Hibiskus Çayının Zararları

Hibiskus, içeriğindeki genel maddeler ile insan sağlığı için çok faydalı bir bitkidir. Çayı ve özel olarak tatlandırılan şerbeti bulunan bu şifalı bitki, kilo vermek için de etkin şekilde kullanılıyor. Günümüzde pek çok beslenme uzmanı ve doktor tarafından güvenli bir çay olarak önerilen hibiskus çayı, zaman zaman yan etkileri ortaya çıkan bir doğal çaydır. Bu yazımızda sizlerle her zaman faydalarından bahsettiğimiz hibiskus çayı zararları hakkında bilgileri aktaracağız.

Hibiskus Çayının Zararları 3

 

Hibiskus çayıi genelde zarara neden olmayan doğal bir çaydır. Çoğu bitki çayı için geçerli olan dozunda kullanımı aşmadıktan sonra genelde hibiskus zararları ortaya çıkmaz. Ancak önerilenden daha fazla tüketilmesi ya da tüketilmemesi gereken durumlarda alınması, bu çayın faydalarından çok zararlarına neden olur. Bu özel çayın gebelik döneminde anne adayları tarafından kesinlikle içilmemesi gerekir.

Vücuttaki bazı hormonların dengesini değiştiren hibiskus çayı, normalde bir yan etkiye neden olmazken hamilelikte yan etkilere neden olabilir. Benzer şekilde emziren annelerin de bu çaydan uzak durması, mümkün oldukça kullanmaması gerekir.

 

Eğer bir hamilelik planlaması yapılıyorsa, yine aynı şekilde anne olmak isteyen bayanın önlem olarak bu çay tüketmemesi gerekir.

Hibiskus çayı bazı özel hastalık durumlarında da kullanılmamalı. Sürekli ilaç kullanan, bu ilaçları almadığı zaman rahatsızlanan hastalar, kullandıkları ilaçlara göre çayı tüketip tüketemeyeceklerini bilirler. Bu aşamada kronik hastalığı olanlar mutlaka çayı tüketmeden önce doktorlarına bilgi verip destek almalıdır. Tansiyon ve kolesterol hapı kullananların ise bu çayı mutlaka kullanmamaları gerekir. Aksi halde ilaç etkileri ile çayın etkileri birleşip kişinin rahatsızlanmasına neden olabilir.

Hibiskus Çayının Zararları 1

Hormon tedavisi için ilaç kullanan ve hamilelik önleyici tablet haplardan alanların da hormonal dengelerinin düzenli tutulması için bu çaydan tüketmemeleri gerekir. Dikkat edilmeyip fazla miktarda alınan ya da alınmaması gereken durumda tüketilen hibiskus çayı yan etkileri, sarhoş gibi olma, halisülasyon görme ve daha ilerleyen dönemlerde şuur kaybı olabilir. Bu tür durumlarda kişinin acilen doktora götürülmesi ve gerekli tedavilerin yapılması gerekir.

Hibiskus çayı hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de hibiskus çayı aç karnına mı içilir sorusunun cevabıdır. Bu özel çayı isteğe göre aç ya da tok karnına tüketmekte her hangi bir sakınca yoktur. Etkili çaylar arasında bulunan bu özel çayın günde 3 bardaktan fazla tüketilmemesi gerekir. Genel olarak sabahları ve akşamları 1 bardak tüketmek yeterlidir.

Hibiskus Çayının Zararları

Hibisküs çayını hem sıcak hem soğuk olarak tüketmek mümkündür. Her seferinde taze hazırlanıp tüketilme zorunluluğu olmayan bu özel çiçeği, büyük bir sürahi içine şerbet olarak da hazırlayabilirsiniz. Soğuk yaz günlerinde biraz buz ile daha da soğutabilir, isteğe bağlı içine farklı malzemeler de karıştırıp lezzetlendirebilirsiniz. Sıcak olarak tüketilen hibiskus çayının tatlandırılmasında ise kesinlikle toz şeker kullanılmamalı. Bunun yerine doğal bal ya da limon suyu kullanılabilir.

Fazla tüketilmesi halinde hibisküs çayının sağladığı yararlarından etkilerinden ters tepki olarak zarar görülebilir. Örneğin tansiyon düşmesinde etkili olan bu özel çayı fazla tüketen ya da düşük tansiyon sorunu yaşayan biri tükettiğinde vücutta daha fazla tansiyon düşmesi durumu yaşanabilir. Bu durumda genelde fayda olarak görülen çayın etkisi zarar verir.

Özellikle kilo vermek için kullanıldığında daha hızlı kilo vermek isteyenler tarafından fazla tüketilmesi durumunda bu yan etkiler ve zararlar ile sıkça karşılaşılıyor. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak için her zaman dozunda ve düzenli olarak hibiskus çayı tüketilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hibiskus-cayinin-zararlari/