Hormon Bozukluğu Tedavisi

Hormon bozukluğu tedavisi, kadınlarda vücut kimyası ve denge zaman zaman bozulur. Bunun nedeni her zaman ve yalnızca menopoz değildir. Gebelik süreci ve ilaç tedavileri de vücuttaki hormon düzeyini bozabilmektedir.

Kadınlarda hormon bozukluğu son derece yaygındır. Doğum kontrol hapları da hormon dengesini bozabilmektedir.

Hormon Bozukluğu Tedavisi 1

Kadınlarda hormon bozukluğu tedavisi hekimin tavsiye edeceği değişikliklerle giderilebilir. İlaç tedavisi de uygulanabilir.

Dengeli ve düzenli beslenme, düzenli egzersiz ve uyku vücut kimyasının muhafaza edilmesi için gereklidir.

Kadınlarda hormon bozukluğu tedavisinde çoğunlukla sentetik hormonlar kullanılır. Hekim uygun görürse doğum kontrol haplarından da önerebilir.

Bazı antidepresan ilaçlar da hormon bozukluğunu azaltabilir. En yaygın çözümlerden birisi de hormonları dengelemek adına sentetik progesteron ve östrojen kullanımıdır.

Kadınlarda hormon bozukluğu tedavisi hormon değerlerine ve bozuk olan hormonun çeşidine göre farklılıklar gösterir.

Hormon tedavisinde kullanılacak ilaçlar genellikle progesteron, östrojen yahut her ikisini bir arada içerir. Bu ilaçlar düzenli olarak ve hekimin önerdiği dozlarda kullanılırsa, vücuttaki dengesizlikleri giderir.

Hormon Bozukluğu Tedavisi 2

Hormon bozukluğu bitkisel tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilir mi sorusuna da yanıt bulalım. Bitkisel tedaviler de ufak çaplı hormona sorunlarda ve başlangıç aşamalarında etkili olabilmektedir ama hasta kendi kendine böyle bir tedavi uygulayacaksa bile hekimini durumdan mutlaka haberdar etmelidir.

Kadınlarda hormon bozukluğu tedavisi ne kadar sürer sorusu da böyle bir tedaviye başlayacak kişileri endişelendirir. Temelde her bünyenin tedaviye vereceği tepki farklıdır. Sorun ağırsa hormon bozukluğu tedavisi de haftalar hatta aylarca sürebilir. Hormon tedavisinin birkaç gün içinde biteceğini beklemek çok da gerçekçi ve akıl karı değildir.

Jinekologlar hastalığın boyutu ve seyrini kontrol eder, bazı testler uygular, hastalığı kesinleştirir ve tedavi safhasına geçer. İlaç tedavisi en çok uygulanan tedavi şeklidir. Bunun dışında hekim beslenme düzeni ile de ilgili önerilerde bulunur.

Hormon Bozukluğu Tedavisi 3

Tüketilen besinler ve birtakım ilaçlar da hormon bozukluklarını tetikleyebilmektedir. Bu sebeple hekimin vereceği tavsiyeler muhakkak uygulanmalı ve hekimim önerisi dışında ilaç kullanımına kalkışılmamalıdır. Bu tür adımlar, hormonları düzelteyim derken daha fazla aksaklık yaşanmasına ve telafisi imkansız sorunlar doğmasına sebebiyet verecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hormon-bozuklugu-tedavisi/