Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu son zamanlarda toplumda çok yaygın görülen bir hastalıktır.Hatta bu rahatsızlığın uzun yıllar hastalık olduğu bilinmiyordu.Bu sebeple yıllarca insanlar bu hastalıkla tedavi edilmeden yaşadılar.Toplumda en sık görülen en az bilinen hastalıkların başında huzursuz bacak sendromu gelmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? 1

Huzursuz bacak sendromu uzun süre oturmayı gerektiren durumlarda(uzun araba yolculuğu,bir iki saat oturarak tiyatro izleme gibi) ve özellikle istirahat döneminde oluşmaktadır.Bacaklarda karıncalanma, uyuşma, yanma, iğnelenme, ağrı ve hareket ettirme istekleri bu hastalığın belirtilerindendir.Hatta hastalar bacaklarını hareket ettirdikçe şikayetlerinin azaldığını söylerler.

Huzursuz bacak sendromu genellikle her iki bacağa etki eder.Tek bacakta da etkilidir.Çok nadir de olsa kollarda,ellerde ve vücudun diğer bölgelerinde de kendini hissettirir.Nörolojik bir hastalıktır.

Hastalığın belirtilerinin akşam veye gece geç saatlerde ortaya çıkması hastalarda ciddi derecede uykusuzluk problemine yol açmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu hastalığı her yaşta görülebilir.Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır.Kadınlardaysa erkeklere oranla iki kat daha fazla görülmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? 2

Huzursuz bacak sendromu tanısısnın koyulabilmesi için bu hastalığa özel herhangi bir test bulunmamaktadır.Ve bu hastalığın oluşum sebepleri de tam olarak bilinmemektedir.Bu duruma Primer Huzursuz Bacak Sendromu adı verilmektedir.Genetik bir hastalık olabileceği düşünülür.Bu hastaların ailelerinde benzer bir durum olup olmadığı araştırılır.Eğer kırk yaş öncesi bir hastaysa genetik etkenin daha ağır bastığı söylenebilir.

Günümüzdeki en yaygın kanıya göre huzursuz bacak sendromu,beyinde Dopamin adı verilen maddenin bazı bölgelerde azalması sonucu ortaya çıktığıdır.

Guatr,demir eksikliği,şeker hastalığı,hamilelik,ileri evre böbrek yetmezliği,parkinson hastalığı,sinirsel problemler huzursuz bacak sendromu nedenleri arasında görülmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? 3

Huzursuz bacak sendromu için öncelikle rahatlatıcı hareketler ve önlemler vardır.Hastadan bunlara dikkat etmesi istenir.Yatış pozisyonu düzenlemeleri ve duruma göre yatak değişikliği ilk yapılması gerekenlerdir.

Alkol,sigara,kafein,çikolata gibi maddelerden özellikle akşam yatmadan önce uzak durulması gerekmektedir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/huzursuz-bacak-sendromu-nedir/