İğne Oyası Modelleri

İğne oyası, el işi ile ilgili bayanların en çok hoşuna giden örgü çeşitleridir. Genç kız çeyizlerinin en zarif parçalarının hazırlandığı bu örgü tekniği, oya işlemesi arasında bir tekniktir. Ülkemizde özellikle bazı bölgelerde daha fazla yapılan iğne oyası örnekleri de yöreye göre değişiklik gösterir.

İğne Oyası Modelleri 1

 

Renk, desen, model ve uygulama tekniğine göre değişiklik gösteren iğne oyası modelleri ve bu modeller hakkında detayları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

İğne oyası modelleri, yapılan yöre, uygulanan teknik ve elde edilecek olan ürüne göre değişik şekillerde belirlenebilir. Dantel modellerinde olduğu gibi iğne oyası modellerinde de hem renk hem de örnek olarak bol çeşit mevcuttur.

Dantel ipliğine göre daha ince ve naylonumsu bir ip çeşidi ile hazırlanan iğne oyaları, en fazla havlu kenarı, salon takımı, masa örtüsü, yatak odası takımı, tepsi örtüsü, sehpa örtüsü, yazma kenarı ya da şömentabla olarak hazırlanıyor.

Büyük parçalar yerine küçük parçalar ve mini motiflerin daha sık kullanılığı bu işleri, günlük kullanımın yanında çeyizlik olarak daha fazla hazırlanıyor. Hazırlanacak olan parçaya göre güzel iğne oyası modelleri ve genel özelliklerini aşağıda alt başlıklar ile sizlerle paylaşıyoruz.

İğne Oyası Modelleri 2

Havlu Kenarı İğne Oyası Modelleri: İğne oyası tekniği ile hazırlanan havlu kenarı modelleri, dantel havlu kenarı örnekleri gibi çeşitlidir. Havlunun boyutuna göre uzunlamasına şerit şeklinde hazırlanan bu iğne oyaları mutfak havluları için daha ince olarak hazırlanırken, banyo havlularında kullanılmak için daha kalın şekilde hazırlanıyor.

Havlunun genel şekli ve deseni ile uyumlu olarak tasarlanan bu iğne oyası modelleri, sonradan dikilebildiği gibi örerken de dikilip hazırlanabiliyor.

İğne Oyası Modelleri 7

Yazma Kenarı İğne Oyası Modelleri: Yazma kenarı iğne oyası modelleri, diğer iğne oya modelleri arasında en küçük parçalara sahip olan modellerdir. Yazma kenarı boyunca sıralı şekilde işlenen bu minik oya motifleri, genelde kelebek, çiçek ya da farklı meyvelerden oluşuyor.

Yazma kenarı iğne oyaları, diğer iğne oyası modellerine göre daha renklidir. Genelde 2 ya da 3 renk ile hazırlanan bu örneklerde en fazla kırmızı, yeşil, sarı, turuncu ve pembe renklerine rastlamak mümkün. Yeni iğne oyasına başlayan çoğu bayan, bu özel tekniği tam kavramak için minik motitli yazma kenarlarından başlar.

İğne Oyası Modelleri 4

Motifli İğne Oyası Modelleri: Motifli iğne oyası örnekleri, takım olarak hazırlanan ürünlerde karşımıza çıkıyor. Hazırlanan örtü ya da parçaya göre büyüklükleri değişen bu motifler, tıpkı dantelde olduğu gibi tek tek hazırlanıp sonradan yan yana eklenebildiği gibi motifin son sırasında işlenirken de direkt eklenebiliyor.

Motif ile hazırlanan iğne oyaları genelde yuvarlak modelli ve çiçek örnekli olarak hazırlanıyor. Ancak nadiren de olsa kare şeklinde hazırlanan iğne oyası modellerine de yer veriliyor.

İğne Oyası Modelleri 5

Renkli İğne Oyası Modelleri: İğne oyası, naylonumsu özel bir ip ile yapılır. Rengi sarımsı bir renk tonu olan bu özel ip normal iplerden daha kolay şekil alması ve aldığı şekilde kalması yönü ile idealdir. Büyük parçalı masa örtüsü, tepsi örtüsü, takım parçası gibi iğne oyası modellerinde genelde tek renk olarak bu renk kullanılır.

Havlu kenarı ya da yazma kenarı motiflerinde ise daha iyi desen verilmesi için farklı renk tonlarında ipler kullanabilir.

İğne Oyası Modelleri 6

İğne oyası modelleri ve örnekleri hakkında genel bilgiler yukarıda verdiğimiz gibi. En gözde iğne oyası örnekleri ve motifleri için sitemizde yer alan diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/igne-oyasi-modelleri/