İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri

Genç kız çeyizlerinin olmazsa olmazlarındandır havlular. El havlusu, yüz havlusu, misafir havlusu, mutfak havlusu, banyo havlusu gibi çeşitlere ayrılan bu ürünler, evlerde herkesin görebileceği ve kullanacağı şekilde yer alır.

Bu nedenle çeyiz hazırlanırken, havlulara ve havluların güzelliğini ortaya çıkarak havlu kenarlarına daha fazla önem verilir. Genel olarak renkli ip ve özel teknikler ile hazırlanan havlu kenarlarının, iğne oyası ile hazırlanan örneklerini bu yazımızda sizlerle beraber inceleyeceğiz.

İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri

İğne oyası havlu örnekleri pek çok çeyizde en fazla dikkat çeken parçalardır. Renkleri ve zarif örnekleri ile dikkat çeken bu parçalar, aynı zamanda bayanların da büyük bir zevk ile hazırladıkları çeyiz ürünlerini oluşturuyor. Genelde iğne oyası tekniğini kavrayıp ilk el emeği çeyiz parçalarını genç kızlar, havlu kenarı ya da tülbent kenarı işleyerek hazırlar.

Yöreye göre değişik teknikler ve örnekler ile karşımıza çıkan iğne oyası havlu kenarı örnekleri, genelde birden fazla renkli ip ile hazırlanır. Havlu üzerinde bulunan desenler ve bu desenlerde yer alan renklere göre uyumlu şekilde hazırlanan havlu iğne oyaları işleme aşamasında hazırlayan kişinin sıkılmadan, zevkle işleme yapmasını sağlar.

İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri 6

İğne oyası havlu kenarları, dantel havlu kenarlarına göre daha sağlam yapılır. Sürekli kullanılan el, yüz ve mutfak havlularında bu nedenle iğne oyası havlu kenarları daha idealdir.

İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri 1

 

Kullanıma bağlı olarak lekelenme ve sık sık yıkanma sonucunda aşınan hatta zaman zaman yırtılan havlu kenarı modellerindense, daha uzun süre dayanan ve zarar görmeyen havlu kenarları tercih edilmeli. Bu açıdan iğne oyası ile hazırlanan havlu kenarı modelleri, daha fazla tercih edilmeli.

Tıpkı dantel havlu kenarlarında olduğu gibi iğne oyalarında da değişik iğne oyası havlu kenarı örnekleri ve modellerine rastlamak mümkün. Havlu üzerindeki desene göre çiçek, meyve, kelebek, fiyonk gibi minyatür motif örnekleri ile farklılaştırılan iğne oyası havlu kenarları, farklı renk ip kullanımı ile de çeşitlendirilebiliyor.

İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri 2

Genelde uzun şerit şeklinde hazırlanan havlu kenarının uç kısımlarına işlenen bu mini motiflerde yeşil, pembe, kırmızı, sarı ve turuncu renk daha fazla kullanılır.

Dantel ile hazırlanan havlu kenarı modellerinde kısaca ele aldığımız pullu ve boncuklu havlu kenarı örnekleri, iğne oyası havlu kenarlarında da karşımıza çıkıyor. Günlük kullanım için hazırlanan havlu kenarlarından çok çeyizlik havlu kenarlarında karşımıza çıkan bu örnekleri, havlu üzerinde varsa eğer pul ya da boncuklar ile uyumlu şekilde hazırlamak gerekir.

İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri 3

Örneğin beyaz pullu bir havlunun kenarını iğne oyası ile hazırlarken pul kullanmak isterseniz, aynı renkte yani beyaz pul kullanmanız gerekir. Aksi halde havlu kenarı ile havlunun arasında uyumsuzluk ortaya çıkar ve bu da parçanın genel güzelliğini etkiler.

İğne oyası, havlu kenarı ve tülbent kenarı gibi ince örneklerde daha fazla kullanılıyor. Zarif ve ince olması yönü ile çok tercih edilen bu örgü tekniği, dantele göre biraz daha zordur. Uygulanması sırasında ince detaylara dikkat edilmesi gereken iğne oyaları, ülkemizde bazı yörelerde daha fazla yapılır.

İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri 4

Genel olarak hazırlanan yöreye göre özellikleri ve uygulanan teknikleri de değişebilen iğne oyaları, ayır edilebilmek için hazırlandığı yörenin adı ile de anılabilir. Örneğin ülkemizde Karadeniz bölgesinde çok sık yapıldığı için, Trabzon iğne oyası modelleri ya da Rize iğne oyası modelleri şeklinde tabirler kullanılır. Bu tabirler, hazırlanan iğne oyalarının genel yapısının az çok bilinmesini sağlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/igne-oyasi-havlu-kenari-ornekleri/