Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Hormon testi nasıl yapılır, iç salgı bezleri ve onların salgıladığı hormonlar; sağlıklı, zinde ve güzel olmamızda büyük pay sahibidir. Ayrıca mutlu yahut mutsuz olmamız, kendimizi mutlu yahut mutsuz hissetmemiz, zinde yahut bitkin olmamız da yine hormonlarımızla alakalıdır. Dolayısıyla hormonların yeterli salınımı hem sağlık hem de yaşam kalitesi ve konfor için oldukça önemlidir.

Hormon Testi Nasıl Yapılır?

 

Hormon testi ile vücutta hormon salınımlarının normal ve dengeli olup olmadığı yani hormon bozukluğu olup olmadığı tetkik edilir. Hormon testi nedir sorusu tam da burada anlam kazanır. Böylelikle pek çok hastalığın teşhisi de yapılabilmektedir.

Hormon testin birçok testin bir araya gelmesiyle oluşur. Bira maliyetli bir testtir. Özel testler belli başlı bazı özel merkezlerde yapılmaktadır. Hormon testi neyle alakalı yapılıyorsa en uygun zamanda yapılmalıdır.

Hormon testi aç karnına yapılır. Kadınlarda hormon testi nasıl yapılır sorusu da çok sorulan soruların başında gelir. Sözgelimi prolaktin hormonuna bakılacaksa, adetle ilintili olduğundan belirli zamanlarda yapılır. Bu testten 1 gün evvel cinsel ilişkide bulunulmamalı, meme başları uyarılmamalıdır.

Eğer tiroit hormonlarına bakılacaksa, özel bir zaman aralığını beklemeye lüzum yoktur, herhangi bir zaman aralığında yapılabilir.  Ama tahlillerin çoğu aç karnına yapıldığından, sabah saatlerinde yapılması daha uygundur. Kortizon ölçümü yapılacaksa da bu test sabahları 08:30 ila 09:00 arasında yapılmalıdır.

Hormon Testi Nasıl Yapılır? 1

 

Hormon testi sonuçları vücutta yolunda gitmeyen durumları gün yüzüne çıkarır, vücutta meydana gelen aksaklık ve problemlere anlam yükler ve duruma uygun tedavilerin uygulanmasını sağlar. Hormon testi sonuçlarına göre hekiminiz uygun tedaviyi gerçekleştirir ve iyileşme süreci başlamış olur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hormon-testi-nasil-yapilir/