişirilir, Nasıl Yenir? 6

  Havyar nasıl yapılır? -Tarif 4-

 • 1 adet rafadan yumurta
 • 100 gr siyah havyar
 • Bir tatlı kaşığı tereyağı
 • Yumurtanın sarısı ve tereyağı iyice karıştırılır. İçine havyar ve yumurtanın beyazı eklenerek karıştırmaya devam edilir. Havyar kaşığı içinde ya da kanepe ekmeğinin üzerine sürülerek ikram edilir.

  Havyar kaşığı yoksa ufak kaseler içinde balık tabaklarının yanında soğan, zeytin ve limon ile ikram edilebilir. Bu tarifleri uygularken havyarın taze olmasına dikkat edilmelidir. Çabuk bozulacağı için kapağı açılında 3 gün içinde tüketilmesi gerekir. Kapağı açılmadan buzdolabının en soğuk bölümünde saklanmalıdır. Buzluğa ve derin dondurucuya konulmamalıdır.

  İkram edilme şekli ise minik kanepelerin üzerindedir. Kalabalık kahvaltılarda hazırlanan ordövr tabağında, kanepelerin üzerine sürülmüş havyar ikram edilir.

 • Kahvaltı tabaklarında yer alan havyarı, minik kâselerde sunum yapmak mümkündür. Bu sayede, istenilen oranda havyarı tabağa almak mümkün olur.
 • Küçük kesilmiş tost ekmeğinin üzerine havyar sürülüp ikram edilebilir. Yanında soğan, zeytin ve limon bulundurulur.
 • Az pişmiş yani rafadan bir yumurtanın sarısı alınır, bir tatlı kaşığı tereyağı ile karıştırılır ve havyar ile birlikte tekrar yumurtanın beyazına katılarak servis edilir. Oldukça şık ve leziz bir ikramlık olacaktır.
 • Havyar Nasıl Yenir?

  Havyar genellikle havyar kaşığı ile servis edilir ve ordövr tabaklarının yanında sofraya getirilir. Havyar kaşığı yoksa küçük bir kase içinde de sunum yapılabilir. Eğer kanepe olarak ikram edilecekse tost ekmeklerinin üzerine bıçakla sürülür ve tabaklara yan yana dizerek sunum yapabilirsiniz. Kokteylerde bu tür havyarlı kanepeler daha çok tercih edilmektedir ve çatal bıçak kullanmaya da gerek yoktur.

  Havyarlı kanepe ile şampanya ayrılmaz ikilidir. Birlikte eşsiz bir lezzet oluştururlar.

  Havyar Nedir, Faydaları, Nasıl Pişirilir, Nasıl Yenir? 4

  Havyar ne kadar? Havyarın oldukça pahalı bir besin olduğunu biliyoruz. Özellikle iri ve siyah havyar oldukça pahalı ve nadir bulunmaktadır. Havyarı nereden alabilirsiniz? Balıkçılarda 100 ile 2500 TL arasında havyar bulmak mümkündür. Bu büyük fiyat farkı tamamen havyarın cinsi ve büyüklüğü ile ilgilidir. Birde balıkçı fiyatları her zaman daha fazladır. Daha ucuz havyar satın almak için sahil kasabalarında direk havyar üreten kişileri bulmak gerekir. Tazelik açısından da tercih edilir.

  Ayrıca konserve şeklinde havyarı büyük süpermarketlerde ve meze dükkanlarında bulmak mümkündür. Bu tür havyarlarda dikkat edilmesi gereken son kullanım tarihinin geçmemiş olması, açıldıktan sonra 3 gün içinde tüketilmesi, dondurulmaması ancak buzdolabının en soğuk bölümünde saklanması gerekir.

  Havyar Türk mutfak kültüründe fazla bulunmasa da ülkemizde son yıllarda tüketilmektedir. Genellikle havyar nasıl yapılır ve havyar ne kadar olduğunu merak edenlerin sayısının fazla olması dikkat çekmekte. Bu da farklı lezzet ve kültürlere açık bir toplum olduğumuzu göstermektedir.

  Havyar Nedir, Faydaları, Nasıl Pişirilir, Nasıl Yenir? 7

  Türkiye’de havyar üretimi kısıtlıdır. Bodrum ve Adana gibi yerlerde birkaç havyar üretim tesisleri bulunmaktadır. Bu havyarların büyük kısmı dışarıya ihraç edilmektedir. Türkiye’ de üretilen kefal balığından elde edilen fiska türünde havyar çeşidi bulunmaktadır.

  Balıkların canlı olarak karınlarının kesilip yumurtalarının çıkarılması ve dikilerek yeniden denize salınması ile havyar elde edilmesi hayvan dostlarının tepkisine neden olmaktadır. Bu tür protesto haberlerine de sık rastlamak mümkündür.

  Dünyada en pahalı havyar mersin balığından elde edilen beluga siyah havyardır ve fiyatı 1500 TL den başlamaktadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/havyar-nedir-faydalari-nasil-pisirilir-nasil-yenir/