Hurmanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Ramazanın ayının gelmesiyle sofralarımızda yerini alan hurmanın birçok faydası bulunuyor. Özellikle cildimize olan faydaları sayesinde daha güzel ve sağlıklı bir görünüme ulaşmamız da mümkün. Hurma içerisinde bulunan kalsiyum, demir gibi maddelerin yanı sıra vitaminler ve mineraller yönünden de çok zengin. İçeriğindeki tüm bu maddeler sayesinde hurmanın faydaları saymakla bitmiyor.

Hurmanın Cilde Faydaları Nelerdir? 3

1- Sivilce ve cilt problemlerini tedavi edicidir!

Hurma, cildin ihtiyacı olan B vitaminini içerisinde bol miktarda bulunduran bir besindir. Bu sebeple sivilce, sivilce izi gibi birçok cilt probleminin de en büyük tedavi edicileri arasında gelmektedir. Cilt problemlerine savaş açan hurma ile hazırlayacağını maske sayesinde lekelerinizin ve sivilcelerinizin azaldığını fark edeceksiniz.

Hurma maskesini hazırlamak için 3 adet hurmayı bir kabın içerisinde ezin. Daha sonra bu karışıma 1 çay kaşığı bal ilave edin. 2 malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra yüzünüzdeki kusurların üzerine sürün. 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada bir uygulayarak daha güzel ve sorunsuz bir cilde sahip olabilirsiniz.

2- Esnek bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur!

Herkes esnek ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Yeteri kadar nemli olan bir cilt esneklik kazanacak ve daha sağlıklı görünecektir. Bu esnekliği sağlamak için öncelikle cildin yeterli neme sahip olması gerekir.

Hurmanın Cilde Faydaları Nelerdir? 1

Cildin nem kazanması için her gün 1 adet hurma yiyebilirsiniz. Ayrıca içerisinde hurma bulunan çeşitli maskelerle cildinizi besleyebilirsiniz. Bu sayede cildiniz yeterli neme ulaşacak ve esneklik kazanacak.

3- Cildinizin daha genç görünmesini sağlar!

Hurmanın faydaları arasında en bilinenlerden biri de yüzdeki yaşlılık belirtilerine açtığı savaştır. Hurma içerisindeki yararlı maddeler sayesinde yaşlılık belirtisi olarak ortaya çıkan kırışıklık, kırmızı ve kahverengi lekelerin oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Düzenli olarak hurma tüketildiğinde cilt yaşlılık belirtilerine karşı savaş açacak. Böylece daha genç bir cilde sahip olacaksınız.

Hurmanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Tüm bunların yanında hurma aynı zamanda cildinizin daha parlak ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olur. Hurmanın mucizevi etkisi aynı zamanda cildimizle birlikte tüm vücudumuza da faydalar sağlar. Bu sebeple hurmayı sadece ramazan ayında değil yılın her günü sofralarımızda bulundurmalıyız.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hurmanin-cilde-faydalari-nelerdir/