Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu
İstirahat halindeyken bacaklarınız huzursuz, hareket ettirildiklerinde rahatlarsa, yüksek ihtimalle huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı kapınızı çalmış demektir. Uzun yolculuklarda, toplantılarda; sinema, tiyatro, konser gibi uzun müddet oturma gerektiren hallerde, kalkıp dolaşmak, ayak ve bacaklarınızı hareket ettirmek, hatta germek istiyorsanız, huzursuz bacak sendromu belirtileri hayatınıza girmiş olabilir. Peki tam olarak nedir huzursuz bacak sendromu?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Bacaklarınızda, yanma, karıncalanma, uyuşma, iğnelenme, sürekli hareket ettirme isteği, ağrı gibi şikayetler hissediyorsanız, bu durum büyük olasılıkla Huzursuz Bacak Sendromu adı verilen nörolojik durumla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir.. En bariz belirtisi, bacakları sürekli hareket ettirme isteği olan huzursuz bacak sendromu, çok yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen, hastalık olduğunun bilinmemesi ve çoğu hastanın, bu durumun bir rahatsızlık olduğunun farkına varmamasından dolayı, çok sık rastlanılan ama çok fazla bilgi sahibi olunmayan konulardan biridir aynı zamanda. Sıklıkla kadınlarda görülen bir rahatsızlık olduğu gibi, çocuklarda da gelişebilir. Çocuklarda gözlemlenenhuzursuz bacak sendromu bulgularını “büyüme ağrılarıyla” karıştırmamak gerekir. Bu yüzden de tanısı kolay kolay konulamamaktadır.Huzursuz-Bacak-Sendromu1

Huzursuz bacak sendromu belirtileri daha çok akşam saatlerinde ortaya çıkabildiği gibi, gün içinde de belirebilir. Çoğunlukla iki bacakta da görülen huzursuz bacak sendromu; nadiren tek bacağı ve kollar, eller ve vücudun diğer bölümlerini de etki altına alabilir.

Ancak çoğunlukla akşam ve gece saatlerinde ortaya çıkan bu şikayet, uyku kalitesinin bozulmasına ve hatta tamamen uykusuz kalınmasına sebep olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Görülme Sıklığı Nedir? sorusu; huzursuz bacak sendromu görülme sıklığı %1 ila %15 arasında değişir şeklinde yanıtlanabilir. Bizim ülkemizde görülme sıklığı ise ortalama %3-5 oranındadır. Genel ülke nüfusu düşünüldüğünde, bu aslında yüksek bir orandır. Çok fazla bilinmeyen ve teşhis edilmeyen bir hastalık olduğundan çoğu hasta bu şikayetle, ama bu şikayetten habersiz yaşar.

Huzursuz-Bacak-Sendromu2

Huzursuz bacak sendromu nedenleri çoğu zaman tam olarak açıklanamaz. Sebebi bilinmeyen bir vaka ise, Primer  Huzursuz Bacak Sendromuolarak adlandırılır. 40 yaş öncesinde ortaya çıkan ve sebebi belirlenemeyen durumlarda, genetik geçiş sorumlu tutulabilir. Tıbben en fazla kabul gören seçenek ise, dopamin isimli maddenin vücudun bazı bölgelerinde azalması sonucu huzursuz basan sendromunun ortaya çıktığı gerçeğidir.

Diğer sebeplerin ise şunlar olduğu düşünülmektedir:

 • İleri derece böbrek yetmezliği
 • Sinirlerin çeşitli sebepler yüzünden etkilenmesi
 • Parkinson hastalığı
 • Kansızlık
 • Vitamin eksikliği
 • Üzüntü, kaygı, endişe
 • Şeker hastalığı
 • Romatoit artrit
 • Demir eksikliği
 • Hamilelik
 • Bu şıkların haricinde psikoz ilaçları, bulantı durumu, depresyon, bazı sara hapları, soğuk algınlığı ve tansiyon ilaçları, huzursuz bacak sendromuşikayetlerini daha da tetikleyebilir.

  Ayrıca alkol, tütün mamülleri ve kafein içeren içeceklerin de huzursuz bacak sendromu bulgularında kötüleşme yapabileceği unutulmamalıdır.

  Huzursuz Bacak Sendromu 1

  Huzursuz Bacak sendromu Tedavisi

  Huzursuz bacak sendromu hastalığı, tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. İlaç tedavisi de mümkün olan bu hastalıkta ilaca başlamadan evvel birtakım gevşetici ve rahatlatıcı hareketlerden fayda sağlanabilir.

  Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığını tetikleyecek kafein, çikolata, alkol, sigara gibi uyarıcı faktörlerden kesinlikle uzaklaşmak gerekecektir. İlaç tedavisi gerekiyorsa, hekimin önereceği ilaçlar düzenli biçimde kullanılmalıdır. Bu ilaçlarsa genellikle dopaminerjik olarak da adlandırılan dopamin seviyesini arttıran ilaçlardır. Çoğunlukla Parkinson hastalığının tedavi sürecinde de kullanılan bu ilaçlar, dopamin agonistleri ve levodopa’dır.

  Bunların haricinde, gabapentin, karbamazepin gibi sara ilaçları; benzodiazepinler, opioid ve narkotik grubu ilaçlar da hekim tarafından önerilebilir.Huzursuz-Bacak-Sendromu4

  Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavisi

  Bitkisel yağlar ve bitkisel çayların hastalıkların tıbbi tedavi süreçlerinde verdikleri alternatif destek tartışılmaz. Huzursuz bacak sendromurahatsızlığında da hekime danışıp tıbbi yardım aldıktan sonra, yine hekim kontrolünde doğal malzemeler ve karışımlarla destek tedavi sağlanabilir.

  Huzursuz bacak sendromu şikayetlerini hafifletmenin en etkili yollarından birisi yürüyüştür. Düzenli yürüyüşler ve bacaklarda açma germe hareketleri yapılabilir. Uyluk, baldırlar ve aşil tendonu bölgesindeki ağrı ve huzursuzluk hissini bu tür hafif egzersizlerle gidermek mümkündür.

  Bünyeye göre değişiklik gösteren sıcak yahut soğuk kompres uygulamaları da hastayı rahatlatacaktır. Kimisinde sıcak banyo, kimisinde de buz parçaları yahut soğuk duşlar etkili olmaktadır. Size hangisi iyi geliyorsa deneyerek bulabilirsiniz.

  Masaj yaptırmak, kas masajı uygulatmak, papatya çayı içmek, zihni –kitap okuma, bulmaca çözme, örgü örme ve bunun gibi başka aktivitelerle- meşgul etmek,  rahat ve ergonomik yataklarda uyumayı tercih etmek; ıspanak, çörekotu, yeşil yapraklı sebzeler gibi demir yönünden zengin sebze ve gıdalarla beslenmek; kafein, alkol, tütün gibi uyarıcılardan uzak durmak da tıbbi tedaviye destek sağlayacak çözümlerdir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/huzursuz-bacak-sendromu/