Hemoroid İlaçları

Hemoroid, makat bölgesinde yer alan damarların şişmesi ve dışarı çıkması ile meydana gelen bir hastalıktır. İlerlediğinde çok can yakan ve sorun oluşturan hemoroid, halk arasında basur ve mayasıl isimleri ile de bilinir.

İlk dönemlerinde tam olarak belirti vermeyen bu hastalık, ikinci evresinden sonra yavaş yavaş fark edilmeye başlar. İlaç ile tedavisi bulunan hastalık için kullanılan hemoroid ilacı çeşitleri ve kullanımları hakkında detayları bu yazımız ile sizlere aktaracağız.

Hemoroid ilaçları, ilk olarak hastalığın neden olduğu şikayetleri azaltmak amacı ile kullanılır. Şişlik, kızarıklık, ağrı, kaşıntı ve kanamanın önüne geçmek için düzenli olarak kullanılan bu ilaçlar, türlerine ve içeriklerine göre uzun süreli kullanılanlar ve kısa süreli kullanılanlar olarak ayrılır.

Uzun süreli kullanılmasında sakınca olmayan ilaçlar, daha hafif etkili ilaçlardır. Basurun neden olduğu olumsuz etkileri azaltan bu ilaçlar, hastalığın derecesi ve türüne göre etkisini gösterir. Genelde derecesi ve etkisi düşük olan basurların etkilerini her tür ilaç geçirir. İlerlemiş olan basurların etkilerini ise daha özel ilaçlar geçirebilir.

Hemoroid ilaçlarının ortak özelliği iyileştirme özelliklerinin olmamasıdır. Bu ilaçlar, sadece basurun nedne olduğu şikayetleri azaltır. Bu şikayetlerin azalması hatta zaman içinde yok olması hastalığın geçtiği anlamına gelmez. Bu nedenle şikayetler azalsa bile mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Hemoroid Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Basur hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçlar farklı çeşitlerde olabilir. Genel olarak etkisine ve derecesine göre seçimi yapılan bu ilaçlar; krem şeklinde sürülenler, fitil olarak uygulananlar ve oral yolla alınanlar olarak üç şekilde alınabilir.

Fitil Olarak Kullanılan Hemoroid İlaçları

Fitil olarak kullanılan basur ilaçları, makatta yer alan çatlakların tedavisi için kullanılabilir. Kısa sürede makat bölgesindeki hasar görmüş dokuları uyuşturarak ağrı ve kaşıntıyı önleyen bu ilaçlar, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı.

Fitil Olarak Kullanılan Hemoroid İlaçları

Kullanırken doktorunuzun uyarılarını dikkate alıp belirtilen dozda ve düzenli olarak kullanmaya özen gösterin. Bu sırada basurun ilerlemesini önlemek için dikkatli olmanızda fayda var. Piyasa en yaygın şekilde kullanılan hemoroid fitilleri; Kortos Fitil,Procto-Glyvenol(Fitil), Procto Fitil ilaçlarıdır.

Krem Olarak Kullanılan Hemoroid İlaçları

Hemoroid ilacı olarak en fazla kremler kullanılır. Uygulanışı çok basit olan bu ilaçlar, basur etkilerinin önemli ölçüde hafifletir. Kaşıntı ve ağrıyı önleyen basur kremleri, aynı zamanda yara ve yanıklar içinde kullanılabilir. Doğrudan makat üzerine sürülen ve hafif yedirilirek uygulanan bu ilaçları, doktor kontrolünde kullanmak gerekir.

Krem Olarak Kullanılan Hemoroid İlaçları

Tüm olumsuz etkileri ortadan kaldırsa da genel iyileşme sağlamayan bu ilaçları kullanırken doktorunuza mutlaka başvurun. Piyasada en yaygın olarak kullanılan hemoroid kremleri; Hedense Pomad, Anestol Pomad, Kortos Krem, Procto Glyvenol Krem ve Hemoralgine Pomad olarak sıralanabilir.

Oral Olarak Kullanılan Hemoroid İlaçlar

Oral yolla tablet olarak alınan hemoroid ilaçları, tıpkı diğerbasur ilaçları gibi ağrı kesme ve kaşıntı önleme özelliğine sahiptir. Aniden başlayan ve kişinin günlük hayatını etkileyen basur ağrılarının geçirilmesinde etkili şekilde kullanılabilir. Oral yolla alınan hemoroid ilaçlarına örnek olarak; Doxium Kapsül, Daflon ve çeşitli ağrı kesicileri verebiliriz. Etkili ağrı kesiciler bu ağrıların geçmesi için kullanılabilir.

Oral Olarak Kullanılan Hemoroid İlaçlar

Hemoroid hastalığı için ilaç kullanırken mutlaka doktora başvurmak gerekir. İlaçları kullanırken her hangi bir yan etki olduğundaysa yine doktora başvurmak gerekir. İlaçlar ile ağrı ve kaşıntıyı önledikten sonra basurun ilerlemesini önlemek için tedaviler de uygulanabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hemoroid-ilaclari/