Hindistan Cevizi Nasıl Yenir

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir
Hindistan cevizi artık kolay ulaşılabilir ve fiyatı da son derece makul olan tropik bir meyve. Hindistan cevizi alırken meyvenin delikli olan kısımlarını kokladığınızda bozuk bir koku alırsanız, onu satın almayın. Peki ya Hindistan cevizi nasıl yenir? Hindistan cevizinin kabuğu hayli serttir ve kabuğunu kırmak özel bir çaba ister. Hindistan cevizinin kabuğunu kırmak için ya 1 gece derin dondurucuda bekletmeli, ya da 15 dakika boyunca 200 derecelik fırında ısıtmalısınız. Ama deneyenler ısıtma yönteminin daha başarılı olduğunu söylüyor.

  • İlk önce Hindistan cevizini iyice yıkayın ve kurulayın. Üzerindeki kıl, lif ve kabuklar meyvenin içine girmesin diye siyah üç gözlü kısmın çevresini bıçakla kazıyın. Bu siyah gözlerden en büyük olanını bir alet yardımıyla delin. Zaten bu bölüm yumuşak olduğu için kolayca delinecektir.
  • İçindeki suyun tahliye için deldiğiniz Hindistan cevizini bardağa ters çevirin. Bir çay süzgeci kullanırsanız, Hindistan cevizinin üzerindeki kabuk ve kılların bardağa dökülmesini engelleyebilirsiniz.Hindistan-Cevizi-Nasil-Yenir1
  • Bir bütün Hindistan cevizinden yaklaşık yarım su bardağı Hindistan cevizi suyu çıkacaktır. Hindistan cevizi suyunun hazır satılan Hindistan cevizi suyuna benzemediğini söyleyelim.
  • İçindeki suyu boşalan Hindistan cevizini kolay kırabilmek için 200 derece ısıtılmış fırında 15 dakika bekletebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan da Hindistan cevizini doğrudan kırabilirsiniz ancak bu hayli güç gerektiren bir iştir.
  • 15 dakika sonunda Hindistan cevizini fırından alıp soğumasını bekleyin ve bir bıçağın tersiyle yahut çekiçle cevizin orta kısmına vurun. Bu aşamada Hindistan cevizi kolayca çatlayıp kırılacaktır.
  • Meyvenin beyaz kısmıyla kabuğun birleştiği yerin çevresini bıçak yardımıyla sıyırtın. Çıkan beyaz meyvenin etrafında kabuk kalırsa onu da kabuklu meyve soyar gibi soyabilirsiniz. Hindistan cevizini fırında ısıtacağınız için bu soyma işlemi de kolayca gerçekleşecektir. Kabuğu dilerseniz minik bir saksı olarak kullanabilir yahut banyo ya da mutfağınızda dekoratif amaçlı mini bir kase olarak da kullanabilirsiniz.
  • Hindistan cevizinin beyaz iç kısmını da dilerseniz yaş meyve olarak tüketebilir, dilerseniz de kurutup rendeleyerek pasta ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.
  • Hindistan-Cevizi-Nasil-Yenir2

    Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hindistan-cevizi-nasil-yenir/