Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık neden olur, hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran kubbe şeklindeki diyafram kasının istemsiz ve ani şekilde kasılması ile oluşan bir reflekstir. Diyafram kası her kasıldığında içimize hızla hava çekmemize neden olur ve hıçkırırken çıkan yüksek sesin sebebi budur.

Havayı hızla çekerken ses telleri birden kapanır ve hıçkırık sesi oluşur. Hava yutmak, çok yemek yemek, hızlı yemek, alkol almak gibi sebeplere bağlı olarak meydana elen hıçkırık önemsiz ve geçici bir durumdur ve bir süre sonra kendiliğinden ortadan kaybolur.

Ama bazı nadir durumlarda hıçkırığın çok uzun sürdüğü de görülebilmektedir. Bunun da sebebi böbrek rahatsızlıkları, akciğer iltihaplanmaları gibi rahatsızlıklar olabilir. Birkaç dakika süre hıçkırıkların yanı sıra, birkaç saat, hatta haftalar, aylar boyu devam eden hıçkırıklar da yok değildir.

Kısa süren hıçkırıklar kendi kendine sonlanacağından büyük problemlere bağlı değildir. Basit bir sebeple başlamıştır ve geçip gider. Ama uzun süre devam eden inatçı hıçkırıkların üzerinde önemle durmak gerekir.

Hıçkırık Nedenleri

Basit bir sebebe dayalı olsa da hıçkırık neden tutar sorusu hep sorulur, insan neden hıçkırır sorusuna yanıt aranır. Geçekten de neden hıçkırırız, bu sesli refleksin altına hangi sebepler yatar bir bakalım.

Mide fazla dolu olduğunda hıçkırık meydana gelebilmektedir. Hızlı yemek yemek, fazla alkol almak, bir sıcak bir soğuk yiyecek veya içecekler tüketildiğinde mide ısısının aniden değişmesi, fazla hava yutmak, heyecanlanmak, korkmak gibi duygusal tepkiler midede gerilim ve şişme oluşturur. Mide genişleyince diyaframa çarpar ve hıçkırık oluşur.

Hıçkırık Nedenleri

  • Gülerken de hıçkırık tutabilir. Kahkaha atma esnasında ciğerlere aniden çekilen hava sebebiyle hava hızla gırtlağa çarpar, diyaframa bağlı sinirleri uyarır ve hıçkırık oluşur.
  • Duygusal geçişler de hıçkırığa sebep olabilmektedir. Stres ve buna benzer olumsuz hisler diyaframı uyaran hormonların salınmasına sebep olur ve hıçkırık oluşur. Heyecanlanma durumlarında da hıçkırık oluşması olağandır.
  • Hamilelik sürecinde de anne adaylarında hıçkırık sıkça görülür. Peki  hamilelikte hıçkırık neden olur sorusuna kısaca şöyle yanıt verebiliriz.
  • Hamilelik sürecinde günden güne büyüyen fetüs, diyaframa baskı uygular. Bu baskı neticesinde de hamile kadınlarda hıçkırık oluşabilmektedir.

Bir de inatçı hıçkırık vardır. İnatçı hıçkırık neden oluşur sorusu ise kafa kurcalar. Basit ve önemsiz sebeplere dayalı olan hıçkırıklar hemen geçiyorken, bazı hıçkırıklar saatlerce sürebilmektedir yahut kısa da sürse çok sık tekrarlayabilmektedir.

Eğer hıçkırık 2 gündür devam ediyorsa inatçı hıçkırıktan söz edilebilir. Ender görülse de 1 ayı geçkin hıçkırıklara da vardır. Hıçkırık bu kadar uzadığı vakit, uyku kalitesi bozulur, yeme düzeni bozulur, kilo kaybı yaşanır, yorgunluk ve sinir harabiyeti gerçekleşir. Bu türden inatçı hıçkırıklar yaşanıyorsa mutlaka dikkate alınmalıdır; zira önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Hıçkırık Nedenleri 1

Sözgelimi diyaframda sinir hasarı oluştuysa, merkezi sinir sisteminde enfeksiyon yahut tümör gibi bir durum hasıl olduysa yahut vücudun herhangi bir yerinde buna benzer bir hasar oluştuysa; sözgelimi menenjit, MS, beyin travması, felç gibi ciddi rahatsızlıklar sebebiyle de inatçı hıçkırık meydana gelebilir.

Diyabet, böbrek yetmezliği, alkolizm, reflü, sakinleştirici ilaçalar ve buna benzer faktörler de hıçkırığa sebep olabilmektedir. Bu tip ciddi hastalıklarda hıçkırığı tek başına bir belirti olarak ele almak yanlıştır. Ama yine de inatçı hıçkırıklara şüpheyle yaklaşılmalı ve mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Hıçkırık Nedenleri 2

İnatçı hıçkırık neden oluşur sorusuna şu yanıtları da verebiliriz:

Zatürre, bağırsak tıkanıklığı, karaciğer tümörleri, mide kanseri, kalp büyümesi, kanser, felç, bazı enfeksiyonlar, böbrek rahatsızlıkları, merkezi sinir sistemi hastalıkları; boyun, baş ya da göğüs bölgesindeki sinirlerin tepkisi, anestezi ve ameliyatlar da inatçı hıçkırık sebepleri olabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hickirik-neden-olur/