İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İğne oyası, genellikle kadınların el emeği göz nuru ile yaptıkları motiflerdir. Genellikle bir tığ yardımı ile hazırlanan bu gibi iğne oyaları oldukça farklı ürünler üzerine de işlenebilme özelliğine sahip olmaktadır. Her geçen gün daha da farklı materyaller kullanılması ile birlikte kişiler kendi zevk ve istekleri doğrultusunda çeşitli modeller hazırlayabilme imkânına da sahip olabilmektedir.

Havlularda,  yazmalarda ve daha birçok noktada büyük bir beğeni ile kullanılan bu gibi iğne oyası modelleri, oldukça fazla sayıda kişinin ilgisini de çekmeye devam etmektedir. Bu sebeple de günümüzde de çok sayıda kişi tarafından işlenmeye ya da satın alınmaya da devam etmektedir.

İğne oyası ile hazırlanan modeller çok sayıda kişinin ilgisinin çekmekte olup bu sebeple de kişiler iğne oyası yapmayı da istemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da iğne oyası teknikleri, kişilerin büyük bir ilgisini çekmeye devam etmektedir. Kişiler bu gibi teknikleri öğrenerek kendi evinde ve kendi yetenekleri ile birlikte diledikleri modelleri oluşturabilme imkânına da sahip olabilmektedir.

İğne Oyası Modelleri Anlatımlı

İğne oyası yazma modelleri, özellikle de yazma kullanan kişiler tarafından son derece yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir. Kişiler kendi yaptıkları ürünleri çok daha keyifli bir şekilde takmak istemekte ve bu sebeple de bu gibi modellerin nasıl yapıldığını öğrenmek istemektedir.

İğne-Oyası-Nasıl-Yapılır1

 • İğne oyası için özel olarak hazırlanmış olan iğneler tercih edilebilmektedir. Bu gibi hazır olan iğnelerin bulunmaması halinde ise; kişilerin ellerinde rahat bir şekilde tutabilecekleri uzunluğa sahip olan ve dadelik bölümünün de uzun olduğu iğneler de bu kapsamda tercih edilebilmektedir.
 • Polyester olan ipler tercih edilebildiği gibi bu konuda kişilerin renk tercihleri tamamen kendi istekleri doğrultusunda değişebilmektedir.
 • Eğer kişiler ilk önce deneme yapmak istiyorlarsa, esneyen ya da tül gibi hassas olan kumaşları denemek yerine daha çok esnemeyen ve kalın olan kumaşların kullanılması daha doğru olabilmektedir.
 • Yapılan oyaların kesilmesi ve ipliklerin temizlenebilmesi için ince uçlu bir makas
 • İlk kez iğne oyası yapacak olan kişilerin orta uzunluktaki bir ipi iğneye geçirerek, iğne oyası yapımına başlayabilir.
 • İğne-Oyası-Yazma-Modelleri

 • İpin dışarıda kalan ucu, kullanılacak olankumaşın üzerine koyulur ve başparmak yardımı ile tutturulur.
 • Kumaşın üzerinde tutturulmuş olan ip, iğnenin üstünde kalacak şekilde iğne kumaşa batırılır. Buradaki en önemli husus, iğnenin kumaşa geçirilmesinde de ipin her zaman üst tarafta kalmasıdır. Aksi takdirde oluşması istenen düğüm meydana gelmemektedir.
 • İğneye geçirilmiş olan ip, iğnenin sağ tarafına herhangi bir şekilde kaydırmadan ve ipleri birbirinden ayırmadan geçirilir. İğnenin ucundan çekildiğinde ise, kumaş üzerinde bir düğüm yapılmış olmaktadır. Düğüm oluştuktan sonra ise, ip bırakılmadan iyice sıkılır ve böylelikle düğümün sağlam olması da sağlanır.
 • İğne oyası havlu kenarları ya da diğer iğne oyası işlemlerinin güzel bir görünüme sahip olabilmesi için, ilk olarak atılan düğümün sağlam olması gerekmektedir. Aksi takdirde çok da güzel olmayan modeller ortaya çıkabilmektedir.
 • Düğümden az uzak mesafeden tekrar iğne geçirilir ve bu işlemlerde de, iğnenin ucunda olmayan ip, iğnenin üzerinde bırakılır. Düğüm atılırken yapılan bütün işlemler, iğnenin ucundan tutup çekilmesi haricinde, iğne oyası işlemelerinde devam ettirilir.
 • İğne-Oyası-Yazma-Modelleri2

  Yapılan bu işlemlerde, kumaş kenarında bir bombe oluşmaktadır. Oya işlemelerinde diğer aşamada ise, bu bombelerin ortasından iğne geçirilir ve sıkı bir düğüm oluşturulur. Bu işlemlerin her yapılmasında bombe sayısı azalmakta ve en sonunda bir tane kalınca, işlem bitmiş olmaktadır. En sonunda ise, iğnede kalan ip makas ile kesilir ve bu işlemin yanına tekrardan aynı işlemler yapılarak, uygulanacak olan kumaşın kenarı bitene kadar devam ettirilir.

  İğne-Oyası-Havlu-Kenarları1

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/igne-oyasi-nasil-yapilir/