Hızlı Saç Uzatmanın Yolları Nelerdir

Saçlarımız, vücudumuzdaki önemli proteinlerin, vitamin ve minerallerin sentezlenmesi sonucunda ortaya çıkan uzuvlarımızdır. Esasen dahili sağlığımızın iyi birer belirtisi olan saç uzaması için, tahmin edeceğiniz gibi dahili sağlığımızın yerinde olması gereklidir. Elbette buna bağlı olarak saç uzatma yöntemleri  dendiğinde öncelikle dahili sağlığın korunması gelecektir. Yani saç uzatma, sadece haricen uygulamalarla değil, beslenme düzeni ve diğer faktörlerle de etkilenen bir süreçtir. Bu yazımızda saç uzatmak için neler yapabileceğimizi ele alacağız. Hızlı saç uzatma yöntemleri ve saç bakımı ile ilgili konulara değineceğiz.

Hızlı Saç Uzatmanın Yolları Nelerdir

Hızlı saç uzatma yöntemleri, sağlıklı saç uzatmakla eş anlamlıdır. Genel sağlığımız yerinde olduğu sürece saç uzatma, kendiliğinden gelişecek bir süreçtir. Tabii daha hızlı saç uzatmak için kullanabileceğimiz ek yöntemler de mevcuttur.

 • Yıkama
  Saçlarınızı düzenli olarak 2 günde bir yıkayın. Ancak yıkama esnasında kimyasal ürünler yerine kükürtlü sabunlar ve doğal yağlardan yapılmış sabunları tercih etmelisiniz. Örneğin Defne ve zeytinyağlı sabunlar hem çok iyi temizler, hem de saçı ciddi anlamda besleyerek hızlı uzamalarını sağlar.
 • Kırık Bakımı, Tarama Ve Fön
  Kırık bakımı, sadece görsel olarak değil, saçların sağlıklı olması için de faydalıdır. Uzamakta olan saçlarınızda kırıklar varsa bunları alabilir, oluşumlarını engellemek için girişimde bulunabilirsiniz. Tabii günlük olarak saçlarımızı taramak da uzamalarına yardımcı olacaktır. Bu noktada özellikle günlü düzleştirme çabalarımız arasında yer alan yüksek ısı ile fön çekmekten kaçınılması gerektiğinin altı çizilmelidir. Saçları yakmak uzamalarına engel olur.
 • Vitamin
  Gerek beslenme yolu ile aldığımız vitaminler, gerekse haricen uygulayacağımız vitaminler saçlarımızın uzaması için büyük önem arz eder. Saçlar tüm vitaminlere ihtiyaç duyarlar E, B ve C vitaminleri yeterince alınmadığında değil uzama, saçlarımızda azalma dahi gözlemlenebilmektedir. Ayda bir kez E ve B vitamini ampullerinden karışım elde edip, yumurta, limon ve zeytinyağı ile karıştırarak saçlarımıza uygulamamız hem genel saç sağlığında hem de uzama hızında iyileşmeye neden olacaktır. Saç uzatmak için en doğru yöntem budur demek yanlış olmaz.
 • Mineral
  Saç uzatma yöntemleri içerisinde fazla dikkat çekmese de. Saç uzatmak için eterli düzeyde mineral almış olmak gereklidir. Vitaminlerin proteinlerle sentezlenmesi için mineraller hayati öneme sahiptir. Sadece saç uzatma için değil, bütün vücudumuzun sağlığı için önemli bir etkendir.
 • Protein
  Saçlarımızın protein olduğundan bahsetmiştik. Bu noktada yeterince protein almazsak saçlarımızın da hızlı uzamayacağı açıktır. Özellikle hayvansal proteinlerin yeterli düzeyde alınması, deniz ürünlerinin de yeterli miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Balık yağı haricen saça uygulanabilir, ancak bu koku bakımından sorun yaratacağından tercih edilmez.
 • Aloe vera
  yapılan araştırmalar, aloe ver anın tüm vücuda olduğu gibi saça da ciddi etkileri olduğunu ortaya koymuştur bu noktada düzenli olarak kullanılmaları önerilir. Aktarlardan tedarik edilecek aloe vera yağları düzenli olarak banyolardan önce uygulanabilir. Saç uzatma için etkili bir yöntemdir.
 • Kimyasallardan Uzak Durmak
  Saç uzatma yöntemleri içerisinde en önemli davranışsal etken, kimyasallardan uzak durmaktır. Kimyasallar saçımızın yapısını bozar ve güçsüzleştirir. Sonuç olarak uzamak bir yana saç kaybı yaşarız.
 • Keratin Bakımı
  Keratin saçın temel yağı taşıdır. Haricen kullanılan keratinli kremler saçın hızlı biçimde uzamasına yardımcı olacaktır.
  Hızlı Saç Uzatmanın Yolları Nelerdir
 • Soğan ve Sarımsak
  Soğan ve sarımsak saç uzatmak için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir. Ancak haricen uygulamasında koku bakımından sıkıntı vardır. Bol miktarda besin olarak tüketilmesi de sonuç olarak bu etkiye sebep olacaktır.
 • Nemlendirme
  Saçlar su ile temas ettikçe uzar. Kırılkara sebep olmayacak ve yağlanmayı artırmayacak biçimde saçların nemli tutulması bu anlamda faydalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hizli-sac-uzatmanin-yollari-nelerdir/