Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid, toplumda her 3 kişiden birinde görülebilen bir hastalıktır. Özellikle erkeklerde daha sık rastlanan bu hastalık, iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır.

Dış hemoroid genelde kişiyi rahatsız etmemesine karşılık, iç hemoroid kişinin kendini çok kötü hissetmesine ve ağrı, kaşıntı gibi rahatsız edici şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olur. İlerleyen basur hastalıklarında hemoroid memesi kesilmesi gerekir. Bunun için lazerle tedavi ya da ameliyat yöntemleri kullanılabilir.

Hemoroid Ameliyatı 5

Hemoroid ameliyatı, rahatsız edici hemoroid memelerinin kesilerek alınması ve makatın eski haline dönmesini sağlamak için uygulanır. Farklı çok sayıda yöntem kullanılan bu ameliyatların temel amaçları aynıdır. Klasik ve eski yöntemlerin yanında modern teknikler ile de basur ameliyatları gerçekleştirilebiliyor.

Hemoroid ameliyatlarının genelinde neşter, laser, radyofrekans, elektrokoter, plazmakinetik ve ligasure yöntemleri kullanılır. Bu yöntemlerin seçimi ve uygulanması, kişiden kişiye, basurun türü ve derecesine göre değişir. Hasta için en uygun yöntemin belirlenmesinde hemoroid doktoru uzmanların görüşleri önemlidir.

Hemoroid ameliyatlarının hem avantajları hem de dezavantajları mevcuttur. Avantaj olarak en büyük etkisi, artık ağrı duyulan, kaşıntı yapan şişliklerden kurtulmaktır. Basur memelerinin ameliyat ile alınması sırasında makatın yapısına göre uygulanan yöntemler ile bir daha aynı sorunun oluşmaması sağlanır.

Hemoroid Ameliyatı

Birden fazla makat sarkması sorunu varsa aynı anda tedavi edilebilir. Lokal ya da genel anestezi ile yapılan hemoroid ameliyatları sonrasında kesilen yerlerin eski yapısına kavuşması için dikiş yapılabilir. Eğer küçük bir yer kesilmiş ise kendi haline bırakıp kapanması beklenebilir.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı

Lazer ile hemoroid ameliyatı, son dönemlerde sıkça uygulanan ameliyat türüdür. Basur memelerinin ısı gücü yüksek ışınlar ile yakılması şeklinde uygulanan bu yöntemde lazer ışınları basur memelerine odaklanır ve dokularda 2-4 mm derinlik ve 6-8 mm genişliğinde hasar oluşur.

Hastanın çok hafif şekilde hissedeceği bir ağrı ile uygulanan yöntemde memelerin küçülmesi ve yenilenerek daha sağlıklı şekilde eski yapısı ile çıkması sağlanır. Narkoz ya da anesteziye gerek kalmadan, hiç bir kesici alet kullanılmadan uygulanan yöntemde kanama ya çok az miktarda olur ya da hiç olmaz.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı

Normal, kesici aletler ile yapılan ameliyatlarda zaman zaman yaşanan kasların kesilmesi sonucu ortaya çıkan gaz kaçırma sorunu lazerle tedavi yönteminde kesim olmadığı için yaşanmaz. Küçük boyutta bir yara olacağı için hastanın istirahat etmesine gerek yoktur. Operasyonun ertesi günü hemen okul ya da işine geri dönebilir.

Hemoroid Ameliyati Sonrası

Kesme aletleri ile yapılan hemoroid ameliyatı sonrasında makat bölgesinde küçük de olsa yara oluşur. Bu yara hastanın hemen işe ya da okula dönmesini engeller. Ameliyat sonrası iyileşme süresi hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Ancak bu sürenin kısalması için bazı önerilerde bulunabiliriz. Basur ameliyatı sonrasında aşağıdaki maddelere dikkat ederek daha kısa sürede iyileşme sağlayabilirsiniz.

Hemoroid Ameliyati Sonrası 1

Ameliyat sonrasında yaranın ağrı yapmaması için günde 3-4 defa ve her tuvaletten sonra da ılık suyla hemoroid banyosu yapılabilir. Bu yaranın enfeksiyon kapmasını önleyerek daha kısa sürede kabuk bağlamasını sağlar.
Başta su olmak üzere günlük sıvı alımına dikkat edilmesi gerekir. Sıvı miktarının arttırılması olası kabızlık sorunlarının önlenmesinde etkilidir.

Ameliyat sonrasında poaslı ve lifli besinlerin daha fazla tüketilmesi gerekir. Bu besinler sindirim sisteminin dengeli çalışmasını sağlar ve yine ishal ya da kabızlık sorunlarının önüne geçer.

Hemoroid Ameliyati Sonrası 4

Basur ameliyatı sonrasında hastanın yediği içtiği besinler dışkılamanın sağlıklı olması için önemlidir. Meyve, sebze ve tahıllardan düzenli olarak yeterli miktarda alınması gerekir.

Ameliyat sonrasında her ameliyat sonrasında verilen bilgiler iyileşmeyi çok etkiler. Doktorunuzun dikkat etmenizi tavsiye ettiği tüm noktalara dikkat ederek daha kısa sürede iyileşme sağlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hemoroid-ameliyati/