Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık nedir, karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran kubbe şeklinde bir kas olan ve nefes almadaki rolü çok büyük olan diyafram kasının aniden ve istemsiz şekilde kasılmasıyla oluşan hıçkırık, kasılan diyafram kasının her seferinde kişinin ciğerlere daha fazla hava çekmesini sağlar.

Havayı çekmekle birlikte ses telleri birden kapanır ve hıçkırığın o yüksek ve sert sesini oluşturur. Hava yutmak, çok yemek yemek, çok alkol almak, en yaygın hıçkırık sebepleri arasında sayılabilir. Hıçkırık, çoğu kez önemsiz sebeplere bağlı olarak gelişir ve kısa süre içinde kendiliğinden geçip gider.

Ama bazı hıçkırıklar daha ciddi sebeplere bağlı olarak da gelişiyor olabilirler bu sebeple her hıçkırığı göz ardı etmemek gerekir.

Özellikle uzun süre geçmeyen hıçkırık akciğer iltihaplanması, böbrek rahatsızlığı ve buna benzer ciddi sorunlara dikkat çekiyor da olabilir. Hıçkırık birkaç saat sürebildiği gibi, saatler, hatta haftalar boyu devam eden hıçkırıklar da vardır. Kısa süreli hıçkırıklar çoğunlukla basit sebeplere dayalı olarak ortaya çıkar, sıkıntı oluşturmazlar. Ama uzun süren inatçı hıçkırıkların üzerinde titizlikle durulmalı ve mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Hıçkırık sebepleri arasında çok doldurulmuş mide, hızlı yemek yemek, sıcak ve soğuk yiyeceklerin midede karışması ile mide ısısının aniden yükselmesi, ani heyecan gibi durumlar sayılabilir.

Hıçkırık Nedir?

Sohbet esnasında gülmek, kahkaha atmak gibi durumlar ani hava yutulmasına sebebiyet verir. Hava hızlı bir şekilde nefes borusu kapağına doğru eser, diyaframla alakalı sinirleri uyarır ve hıçkırık başlar.

Stres ve duygusal geçişler de hıçkırık oluşumuna sebebiyet verir. Stres sonucu diyaframı uyaran hormonların salınımı gerçekleşir ve diyaframdaki kasılmalar tetiklenmiş olur. Heyecanlandığınızda hıçkırık tutuyorsa bu aslında normal bir durumdur.

Hıçkırık sebeplerinden birisi de gebeliktir. Hamilelik sırasında büyüyen fetüs de diyaframa baskı yaptıkça hıçkırığı tetikleyebilir. Dolayısıyla hamile kadınların gebelikleri boyunca hıçkırıktan şikayet etmeleri normaldir.

Hıçkırık Nedir? 2

Hıçkırık Nasıl Oluşur?

Hıçkırık sebepleri çok çeşitli olsa da, hıçkırık genellikle hızlı yenilen bir yemek sonrasında yutulan hava nedeniyle oluşur. Mideye dolan hava çıkmak istediğinde hıçkırık oluşur. Diyafram çok hızlı bir şekilde büzüşür, apansız ve çok hızlı nefes alınmasını sağlar.

Tam bu esnada ses tellerinin bulunduğu boğazın üst kısımlarında kapanma meydana gelir ve buradan hava geçişini engeller. Ve ortaya hıçkırığa ait o yüksek ve tiz ses çıkar.

Hıçkırık Nasıl Oluşur?

Bir de geçmeyen hıçkırık olarak tanımlanan inatçı hıçkırıklar vardır. 2 günden daha fazla süren hıçkırıklar bu sınıfa girer. Nadiren görülse de 1 aydan daha fazla süren hıçkırıklar da vardır. Bu tip uzun süreli, inatçı ve de geçmeyen hıçkırıklar, yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk ve kilo kaybı gibi olumsuz durumlara sebep olurlar. Geçmeyen hıçkırıkları mutlaka dikkate almak gerekir; zira ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkıyor olabilir.

Hıçkırık Tedavisi

Hıçkırık çoğunlukla 5 saniyede bir meydana gelir, yaklaşık 1-2 dakika sürer ve çoğunlukla da kendiliğinden geçer. Ama bazı durumlarda hıçkırık daha uzun sürer ki müdahale gerektirir.

Kese kağıdı yahut naylon bir poşete soluk alıp vermek, kuru ekmek yemek, buzlu su içmek, üst üste derin nefes almak ve nefesi tutmak, 3-5 saniye bu şekilde kalıp nefesi geri vermek gibi basit uygulamalar hıçkırığı geçirebiliyor. Ama nadir de olsa bazı durumlarda hıçkırık daha uzun sürebiliyor. Bu durumlarda ilaç kullanımı da fayda edebiliyor.

Hıçkırık Tedavisi 1

Halk arasında çok yoğun bir yöntem olan hıçkırık tutan kişiyi korkutma da sık kullanılıyor. Ama bu yöntem de kişiye ani bir şok yaşatıp başka sağlık sorunlarına sebebiyet verebileceğinden çok önerilen bir yöntem değildir

Hıçkırığı önlemek için yemek yerken lokmaları ağır çiğnemek, içecekleri yavaş içmek, yemek yerken konuşmamaya ve gülmemeye dikkat etmek, hava yutmamaya özen göstermek hıçkırığı engelleyebilmektedir.

Hıçkırık nöbetleri sık yaşanıyor ve uzun sürüyorsa, işin içinde başka etkenlerin olduğu varsayılarak bir hekime görünmekte fayda vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hickirik-nedir/