İbrahim Saraçoğlu Çil Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Çil Tedavisi
Çil, cilt yüzeyinde güneş ışınlarına maruz kalma sonucu beliren kahverengi küçük lekelerdir. Az miktarda çil yüze çocuksu ve sevimli bir ifade verir ama sayıları fazlalaşıp, renkleri koyulaştıkça sıkıntı da verebilirler ve kurtulmanın yollarını aratır. Eğer cilt renginiz açıksa, bünyeniz  cildinizi ultraviyole ışınlarına karşı koruma altına almak için doğal bir reaksiyon gösterir. İşte o reaksiyonun ismi çil’dir.

İbrahim Saraçoğlu çil tedavisi hususunda da çözümleri ve reçeteleri var. İşte onlardan bir diğeri..

Malzemeler:

 • Yarım litre su
 • 2 çorba kaşığı lavanta
 • 1 çorba kaşığı testere dişli aslan pençesi

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Kaynattığınız suyun içine lavantayla aslan pençesi otunu atın. 2 seçeneğiniz var. Ya bu suyun buharına yüzünüzü tutun, yahut da suya bir parça pamuk batırın ve cildinizi bununla silin. Aslan pençesi otunun yaprakları testere dişi biçimindedir. Düz yapraklı olanları almayın.

Çil Nasıl Geçer
Ciltte bulunan melatonin maddesi artıp, özellikle belli bölgelerde yoğunlaşınca çiller ortaya çıkar. Çil bir cilt anomalisi değildir, bir cilt kusuru olarak addedilmez ve tehlikesi yoktur. Özellikle yüz, boyun, dekolte, omuzlar, sırt ve kollarda daha yoğun olarak görülür. Güneşe bağlı olarak çoğaldıkları için yazın belirginleşip ve çoğalıp; kışınsa azalır ve silikleşirler. Çiller her ne kadar bir cilt problemi değilse de, derinin güneş ışınlarından yeterince korunamadığını gösterir ve kişiyi güneşe bağlı tehlikeli cilt hastalıklarına karşı önlem almaya sevk eder. Ve aslında çoğu kadın çillerinin estetik açıdan iyi görünmediğini düşünerek onlardan bir an evvel kurtulmanın yollarını arar. Bunun için de çil tedavisi devreye girer.

çil-nasıl-geçer

Çil Maskesi Tarifleri

Çillerinizden kurtulmak için gayet pratik hazırlanan maskeler vardır.  İşte size çil savar çeşit çeşit maskeler… Tıbbın geliştirdiği  yöntemlerden faydalanmak elbette ilk tercih olmalı; ancak destekleyici olarak doğanın sunduğu zenginliklerle de evde çil tedavisi yapmak mümkün.

 • Çil Maskesi Tarifi -1-: Çillerinizden kurtulmanın yollarından bir tanesi maydanoz köklerini kaynatıp, limon suyu ile karıştırmaktır. Bu karışımla gün başlarken ve biterken 2 sefer yüzünüzü silebilirsiniz.
 • Çil Maskesi Tarifi -2-: 2 çorba kaşığı havuç suyuna 20 damla kadar limon ilave edin ve bu karışımı yüzünüze günde 2-3 kez uygulayın. 20 dakika yüzünüzde beklettiğiniz karışımı yıkayarak çıkarın.
 • Çil Maskesi Tarifi -3-: Çillerden domates sayesinde de kurtulabilirsiniz. Temizlenmiş cilde, dilimlenmiş domatesler yerleştirilir, 30 dakika bekletilir ve soğuk süte batırılmış pamuk yardımıyla maske temizlenir.
 • Çil Maskesi Tarifi -4-: 1 çorba kaşığı dolusu maydanozu 1 kaşık balla karıştırıp cildinize uygulayın. 45 dakika bekleyin ve cildinizi temizleyin.
 • Çil Maskesi Tarifi -5-: Yine maydanozla farklı bir çözüm hazırlayabilirsiniz. Maydanoz suyunu sütle karıştırın ve cildinize maske olarak tatbik edin. 15 dakika beklettikten sonra yıkayın. Maydanoz suyuyla yoğurdu da karıştırabilirsiniz.
 • Çil Maskesi Tarifi -6-: Çillerle savaşmak için bir tarif daha var. 1 adet yumurtanın sarısı, 1 adet limonun suyu, 10 gram toz şeker ve 100 ml suyu karıştırın, yüzünüze uygulayın, 20 dakika bekletin ve 1 gün sonra yeniden tekrarlayın.

 • Çil Maskesi Tarifi -7-: Soğan suyu da çiller için farklı bir çözümdür. Yüzünüzü günde 2 kez soğan suyuna batırılmış pamukla silebilirsiniz.
 • Çil Maskesi Tarifi -7-: Su ile karaturp suyunu karıştırın. Cildinizi günde 2 kez bu karışımla silin. Çil tedavisi anlamında etkili bir yöntemdir.
 • Çil Maskesi Tarifi -8-: Rendelenmiş taze patatese bir-iki damla bitkisel yağ, 1 çorba kaşığı süt ve dövülmüş badem ekleyin. Güzelce karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 20 dakika sonra yıkayın. Nemlendirici kreminizi sürün.
 • Çil Maskesi Tarifi -9-: Taze ayvayı rendeleyerek suyunu sıkın, pamukla yüzünüze sürün ve 10-15 dakika bekleyip durulayın.
 • Çil Maskesi Tarifi -10-: Karahindiba, yaban turpu (karturp) ve salatalık da evde çil tedavisinde faydalanılabilecek bitkilerdir. Salatalık maskesi en klasik ve pratik yöntemdir. Salatalığı dilimleyip yüzünüze yerleştirin. Aslında tüm taze sebzeleri yıkayıp dilimledikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Bir başka yöntem olarak salatalığı rendeleyip suyunu çıkarın ve bu suyu cilt toniği gibi kullanın. Taze sıkılmış limon suyunun da leke giderici ve ağartıcı özelliği vardır. Ancak asidik yapısından dolayı bazı ciltlerde tahriş edici olabilir. Bu sebeple ciltte 20 dakikadan fazla tutmamak gerekir.

