Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Doğal besinlerden sağlık açısından çok faydalı besinler gurubuna giren Hindistan cevizi Hintlilerce yıllar boyunca kullanılmıştır. Ülkemizde kullanımı fazla yoğun değildir. Hindistan cevizinin içinde bulunan su sağlık açısından çok faydaları vardır. Sağlık uzmanları bu meyvenin her yaşta kullanılmasını tavsiye etmektedirler.

Gebelikte kullanılması çok önemlidir. İçerisinde bulundurduğu karbonhidratlar sayesinde doymamış yağlar içermekte ve lif deposudur. Protein bol miktarda bulunur. C, E ve K vitaminleri de bulunmaktadır. Sodyum ve potasyum açısından da çok zengindir. Bakır, demir, magnezyum, fosfor gibi vitaminleri de içerisinde bulundurmaktadır.

Hindistan cevizi sağlık açısından çok faydalıdır. Doymamış yağlar dışında, doymuş yağları çok bulundurmaktadır. Bu yağlar sağlık açısından zararlı değillerdir. Bu yağlar epilepsi ve Alzheimer gibi hastalıklara iyi geldiği düşünülmektedir. Hindistan cevizi yağı bolca lif içermektedir. Bu lif sayesinde glikoz salgısını yavaşlatıp enerjiye dönüştürmesi nedeniyle hücrelere aktarma işlemini yapmaktadır.

  • Diyabet riskini azaltır ve stresi gidermeye yardımcı olmaktadır.
  • Hindistan cevizi yağı kandaki insülin salgılamasını yaparak glikozu azaltır.
  • Bundan dolayı diyabet kontrol altına alınmış olur.
  • Kolay sindirilmesi olduğundan sindirim sistemi ve bağırsak sorunlarını da kontrol altına almış olur.
  • Kusma ve bulantıya karşıda faydası bulunmaktadır.
  • Hindistan cevizi yağı içerisinde bulundurduğu kinetin ve transzeatin sayesinde insanların yaşlanma sorunlarını da gidermekte ve yavaşlatmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Bronşit, boğaz enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonu ve tenya gibi hastalıklara karşıda koruyucu içermektedir. Vücudun zararlı bakterilere karşı korunmasını sağlar. Karın yağlarını eritmede başarılı bir gıdadır. Hindistan cevizi yağı tüketimi diğer hastalıklara karşıda koruyucu bir gıdadır. Vücuttaki yağı yakarak enerji çoğalmasını sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Açlık hissini bastırdığından vücuda tokluk hissi veren maddeler salgılar. Sağlıklı tiroid fonksiyonunu çalıştırmasından dolayı kronik yorgunluğu ortada kaldırır. Epilepsi hastalıklarına da iyi gelmektedir. Özellikle çocuklarda gözüken epilepsi nöbetinin şiddetini azaltır. Hindistan cevizi yağı kanserle mücadelede çok faydalıdır. Kansere yakalanma riskini azaltır. Besleyici özelliği taşır.

İçerisinde bulundurduğu süt ve suyu kan sağlığı açısından çok faydalıdır. Anne sütünde bulunan laurik  asit içerdiğinden çok faydalıdır. İdrar enfeksiyonlarına da çok faydası vardır. İçerisinde bulundurduğu diüretik idrar akışını düzenli bir şekilde sağlamasıyla idrar enfeksiyonunu ortadan kaldırır.

Hindistan Cevizi yağı kolestrol seviyesini dengelemektedir. Kalp riskini azaltır. Hindistan cevizinin içinde bulunan doymuş yağlar, vücutta iyi huylu kolestrol seviyesinin yükselmesini durdurur. Bu olay kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Gebelik döneminde Hindistan cevizi yağı tüketmek hamile bayanlar için önemlidir. Savunma sistemini güçlendirir.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? 1

Bakterilere karşıda savaşır. Mantar ve virüsleri öldürmekle vücuda yardımcı olur. Hastalıklara yol açan mikropları öldürmek için ihtiyaç duyulan asitleri bolca içermektedir. Ağız bakterilerini öldürerek kötü kokan ağız kokularını giderir.

Diş sağlığını da geliştirmektedir. Hindistan cevizi yağı kemiklerin ve dişlerin düzenli ve sağlıklı olmasını sağlar. Kalsiyum ve magnezyumu bol miktarda bulundurduğu için kırılgan kemik yapılarını engeller. Saç ve cilt sağlığına da faydaları olmaktadır. Kozmetik ürünlerde bolca kullanılmaktadır. Kuru ciltler için çok faydalıdır. Cilt sağlığını destekleyerek cildin değişik hastalıklara karşı korunmasını sağlar.

Saçların dökülmesini engeller. Saçların sağlıklı ve parlak kalmasını sağlar. Cilt kanserine karşıda koruyucu rol oynamaktadır. Cildin temizlenmesini ve genç kalmasını sağlar. Ciltlerde meydana gelen kuruluktan meydana gelen dökülmelerin önüne geçilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? 2

 

Hindistan cevizi tatlılarda ve böreklerde de kullanılmaktadır. Hindistan cevizi kafa derisine uygulandığında kepek sorununu ortadan kaldırmaktadır. Hava şartlarından meydana gelen saçlardaki ve ciltteki yıpranmaları engeller. Hindistan cevizi yağı mide ve bağırsak kurtlarının dökülmesine etki eder. Vücuttaki parazit büyümesini engeller. Enfeksiyon hastalıklarına karşıda koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Fiyatı

20 TL ile 60 TL arasında fiyat aralıkları bulunmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hindistan-cevizi-yagi-faydalari/