HDL Kolesterol Nedir, HDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü, Kaç Olmalı?

Kolesterol denildiğinde akla ilk gelen terimlerden birisi olan HDL, halk arasında iyi kolesterol olarak bilinen değerlerdir. Her insanda bulunan kolesterol molekülleri, kan damarları içinde lipoprotein ya da lipitler ile taşınır.

Taşıma yapan bu lipoprotein partiküllerindeki HDL kolesterol seviyesi de kandaki iyi kolesterol değeridir. Yazımızın devamında hdl kolesterol ne demek, hdl kolesterol değerleri, yüksekliği ve düşüşü ile ilgili detayları sizlerle paylaşıyoruz.

HDL Kolesterol Nedir, HDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü, Kaç Olmalı?

HDL kolesteroller, küçük yapılı, yoğun moleküllerdir. Kan damarlarında dolaşan kolesterolleri karaciğere taşımakta görevlidir. Halk arasında iyi huylu ya da hayırlı kolesterol olarak bilinen bu değerler, vücut için iyidir. Çünkü bu değerlerin varlığı kan damarlarında koleesterol birikmesini önler. Bu da damarlarda plak oluşumunu engeller.

Kandaki HDL değerinin yüksek olması, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için etkilidir. Bu tür rahatsızlığı olanlar, HDL değerlerinin yüksek tutarak hastalıklarının ilerlemesini önleyebilir. İyi huylu kolesterolün düşmesi ya da aşırı yükselmesi durumunda ilaç tedavisi ve hastanın yaşam tarzında değişiklik gerekebilir. Bu konuda doktorların dediklerine birebir uyulması ve hastanın tedavisinin sonuna kadar dikkatli olması gerekir.

Hdl Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

Hdl kolesterol değerlerinin düşük olması bazı önemli hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Bu nedenle iyi kolesterol değerlerinin kontrol altında tutulması gerekir. Kandaki HDL değerinin yükseltilmesi için ilk olarak düşürmeye etkisi olan faktörleri ortadan kaldırın. Örneğin;

 • Fazla kilo almayın,
 • Sigara ve alkol alışkanlığınız varsa bunları bırakın,
 • Yılda bir kere ürik asit seviyesini ölçtürün,
 • Daha hareketli bir hayat yaşamayı tercih edin,
 • Tokluk kan şekeri takibi yapın.
 • HDL Kolesterol Nedir, HDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü, Kaç Olmalı? 1

  HDL değerlerini düşüren bu maddelerin dışında beslenmenizde de bazı noktalara dikkat ederek HDL değerlerinizi yükseltebilirsiniz. HDL seviyesinin yükselmesi için beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar, şu şekildedir…

  Her gün beslenmede 2 porsiyon soya tüketimine yer verilmeli. Çünkü işlenmiş protein, tempe, tofu gibi phyto östrojen açısından zengin olan besinler Hdl kolesterol seviyesini yükseltmekte etkilidir.

 • Alkol tüketimi söz konusu ise azaltılmalı, hatta bırakılmalıdır.
 • Kandaki kolesterol düzeylerini yükseltecek işlenmiş un, şeker gibi maddelerden uzak durulmalıdır.
 • Soğan ve sarımsak HDL değerlerinin yükseltilmesi için en önemli besinler arasındadır. Kolesterol problemi olan kişiler bu nedenle her gün çiğ olarak yarım soğan tüketmelidir. Genel olarak kandaki HDL değerini %25 oranında arttırır.
 • Tam yağlı süt, peynir ve süt ürünlerinin tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Hidrojene nebati yağ, hidrojene yağ gibi trans yağ asitlerinden mümkün olduğunca az tüketilmelidir.
 • Kötü kolesterolü yükselten besinlerden olan yumurta sarısı, ciğer, beyin gibi besinlerden uzak durulmalıdır.
 • İçerisinde omega 3 bulunan balık, koyu yeşil sebzeler, keten tohumu yağı, ayçiçek yağı, kanola yağı HDL seviyesinin yükseltilmesi gereken durumlarda tüketilmemelidir.
 • Tekli doymamış yağlar Hdl kolesterolü arttıran yaplardır. Bunun için HDL seviyesinin yükselmesi için zeytinyağı, kanola yağı gibi tekli doymamış yağlardan zengin yağlar tüketilebilir.
 • Gün içinde 2 öğünde turunçgiller, tahıllar, yulaf, üzüm, elma, esmer pirinç, kuru baklagiller gibi besinlerin tüketilmesi, Hdl kolesterol yükseltimi için gereklidir.
 • Beslenmede yukarıdaki maddelere dikkat edip düzenli spor yapıldığında ve gerekli ise ilaçlar da düzenli alındığında kandaki hdl seviyesinde yükselme meydana gelecektir. Bu konuda ilaçlar kadar kişinin genel yaşam tarzı da büyük önem taşımaktadır.

  HDL Kolesterol Nedir, HDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü, Kaç Olmalı? 3

  Hdl Kolesterol Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

  HDL yani iyi huylu kolesterolün kanda yüksek çıkması çoğu zaman önemsenmez. Gerçekte de bu değerlerin yüksek olması sağlık açısından olumludur. Ancak her şeyin olduğu gibi bu yüksekliğin de bir sınırı vardır. Her ne kadar zararsız ya da kandaki değerinin yüksek çıkması olumlu olsa da HDL değerlerinin da aşırı olması vücutta bazı organların ya da yapıların gerektiği gibi çalışmadığına işaret eder.

