Hemoroid Nedir?

Halk arasında mayasıl ya da basur olarak da bilinen hemoroid, anal kanalın üst kısmında genişleyen damar yumaklarına verilen addır. Dış hemoroid ve iç hemoroid olarak ikiye ayrılan bu hastalık, derece derece ilerler.

Zamanında önlen alınıp tedavi edilmezse hastanın günlük hayatını da olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, hem erkeklerde, hem kadınlarda görülebiliyor.

Vücudumuzun her bölgesinde olduğu gibi anal kanal üzerinde de damarlar yer alır. Bu damarlar zamanla farklı nedenler ile genişleyip şişebilir. Damarların genişlemesi ile birlikte makat dışına çıkması, dışkılamada zorlanma, ağrı ve hatta kanlı dışkılama belirtileri ortaya çıkar.

Bu belirtiler ile dönemlerinde belki çok fazla rahatsızlık vermeyebilir, ancak ilerleyen dönemlerinde kişinin sürekli ağrı çekmesi ve kendini rahatsız hissetmesine neden olur.

Hemoroid genel olarak ikiye ayrılır. İç ve dış hemoroid olarak adlandırılan bu durumların tedavisi, nedenleri, belirtileri ve ilerlemeleri genel olarak farklıdır.

İç Hemoroid: Normalde dışarıdan bakıldığında görülmeyen ancak dışkılama sırasında kanamaya ve acıya neden olan basur çeşididir. Ayakta fazla kalmak, aniden ve şiddetli ıkınma, kabızlık, tuvalette gereğindnen fazla kalma ve uzun süre tedavi edilmeyen ishal vakaları, iç hemoroid sebepleri arasında yer alır.

Makat içinde oluşan iç hemoroid memelerinin dışarı çıkması durumu boğulmuş hemoroid yani tromboze hemoroid anlamına gelir. Bu durum son derece risklidir ve mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Dış Hemoroid: Dış hemoroid dışarıdan bakıldığında anüs bölgesinde görülen makat bölgesi memeleridir. Genel olarak mercimek büyüklüğünde olan bu memeler, normalde çok fazla rahatsız edici değildir. Ele gelmesi ve görüntüsünün dışında bir sorun oluşturmayan dış hemoroid çoğu zaman internal hemoroid memelerinin dışarı çıkması ile oluşan hemoroid boğulması ile karıştırılır.

Belirti olarak da benzeyen bu iki hastalığın birbirinden ayrılması için mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından incelenmesi gerekir.

Hemoroid Nedir? 2

Hemoroid Nedir Nasıl Geçer?

Hemoroid tedavisi olan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde krem tedavisi, ameliyat, lazer tedavisi gibi yöntemler kullanılabilir. Tedavi için hangi yöntemin kullanılacağının belirlenmesi için hemoroid çeşidinin tam olarak hangi çeşit olduğunun belirlenmesi gerekir. Hemoroid çeşidi, derecesi ve hastanın durumuna göre tedavi yöntemi belirlenebilir.

Bazı hemoroid türlerinde yaşanan sıkıntılar geçici olabiliyor. Bu tür basurların tedavisinde nedenleri ortadan kaldırmak yeterlidir. Hastalığın tekrar etmemesi için kişi bu nedenleri sürekli göz önünde bulundurup günlük hayatında bunlara dikkat etmelidir.

Henüz ilerlememiş olan ya da geçici hemoroid tedavisi evde de yapılabilir. Makat bölgesinde oluşan ağrı ve şişliğin hafiflemesi için evde buhar banyosu yapılabilir. Bunun yanında özel kremler ve ilaçlar ile de destekleyici tedavi yapılabilir.

Hemoroid Nedir Nasıl Geçer?

Hemoroid Evreleri

İç hemoroid yani internal hemoroid, farklı 4 evreden oluşur. İlk evrelerinden son evresine kadar ilerleme gösteren hastalığı hemoroid nedir resimli anlatım konuları ile birlikte daha kolay kavramak mümkün. İç hemoroidin 4 evresini aşağıda kısaca sizlere açıkladık.

1.Derece; Hemoroidin ilk evresi olan birinci derecede hasta basur memelerini kabarma şeklinde hisseder.Ancak dışarı çıkma olmaz ve bu nedenle gözle görümez.

2.Derece; Hastalığın ikinci evresi olan ikinci derecede dışkılama esnasında memelerin dışarı çıkması görülür. Bu memeler dışkılama bitiminde kendiliğinden içeri girer.

3.Derece; Bu derecede memeler dışkılama esnasında dışarı çıkar ama kendiliğinden içeri girmez. Hasta memeleri kendi eliyle içeri koymak zorunda kalır.

4.Derece; İç hemoroidin son evresi olan dördüncü derecede memeler hep dışarıdadır ve içeri konamaz.
Genel olarak dışa hemoroid nedir ve internal hemoroid nedir, sorularının cevaplarını sizlerle paylaştık.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hemoroid-nedir/