Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir, Ihlamur Nelere iyi Gelir?

Ihlamur çayının faydaları, Tilia adıyla bilinen ıhlamur ağacının mahsulü olan ıhlamur bitkisi, asırlardır hastalıklara deva ve soğuk algınlığına şifa olarak tüketiliyor. Ihlamur çayı aynı zamanda sinirleri yatıştırmak ve stresi yok ederek sakinlik sağlamak amacıyla da kullanılıyor.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir, Ihlamur Nelere iyi Gelir? 1

Ihlamurun sarı ve beyaz renkte açan çiçekleri ve yaprakları çay olarak demleniyor. Ihlamur çiçeği bahar aylarında açar, toplanır ve kurutulur.  Ihlamur çiçeği ve yapraklarının çay olarak demlenmesi ile hangi faydalar sağlanır, ıhlamurun yararları nelerdir bir bakalım.

Ihlamur terletici özelliğe sahiptir. Ateş düşürür; grip, nezle ve öksürüğe iyi gelir, iğren ağrılarını hafifletir, ishali tedavi eder, tansiyonu düşürür, karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir, damar sertliğine iyi gelir, kas spazmlarını giderir, safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir, boğaz ağrısını giderir, hazımsızlığa iyi gelir, çarpıntıyı giderir, vücuttan toksin atılmasını sağlar.

Ihlamur çayı hazırlamak istiyorsanız hangi adımları takip etmeniz gerekir isterseniz bir hatırlayalım.

Ihlamur hazırlarken her bir bardak için 1 çay kaşığı tepeleme kurutulmuş ıhlamur kullanabilirsiniz. Ihlamur çayı yaparken kaynatma tekniğini kullanmayın. Önce suyu kaynatın, ardından ıhlamurları koyduğunuz demliğin üzerine kaynar suyu boşaltarak kapağını kapatın ve yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ihlamur çayını yemeklerin üzerine günde 3 sefer içebilirsiniz.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir, Ihlamur Nelere iyi Gelir? 2

Peki bunca faydalı bir bitki olan ıhlamurun zararları var mıdır, varsa nelerdir ona da bir bakalım dilerseniz.

Ihlamurun bilinen bir zararı ve yan etkisi yoktur. Fakat uzmanlara göre uzun süreli kullanılan ıhlamur kalp hasarlarına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca ıhlamur ağacı kabuğuna temas etmek de deride tahrişe sebep olabilir. Hamile ve lohusa kadınların ıhlamur tüketmeden evvel hekimlerine danışmaları da iyi olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ihlamur-cayinin-faydalari-nelerdir-ihlamur-nelere-iyi-gelir/