İğne Oyası Modelleri Anlatımlı

İğne oyası, çeyizlik olarak hazırlanan pek çok parçada kullanılabilen bir örgü tekniğidir. İğne ve özel yapılı bir ip ile hazırlanan bu modeller, ince işleme şeklinde yapıldığı için iğne oyası adını almıştır.

El emeği ile bir şeyler ortaya çıkarmak isteyenlerin dantellerden sonra en fazla dikkatini çeken örgü tekniği olan iğne oyası, ilk öğrenme aşamasında mutlaka görseller ile desteklenerek anlatımı yapılması gereken bir tekniktir.

İğne Oyası Modelleri Anlatımlı

Dantel modellerinde olduğu gibi iğne oyası modellerinde geniş bir model çeşidi söz konusu. İşinin ehli bayanlar tarafından ilk görüşte örneği çıkarılabilen bu modeller, yeni başlayan ya da hayalinde örnek canlandıramayan bayanlar için anlatımlı olarak ele alınır.

Resimli, videolu ya da yazılı olarak anlatılan bu iğne oyası modellerini internet üzerinden hobi ve el işi üzerine çalışmalar yapan siteler aracılığı ile bulabilirsiniz.

İstediğiniz modellerin resimli ya da videolu anlatımlarının yanında aşama aşama yazılı anlatımını da bulabileceğiniz bu siteler, size her hangi bir beğendiğiniz iğne oyası modelini sorunsuz olarak hazırlama imkanı sunar.

İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri Anlatımlı

Anlatımlı iğne oyası havlu kenarı modelleri, iğne oyası örnekleri ile havlularını süslemek isteyen bayanların araştırma konularının başında gelir. Beğendikleri her hangi bir modeli ya da özel örneği hazırlamak için uygulaması gereken aşamaları, modele bakarak kendi aklından çıkaramayan çoğu bayan, bu konuda anlatımlara başvurma gereği duyuyor.

İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri Anlatımlı 2

 

Adım adım modellerin yapım aşamalarına yer verilen resimli anlatımlara ek olarak yazılı anlatımın da verildiği çok sayıda anlatımlı iğne oyası havlu kenarı modeline internet üzernden ulaşmak mümkün. İnternet üzerindeki sitelerin yanı sıra özel olarak hazırlanan örgü dergilerinde şemalı ve sayılı olarak iğne oyası örneklerinin yapımlarını bulabilirsiniz.

 

Bu şemalarda yer alan özel işaretlerin anlamlarına göre iğne oyası tekniklerini uygulayarak istediğiniz modeli hazırlayabilirsiniz.

İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri Anlatımlı 3

İğne Oyası Yazma Kenarı Modelleri Anlatımlı

İğne oyası yazma kenarı modelleri genelde anlaşılması en kolay iğne oyası örnekleridir. Uzun ince bir şerit şeklinde hazırlanan bu iğne oyası örneklerinde genelde küçük boyutlu bir motifin tekrarı şeklinde işleme yapılır. Bu iğne oyası modellerinin anlatımında şema şeklinde sadece bu motifin anlatılması yeterlidir.

İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri Anlatımlı 4

 

Eğer ekleme yerleri varsa ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar varsa, özel resimler ile bu aşamaların da tam olarak anlaşılması sağlanır. İğne oyası modellerinin anlatımında en verimli sonuç videolu anlatımlar ile alınır. Modelin yapımında yer alan en küçük ayrıntıyı bile kaçırmadan izleyebileceğiniz bu videolar ile kolaylıkla istediğiniz iğne oyası modelini hazırlayabilirsiniz.

Anlatımlı iğne oyası modellerinin yapımında önemli olarak belirtilen yerlerin üzerinde daha fazla durulması gerekir. Modelin tam anlamı ile hazırlanmasında etkili olan bu önemli noktaları atlamamak için resimli ve şemalı anlatımların altında belirtilen özel işaretlerin ne anlama geldiğine dikkat etmeniz gerekir. Bu özel işaretleri en doğru şekilde yorumlayıp iğne oyası modelini hazırlayabilirsiniz.

İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri Anlatımlı 5

İğne oyası ile yapmak istediğiniz bir ürünü anlatımı olmadan da hazırlayabilirsiniz. Bunun için sadece hayalinizde uygulanan teknikleri iyi değerlendirmek ve gözünüzde gördüğünüz modeli örneğe dökmek yeterli. Eğer yeni yeni iğne oyası yapmaya başlamadıysanız şema ve anlatıma gerek duymadan kolaylıkla iğne oyası örneklerini çıkarabilirsiniz.

İğne Oyası Havlu Kenarı Modelleri Anlatımlı 6

Yeni teknikler öğrenmek ve iğne oyası hakkında daha fazla bilgi edinmek içinse videolu anlatımları izlemenizi tavsiye edebiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/igne-oyasi-modelleri-anlatimli/