Hyaluronik Asit Nedir, Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik asit nedir, Yunan dilinde “cam” anlamına gelen “Hyalos” kelimesinden türetilen Hyalüronik asit, bu isim dışında hyalüronan ve hyalüronat olarak da bilinir.

Hyaluronik Asit Nedir, Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik asit, en basit anlatımla cildin yapısında bulunan sudur. Genç yaşlarda ciltte, cilt yapısını koruyacak ve cildi elastik tutacak kadar hyalüronik asit üretilir. Bu madde, doku ve lifler arasındaki boşlukları doldurur, yaşamsal işlevlerin sürdürülmesini sağlar, derinin gergin, diri ve canlı olmasını sağlar.  Gözümüzün %80’ini hyalüronik asit oluşturur.

Yaş ilerledikçe ciltte HA miktarı azalır, dokular arasındaki dolgunluk ve dirilik azalır ve ciltte çizgilenmeler, kırışmalar başlar. HA azaldıkça kolajen üretimi de azalır. Elastikiyetin azalması kırışıklıkların çoğalması demektir. Bu sebeple kırışık oluşmaya başladığında HA desteği veren krem ve serumlar önerilir. Böylelikle dokular arasındaki  boşlukların dolması sağlanmış olur. Yani hyaluronik asit yaşlanma önleyici özelliklere sahiptir.

HA şeklinde kısaltılan Hyalüronik asit, vücudun her dokusunda mevcuttur ve önemli hayati aktiviteleri gerçekleştirmekle yükümlüdür. Hyaluronik asit su moleküllerini çekme ve bağlama kabiliyetiyle insan vücudu için son derece önemli bir bileşendir. Glikozaminoglikanlar olarak da bilinen polisakkarit yani büyük şeker moleküllerinin bir grubuna dahildir.

1 litre hyaluronik asit, yaklaşık 6 litre su tutma kapasitesine sahiptir. Bu da onun öbür sentetik yahut doğal polimerlerden daha büyük olduğunu gösterir.

Hyaluronik Asit Nedir, Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? 2

İnsan vücudu yaklaşık olarak 15 gram hyaluronik asit ihtiva eder ve hücre boyunca yapısal destek veren ekstraselüler matrisin ana bileşenleri içinde yer bulur.

Hyalüronik asitin en önemli vazifelerinden bazıları da eklem ağrılarını tedavi etmek, cilt yaşlanmasını yavaşlatmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Hyaluronik asit, yaşlanma karşıtı olarak üretilen en önemli ürünlerden birisidir. Öyle ki pek çok cilt bakım ürününün formülünde kullanılmaktadır. İşte Hyaluronik asidin vücuda olan faydaları…

Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir?

Kısaca HA olarak bilinen Hyaluronik asit, vücut dokularındaki hücrelerin arasında bulunan boşluklarda bulunur ve tüm yaşayan organizmalarda bulunur. Hyaluronik asit, eklemlerde bulunan ve bu eklemlere kayganlık kazandıran özel bir proteindir. Bu arada vücuttaki diğer bağlayıcı dokular olan tendon ve liflerde de bulunur.

Hyaluronik Asit Nedir, Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? 3

Eklemlerde bulunan Hyaluronik asit, yumuşatıcı etki yapar. Öyle ki, eklem içlerinde çok az oranda kıkırdak doku kalmış olsa bile, hatta hiç olmasa bile Hyaluronik asit yumuşatıcı etki yapar.

Hyaluronik asit, gözü saran sıvıda ve hatta bağlayıcı dokularda dahi bulunur. Cilt dokusunun içinde de kendisine yer bulur. Su tutma özelliği olan Hyaluronik asit, hidratlama özelliği sayesinde ciltteki kırışıklıkları azaltır, cilde pürüzsüzlük verir ve yumuşatır. Bu sebeple de pek çok nemlendirici, krem ve makyaj ürününde kullanılan değerli bir proteindir.