Evde çil tedavisinde kullanabileceğiniz diğer seçenekler, domates, çilek ve frenk üzümüdür.

Bu kırmızı meyvelerle yapacağınız çil maskelerini yüzünüzden arıtmak için limon suyu yahut demlenip soğutulmuş ıhlamur çayı kullanabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz husus, kullanacağınız sebze ve meyvelerin, kendi mevsimlerine ait, taze ve organik olmaları gerektiğidir.

Çil-maskesi-tarifi-frenkuzumu

Evde çil tedavisinde ilk maskeden sonra çillerinizin sizi terk edeceğini ummayın. Bunun için 3-4 haftalık bir maskeleme gerekir. Tedavi sonunda çillerin olduğu bölge daha açık kalabilir ama bu nadir görülen bir durumdur. Bu durum ortadan kaldırmak için oto bronzlaşma ürünlerinden kullanabilirsiniz. Bu ürünlerle cildinizdeki ton farkı ortadan kalkar. Evde çil tedavisi uygularken ve bittikten sonra cildinizi güneşe karşı koruyacak yüksek koruma faktörlü kremlerden yaz kış kullanmalısınız.  Sonbahar güneşi bile yakıcıdır ve korunmayı gerektirir.

Çil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çillerden kurtulma yöntemleri ya profesyonel yardım ya da evde hazırlanacak karışımlarla olmak üzere 2 türlüdür.
Çil tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız hemen aktaralım.

Ciltte oluşan çilleri yok etmenin hem basit, hem de medikal yöntemleri vardır. Çil tedavisinde profesyonel bir müdahale istiyorsanız, kimyasal peeling ve lazer tedavisini deneyebilirsiniz. Kimyasal peelingi deneyerek ortalama 5-10 seans sonunda çillerinizden kurtulabilirsiniz. Daha büyük çaplı ve koyu renkli çillere ise lazer tedavisi gerekir. Lazer kullanılarak büyük çiller de yok edilebilmektedir.

Çil-Tedavisi-Nasıl-Yapılır-lazer

Eğer bu tarz medikal yöntemlere ayıracak bütçeniz veya zamanınız yoksa evde hazırlayacağınız ve uygulayacağınız kürlerle kendiniz çil tedavisiyapabilir veya en azından daha silik hale getirebilir ve azaltabilirsiniz. Hemen bir reçete verelim: 1 çorba kaşığı keten tohumunu 1 çay bardağı suyla 5 dakika boyunca kaynatın ve 10 dakika soğutun. Çillerin üzerine sürdüğünüz bu çayı 20 dakika bekletip, ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Başka bir alternatif yöntemse şöyle: Eşit miktarlarda portakal suyu, limon suyu ve maydanoz suyunu bir kasede karıştırın ve çilli bölgelere uygulayın. Bu da doğal bir çil tedavisidir.

Tahmin edildiği gibi yukarıda saydığımız yöntemler beli bir bütçe gerektirmektedir. Fakat buna bütçe ayıramıyorsanız, çillerinizden kurtulmak için evde bir takım kürler yaparak kendi kendinize doğal çil tedavisi uygulayabilir, çillerinizi azaltabilirsiniz. Örneğin; Bir yemek kaşığı keten tohumunu bir çay bardağı su ile 5 dakika kaynatılır. Daha sonra on dakika soğutulmaya bırakılır ve çillerin üzerine sürülüp 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yüz yıkanır. Başka bir örnek ise; Maydanoz suyu, portakal suyu ve limon suyunu eşit miktarda bir kapta karıştırarak çil olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Böylelikle doğal yollardan çillerinizden kurtulmuş olursunuz.

Çil-Tedavisi-Nasıl-Yapılır-lazer1

Çil Kremi
Ciltteki çillerin yanı sıra, sivilce izlerini, cilt lekelerini, kılcal damarların verdiği kırmızı görünümü ve kırmızı ve lekeleri yok etmekte kullanılan çil kremi, düzenli kullanıldığında çok olumlu sonuçlar verir.

Bilinen en etkili çil ve leke kremlerinden birisi de Arap Kızı Kremi’dir. Arap kızı kremi, kullanılmaya başlandıktan 1 hafta sonra etkisini hemen göstermekte ve lekelerden arınmış, pürüzsüz, temiz ve beyazlaşmış bir cilt vadediyor ve bunu da başarıyor. Arap kızı krem aynı zamanda sivilceleri de kurutuyor. Düzenli kullanımla sivilceler cildinizi terk ediyor. Üstelik arkalarında iz bile bırakmadan.Arap-Kızı-Kremi

Çil tedavisi için Arap kızı kremini aktarlardan, bazı eczanelerden ve internet üzerinden siparişle temin edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ibrahim-saracoglu-cil-tedavisi/