İç Hemoroid

İnsanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen ve ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olan hastalıklardan biri de hemoroid olmaktadır. Vücudun gerektiğinden fazla yaşadığı basınç sonucunda damarlar şişmekte ve anüsü alt kısmında basur memeleri oluşmaktadır.

Hemoroid; ağrı, tuvalette zorlanma ya da kanama gibi durumlar ile kendini gösterebileceği gibi duş ya da tuvalette temizlik sırasında da basur memelerini hissetmek mümkün olmaktadır. Aslında hemoroid oluşumunda pek çok neden olabileceği gibi aileden gelen genetik yapılardan da kaynaklanabilmektedir.

Kişilerin gündelik hayatlarında yedikleri ve içtikleri besinlerin daha sonrasında sağlığı olumsuz etkilediği herkes tarafından bilinmektedir. Sağlığın olumsuz olduğu dönemlerden biri de basur oluşumu olarak bilinmektedir.

Anüs bölgesinde oluşan kaşıntı ve tahrişten dolayı hemoroit oluşmakta, iç ve dış olmak üzere iki çeşit olmaktadır. Genel olarak dış hemoroit değil, iç hemoroit görülmektedir. Anüs bölgesinde yer alan iç hemoroid, zorlama ya da basınç sonrasında dışarı çıktığında ve dış hemoroid meydana geldiğinde ağrılar daha çok artmaktadır. Bu durumda aslında kişilerin yaşadıkları sorunlar normale oran ile iki katına çıkmaktadır.

Anüste oluşan basur memeleri, iç hemoroid olarak adlandırılmaktadır. Normal şartlarda, iç hemoroid kişileri çok fazla zorlamamaktadır. Ancak oluşan basur memelerinin hassaslaşması ve incelmesi anüs bölgesinde kanamaya neden olmaktadır. Bununla birlikte basur memeleri dışarı çıkmakta ve ağrılar artmaktadır.

İç Hemoroid Belirtileri

Hemoroid hastalığı ilk aşamalarda iç kısımda oluşmaktadır. Fakat zaman geçtikçe ve yaşanılan sorunların şiddeti arttıkça oluşan basur memelerinin şişmesi, büyümesi ve sarktığı gözlemlenmektedir. Makat bölgesinde oluşan dolgunluk, şişkinlik ve yürümede oluşan sorunlar gündelik yaşamında fazlası ile olumsuz etkilemektedir.

İç Hemoroid Belirtileri

Hastalığın son aşamasında dış hemoroid ve iç hemoroid artık tamamen birleşmektedir. İç hemoroid, genel olarak ağrısız olmaktadır. İç hemoroidin ilk belirtisi dışarıya doğru oluşan kanama olmaktadır. İç hemoroid belirtileri kendi içinde 4 evreden oluşmakta ve derecelerine göre değişkenlik göstermektedir.

  • Derece iç hemoroid; anüs bölgesinde oluşan basur memeleri bu evrede henüz kendini göstermemektedir. Tuvalet esnasında dışarı çıkmakta ancak daha sonrasında tekrar içeri girerek kaybolmaktadır. Çok fazla bir belirtisi olmamak ile birlikte kaşıntı ve kızarıklıklar kendini yavaştan göstermektedir. Kaşıntı oluşmasının nedeni de; makatın içerisinde şişen damarlar akıntı yapmakta ve rektum dışına sızmaktadır. Bu yüzden kaşıntı ve sonrasında tahriş oluşumu meydana gelmektedir. Ağrı olmamakta ancak kanama az da başlamaktadır.
  • Derece iç hemoroid; basur memeleri bir görünüp bir kaybolurken bu evrede kendini tamamen göstermektedir. İlk evrede kanamalar az olup ağrı olmazken, artık kanamalar artmakta ve ağrılar kendini göstermektedir. Makatta dolgunluk hissi oluşmaktadır.
  • derece iç hemoroid; ağrılar ve kanamaların şiddeti artmaktadır. Bunun yanı sıra oluşan basur memelerini kişiler elleri ile içeri atmaları gerekmektedir. Tuvalet esnasında kanama şiddetini daha da artırmaktadır.
  • derece iç hemoroid; hemoroid sorunun en son ve en ağrılı evresi olmaktadır. Artık oluşan basur memeleri daha da belirginleşmekte ve şişkinlikten dolayı da elle müdahale yapılamamaktadır. Bu şişkinlikten dolayı, kişiler yürürken bile zorluk çekmektedir. Hemoroid ağrısı bu evreye gelmeden mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

İç Hemoroid

İç Hemoroid Tedavisi

İç hemoroid tedavisi nasıl olur? Sorusu genel olarak ilk iki evreden sonra kişilerin merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Genel olarak iç hemoroid ameliyatı ile kişiler eski sağlıklarına kavuşmaktadırlar. hemoroid tedavi edilirken ilaç yerine, iç hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Kişilerin ilk evrelerinde mutlaka tedaviye başlamaları ve ilerlemeden hemoroid sorununa çözüm bulmaları gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ic-hemoroid/