Cilt dokusunda bulunan Hyaluronik asit, jeli andıran bir özellikte olup, elastin ve kolajen lifleri arasında bulunan boşlukları doldurur. Bu arada hücre yapısını da korur.  İmmün sistemini de uyaran HA, vücudun antibiyotiğe duyduğu ihtiyacı da azaltır.

Zararlı bakterilerin gelişimini önleyen ve enfeksiyonların azalmasını sağlayan HA’nın, kronik bronşit enfeksiyonlarını bile azalttığı sonucuna varılmıştır.

Hyaluronik asit, vücut tarafından doğal olarak üretilir ve 24 saatten daha az bir süre içinde vücuttan metabolize edilerek atılır. Sadece vücudun doğal olarak ürettiği Hyaluronik asit değil, dışarıdan harici olarak alınan Hyaluronik asit de, içeriden dışarıya doğru, yani dermisten epidermise doğru cildi nemlendirir.

Hyaluronik Asit Nedir, Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? 4

Hyaluronik asit, cildin hidratlanabilmesi için adeta içsel bir kozmetik vazifesi görür. Kırışık önleyici özelliği ile cildi içten dışa doğru nemlendirir.

 • Dizdeki eklemlerin esnekliğini kolaylaştırır ve eklemlerde yumuşatıcı bir etki sağlar.
 • Orta yaştaki kadın ve erkeklerde yaşlanma belirtileri ortaya çıkar çıkmaz kullanılmalıdır.
 • Eklem problemleri olan ileri yaştaki kişilerde de Hyaluronik asit kullanılmalıdır.
 • Hyaluronik asit, osteoartrit tedavisi için de oldukça faydalıdır. Diz osteoartrit tedavisinde uzmanlar HA enjeksiyonu kullanmışlardır.  Dizlerde bulunan eklem sıvısına sinovyal sıvı denilir. Bu sıvı zaman içinde gitgide incelmeye başlar. Kıvamını ve elastikiyetini kaybeder. Sinovyal sıvıdaki bu rahatsızlık, diz eklemlerini olumsuz yönde etkiler. Bu da diz eklemleri içindeki kıkırdakların zaman içinde aşınmasına neden olur. Yumuşatıcı özellik azaldığında ve yok olduğunda diz ağrısı, dizlerde tutulma, sertleşme gibi olumsuzluklar meydana gelebilir. Hyaluronik asit oral yoldan yahut enjeksiyon yoluyla alındığında yumuşatıcı etkisi yeniden kazanılmış olur. Böylelikle eklem yağlanmasının onarılmasına katkı sağlanır.

 • Hyaluronik asit, cildin genç, dinç ve kırışıksız olmasını sağlar.
 • Su tutma özeliği ile cildi nemlendirir. Bu özelliği yüzünden, Hyaluronik asit, nemlendirici kremlerde sıkça kullanılır.
 • Cildi pürüzsüz ve esnek tutar.
 • Akne izlerini önlemeye yarar.
 • Hyaluronik aisidin bir faydası da dokuları onarması ve elastikiyetini korumasıdır. Bu da cildin erken yaşlanmasını önler.
 • Hyaluronik Asit Nedir, Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? 5

 •  Kolajen liflerinin oluşmasına ve bakımına destek sağlar. Kolajen azaldığında cildin elastikiyeti de yitirilir.
 • Ciltteki iltihaplanma ve tahrişle de savaşır.
 • İlerleyen yaşla birlikte azalan hücre mitoz hızı, hücresel tazelenmeyi ve tamir sürecini de yavaşlatır. Hyalüronik asit, bu akışı tersine çevirir.
 • Hyalüronik asit, cilt dokusu haricinde görme işlevini de iyileştirir. HA, inan gözünün neredeyse %80’ini oluşturur.
 • Romatoid artrit ve osteoartrit gibi hastalıkların tedavisinde de HA kullanılır. Eklemleri yağlar, tampon vazifesi görür ve bölgedeki inflamasyonun iyileşmesini sağlar.

  Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılır?

  Hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunan bir maddedir. Bilhassa gözler ve eklemlerdeki sıvılarda fazlaca bulunur.

 • Göz cerrahisinde ve özellikle de kornea nakli esnasında göz içine uygulanır.
 • Hyaluronik asit, osteoartrit rahatsızlığında eklem içine de enjekte edilir. Bunun haricinde derideki yara ve yanıkların iyileşmesini de sağlar.
 • Hyaluronik asit eklemlerde ve dokularda yağlayıcı olarak da görev yapar ve adeta bir yastık gibi hareket eder.
 • Hyaluronik asidi ağız yoluyla almanın güvenli olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. HA’nın enjekte edildiği bölgede ağrılar ve kızarıklıklar oluşabilir. HA göz ameliyatı için kullanıldığında gözlerde basınç artışı oluşabilir.
 • Hyaluronik Asit Nedir, Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? 6

 • Hyaluronik asit alerjik reaksiyon da yapabilir. HA’nın enjekte edilmesi işlemi profesyonel ve işinde uzman kimseler tarafından yapılmalıdır.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.
 • Osteartrit tedavisi için uzman hekim tarafından diz eklemi içine hyaluronik asit enjekte edilebilir.
 • Hyaluronik ait Solgar markasıyla da kapsül olarak eczanelerde satışa sunulmaktadır. Bu şekilde bir alternatif de deneyebilirsiniz.

  Hyaluronik Asit İçeren  Kremler

  Hyaluronik asit içerikli kremlerin düzenli kullanımıyla cildin elastikiyeti, diriliği ve canlılığı muhafaza edilir. Hızlı yaşlanmanın önüne geçilir.

 • Ebru Şallı by Thalıa avokado yağlı yüz bakım kremi
 • Diadermine Lift+Superfiller gündüz kremi
 • Diadermine Lift+Superfiller gece kremi
 • Jellian Hyalüronik asit nemlendirici serum
 • Dermoskin active serum
 • Thalia organik argan yağlı ve hyaluronik asitli yoğun bakım losyonu gibi örnekler, cildinizin gereksinimi olan hyaluronik asidi size verecektir.
 • Hyaluronik asit serum ve Hyaluronik asit tabletleri ile yaşlanma sürecinin yavaşlamasına katkıda bulunabilirsiniz.

   

  Hyaluronik Asit İçeren Bitkiler

  Cildi dışarıdan beslerken içeriden destek gerektiğini ve bunun neredeyse elzem olduğunu unutmamak lazım. Vücudumuzda belli oranda hyaluronik asit var ve biz yaşlandıkça bu oran azalıyor. Bu da eklemlerin, gözlerin, beynin ve dolayısıyla da hafızanın gitgide zayıflaması demek. İlerleyen yaşla vücutta hyaluronik asit azaldıkça gelsin kaz ayakları, iki kaş arasında kızma çizgileri, dudak kenarlarındaki çizgiler.

  Peki bu çok önemli madde hangi besinlerde var? Hyaluronik asit en çok somon balığı ve tavuk derisinde var. Ama elbette taze balık ve özgür gezen tavuk olacak. Bunların dışına patateste, kabak çekirdeğinde, kuru fasulye ve aslında tüm bakliyatlarda hyaluronik asit bulunuyor.

  Meyve olaraksa muz ve kırmızı meyvelerde hyaluronik aside ev sahipliği yapıyor. Bunları çilek, karadut, ahududu, böğürtlen, vişne vs. olarak sıralayabiliriz.

  Hyaluronik Asit Nedir, Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? 7

  Hyaluronik asidi hangi formda ve gramajda ve hangi markanın güvencesinde alacağınız fiyatı da etkiliyor. Ama eğer piyasada hazır olarak satılan krem ve serumlardan satın alacaksanız fiyat skalasının 50 TL’den 500 TL’ye kadar geniş tutulduğunu bilmelisiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/hyaluronik-asit-nedir-hyaluronik-asit-faydalari-nelerdir-nasil-kullanilir/