  LDL yükselmesi ya da HDL düşmesi gibi hdl kolesterol yüksekliği belirtileri de mevcuttur. Bu belirtilerden en önemlisi kan damarlarının daralmasına neden olmasıdır. Bu durum daha ilerleyen dönemlerde kalp krizi riskini arttırır.

  Kanda HDL değerinin aşırı yüksek olması, genel sağlık yapısındaki bir bozukluktan kaynaklanır. Bunun için mutlaka değerlerin dikkate alınması ve bu yüksekliğin nedenlerinin araştırılması gerekir. Kimi zaman sadece genetik faktörlerden kaynaklanan genel HDL yüksekliği söz konusu olabilir. Bu durumda da yine uzmanlar genlerin neden bu şekilde bir yüksekliğe neden olduğunu ve aşırı HDL seviyesinin kişi üzerindeki olumsuz etkileri için neler yapabileceklerini araştırmalıdır.

  İyi huylu kolesterolün aşırı yüksek olması, biraz düşürülmesini gerektirir. Bunun için HDL kolesterol değerini düşürme yolları araştırılmalıdır. İyi huylu kolesterolün aşırı yükseldiği durumlarda ilk olarak yükselme nedeninin belirlenmesi ve nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Nedenler ortadan kaldırıldıktan sonra yüksek olan HDL değeri düşürülmeye çalışılır.

  HDL Kolesterol Nedir, HDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü, Kaç Olmalı? 4

  Kandaki HDL seviyesinin normal değerlerine düşürülmesi için sağlıklı beslenme ve düzenli spor önemlidir. Bu tür bir yaşam, hem iyi huylu hem de kötü huylu kolesterol değerlerinin normale dönmesinde son derece etkilidir.
  Kandaki HDL değerlerinde aşırı artış olduğunda ve mutlaka en kısa zamanda bu değerlerin düşülmesi gerektiğinde ilaç tedavisi de yapılabilir. Alınan bu ilaçların etkilerini göstermesi için kişinin mutlaka sağlıklı bir yaşamı benimsemesi gerekir.

  Aksi halde sadece ilaç kullanımında etki görülür, sonrasında ise yeniden kolesterol sorunu yaşanmaya başlar. Çok acil ya da farklı durumlarda hastaların doktor kontrolünde diyet yapmaları da önerilebilir. Bu diyet sırasında kişinin kan değerlerindeki kolesterol seviyesi normale getirilmeye çalışılır.

  Verilen diyetler konusunda hastalar dikkatli olmalı, mutlaka diyeti uygulamalıdır. Bu diyetler kişisel olduğu için her hangi başka birine tavsiye edilmemeli, uygulaması istenmemelidir. Sadece doktor tavsiyesi ve kontrolünde kolesterol düşürücü ya da yükseltici diyetler uygulanmalıdır.

  Hdl Kolesterol Kaç Olmalı

  Sağlıklı ve yetişkin bir insanda olması gereken HDL değerleri şu şekildedir…

  HDL Kolesterol Nedir, HDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü, Kaç Olmalı? 5

  Kadınlarda olması gereken HDL değerleri;

 • 50 mg/dL altı: Düşük değer
 • 50 mg/dL – 60 mg/dL arası: İyi değer
 • 60 mg/dL üstü: Daha iyi değer
 • Erkeklerde olması gereken HDL değerleri;

 • 40 mg/dL altı: Düşük değer
 • 40 mg/dL – 60 mg/dL arası: İyi değer
 • 60 mg/dL üstü: Daha iyi değer
 • Hdl Kolesterol Düşüklüğü Nelere Yol Açar?

  Hdl kolesterol düşüklüğü kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. Kan değerlerinde yeterli düzeyde HDL olmadığında kolesterol kandan temizlenemez. Bu da kolesterolün damarlarda birikmesine ve plak oluşturmasına neden olur. Zaman içinde biriken kolesterol damarlarda tıkanıklık ve bu tıkanıklığın yol açtığı sağlık sorunlarına neden olur. HDL seviyesinin düşmemesi bu nedenle önemlidir.

  HDL Kolesterol Nedir, HDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü, Kaç Olmalı? 6

  Kandaki iyi kolesterol seviyesinin düşmemesi için HDL düşüren faktörlerden uzak durulması gerekir. Bu faktörler aşağıdaki maddelerde yer aldığı gibidir.

 • Dengesiz beslenme koşulları
 • Fazla kilolu olma, obezite
 • Tedavi edilmemiş diyabet yani şeker hastalığı
 • Sigara içmek, alkol tüketmek
 • Yeterince fiziksel aktivite yapmamak, hareketsiz yaşam
 • Genetik etkenler, bazı genlerden kaynaklı HDL düşmesi
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri (steroidler, projestinler)
 • Yukarıdaki maddelerden biri ya da bir kaçı HDL seviyesinin düşmesine neden olabilir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hdl-kolesterol-nedir-hdl-kolesterol-yuksekligi-ve-dusuklugu-kac-olmali/