Hemoroid Neden Olur?

Halk dilinde diğer adı basur olarak bilinen hastalık son dönemlerde pek çok kişi tarafından görülmektedir. Tuvalete çıkma, ağrı yapma, oturup kalkma ve yeme içme gibi gündelik hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Hemoroit tam olarak; anüste oluşan şişkinlik, ağrı oluşması, kaşınma, tahrişe ve rektumda kanamaya damarlar neden olmaktadır.

Damarların şişmesi, alt rektumda ya da anüsteki basınçtan dolayı da damarlar iyice genişlemektedir.  Damarlar genişlediği içinde dışarı doğru sarkmakta ve basur memeleri meydana gelmektedir. Bu damarların şişmesi ve basıncın nedenleri arasında hamilelik, fazla kiloya da tuvalette fazla ıkınma gibi sebeplerden de meydana gelmektedir. Basur çok yaygın bir hastalık olduğundan dolayı, özellikle 50 yaşını geçmiş her iki kişiden birinde görülmektedir.

Hemoroit başlangıcı ufak kanamalar ve oluşan ağrılar ile kendini göstermeye başlamaktadır. Daha sonrasında tuvalet ya da duş esnasında temizlik yapılırken basur memeleri kendini hissetmektedir.

Hemoroidin aslında kendi içerisinde pek çok nedeni olmaktadır. Bu nedenler;

Aşırı kilo ya da obezite; vücudun taşıyabileceği güçten daha fazla olduğu zaman makata yakın bölgelerde damarlara fazlası ile basınç oluşmaktadır. Oluşan bu basınç hemoroit nedenleri arasında yer almaktadır. Kilolu kişilerin, normal yaşamlarında da düzensiz ve sağlıksız gözüktüğü bilindiğinden dolayı kabza neden olmaktadır. Kabız, tuvalete çıkma sorunu olarak da bilinmektedir.

Oluşan kabız sonucunda kişilerin tuvalete çıkarken kendini zorlamaları sonucunda basur memeleri meydana gelmektedir. Hem kabzı hem de hemoroidi engellemek için bol meyve ve sebze yenmeli, bol miktarda sıvı tüketiminin yapılması gerekmektedir. Gündelik hayatta lifli yiyeceklerin az tüketilmesinden dolayı kronik kabızlık durumu ortaya çıkmaktadır.

Kabızlık, alınan ilaçlardan dolayı da meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü tüketilecek besinlere gündelik hayatta dikkat etmek gerekmektedir.

Hemoroid Neden Olur?

Kronik ishal; kabzın yanı sıra sık sık ishal olmakta anüsün tahriş olmasına neden olmaktadır. Basur olduktan sonra ishalin devam etmesi aslında o bölgede oluşan kanamanın devam ettiğini göstermektedir.

Ağır çalışmak; ağır çalışmak aslında hemoroide neden olduğu zaman ağırlığın çok sık kaldırılmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle bu iş ile uğraşan ve spor yapan kişiler risk altında olmaktadır. Sadece basur için değil, ağırlık kaldıran kişiler de bel fıtığı riski de artmaktadır. Bu yüzden ağır kaldırırken vücudun doğru şekilde kaldırmasına ve ağırlığın hafifleterek kaldırılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Hamilelik; genel olarak hemoroide hamile kadınlar 28.haftadan sonra yakalanmaktadır. Hamilelik dönemlerinde uzun süreli oturma ve kabızlık da hemoroit oluşumuna neden olmaktadır. Hamilelik süreci bittikten sonra genellikle kadınlarda basur sorunu da bitmektedir. Uzmanlar bu sürede karbonat ile ılık duş tavsiyesinde bulunmaktadır.

50 yaş ve üstü olmak; yaş ilerledikçe vücut fonksiyonlarının tamamını sağlayamamaktadır. Bu yüzden genellikle erkeklerde olmak üzere basur oluşumu kendini göstermektedir.

Hemoroid Neden Olur? 1

Ailesinde daha öncesinde hemoroit sorunu yaşayan kişilerde de genetik durumlardan dolayı basur görülmektedir. Bu durum ailenin kan damarlarının zayıf olması olarak da nitelendirilmektedir.

Hemoroit nasıl olur? Sorusunun cevabı yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu yüzden aslında gündelik yaşamda yenilen ve içilen besinlerin son derece önemli olduğu görülmektedir. Basur hastalığı genellikle erkeklerde görülse de, kadınlar da yaşamlarında dikkatli olmadığı sürece bu sorunu yaşamaktadır.

Hemoroide neden olan diğer nedenlerde; sürekli bisiklet ya da motor sürmek, alkol tüketiminin fazla olması, acı ve baharatlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi ve sonucunda kabız durumu, vücut geliştirme sporu gibi nedenlerden dolayı da basur kendini bir süre sonra göstermektedir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hemoroid-neden-olur/