İkiz Bebek Sahibi Olmanın Yolları Var mı? İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir, İkiz Bebek Nasıl Anlaşılır?

İkiz bebek, ikiz gebelik için ne yapılabilir, ikiz bebek sahibi olmak isteyenler ne yapmalı, ikiz bebek sahibi olmak için özel yöntemler var mıdır, ikiz bebek nasıl belli olur, ikiz bebek belirtileri var mıdır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İkiz Bebek Sahibi Olmanın Yolları Var mı? İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir, İkiz Bebek Nasıl Anlaşılır? 1

İkiz bebek isteyen çiftlerin, bu isteklerine kavuşabilmeleri için özel olarak uygulayabilecekleri bir yöntem yoktur. Belirli bir beslenme programı uygulayarak, yahut özel bir teknik ile ikiz bebek sahibi olmak mümkün değildir. Kimi araştırmalara göre folik asit açısından zengin gıdalarla beslenmek ikiz bebek sahibi olma olasılığını artırıyor. Doğurganlıkla ilgili yapılan araştırmalara göre süt ürünlerini sıkça tüketen kadınların da ikiz bebek dünyaya getirme olasılıklarının yüksek olduğu gözlemlenmiş.

Ama yine de tüm bunlar ikiz bebek sahibi olunacağı anlamına gelmiyor. İkiz bebek sahibi olmak tamamen genetik ve şans ile alakalı bir durum. Yani belirli gıdaları tüketerek ikiz bebek sahibi olmak çok da mümkün değil.

Çiftlerin anne tarafından ailelerinde ikiz bebek sahibi olmuş kişiler varsa, çiftlerin de ikiz bebek sahibi olma olasılıkları 4 kat artar. Baba ailesi de önemlidir ama annenin ailesi çok daha önemli bir etkendir.

Annenin gebe kalma yaşı da ikiz bebek sahibi olma konusunda etkili bir faktördür. Anne yaşı ilerledikçe ikiz gebelik ihtimali artar; zira her ne kadar ileri yaşlarda gebe kalmak daha zor da olsa gebe kalındığında çoğul gebelik olasılığı yüksektir.

İkiz Bebek Sahibi Olmanın Yolları Var mı? İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir, İkiz Bebek Nasıl Anlaşılır? 2

Bunun dışında yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalındığında ikiz yahut çoklu gebelik görülme olasılığı daha yüksektir. Tüp bebek, aşılama, ilaçla kısırlık tedavisi gibi yöntemler neticesinde birden fazla yumurta oluştuğu için çoklu gebelik olasılığı artar. Bunu bilen bazı çiftler normal yolla bebek sahibi olabilme şansına sahip oldukları halde sırf ikiz bebek sahibi olabilmek adına kadın doğum uzmanına başvurarak tüp bebek tedavisi talep eder.

Ama bu durum mesleki açıdan etik olmadığından hekimler tarafından kabul görmeyecektir. Hekimler normal yollarla çocuk sahibi olamadıkları için tüp bebek tedavisi gören çiftlere bile ikiz bebek önermez; zira çoğul gebeliklerde erken doğum riski vardır. Bebeklerde kilo kontrolü sağlamak, kuvöz riski, özel bakım ve takip zorunluluğu ve buna benzer riskler olduğu için mümkün olduğunca tekiz gebelik önerilmektedir.

Ülkemizde her 80 ila 100 kadında çoğul gebelik görülür. Uzun boylu ve kiloca fazla olan kadınların ikiz bebek dünyaya getirme olasılığı, kilosu düşük ve yeterli beslenememiş kadınlara göre daha yüksektir.

Yapılan araştırmalar göstermiş ki, Türkiye’de doğan ikiz bebeklerin ortalama %45’i ikiz.

İkiz Bebek Sahibi Olmanın Yolları Var mı? İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir, İkiz Bebek Nasıl Anlaşılır? 3

Üte yandan  40 yaşında hamile kalan bir kadın ikiz bebek dünyaya getirme olasılığı %7 iken, 45 yaşında hamile kalan bir kadının ikiz bebek dünyaya getirme olasılığı %17.

Peki bir kadın hamileyse ve hamilelik sürecinde yaşadığı belirtiler tekiz gebeliklere göre biraz daha şiddetli ve farklıysa ikiz gebelik ihtimali düşünülebilir mi? Bir kadın, ikiz bebeğe gebe olduğunu, hissettiği belirtiler sayesinde anlayabilir mi? İkiz bebek belirtileri nasıl olur sorusunun belirgin bir yanıtı var mı gelin bir göz atalım.

Çoğul gebeliklerde anne adaylarının yaşadığı belirtiler tekil gebeliklere göre daha şiddetli olabilmektedir. Sözgelimi anne adayının mide bulantı ve kusma problemi daha yoğun hissedilebilir. Bunun haricinde anne adayının karnı ve rahmi daha hızlı büyür, kasık ağrılarını daha fazla hisseder, kilo artışı daha erken başlar ve tekil gebeliklere göre daha fazla kilo artışı yaşanır.

Ama bu belirtiler anne adayının illa ki ikiz bebek dünyaya getireceği anlamına gelmez. İkiz bebek teşhisi en kesin ve net olarak 4. aydan itibaren ultrasonla görüntülenebilir.

İkiz Bebek Sahibi Olmanın Yolları Var mı? İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir, İkiz Bebek Nasıl Anlaşılır? 4

  • Kanda gebelik testi (B-HCG) ikiz gebeliklerde daha yüksek oranda ortaya çıkar.
  • 4.ayda yapılan AFT testi de ikiz gebeliklerde daha yüksek oranda gözlemlenir.
  • Çin takvimine göre ikiz bebek nasıl olur sorusu da çok sorulan bir sorudur. Ama ikiz bebek sahibi olabilmenin dinamiği ve genetik boyutunu, Çin takvimi ile ilişkilendirmek çok da sağlıklı değildir.
  • İkiz bebek nasıl olur video görüntüleri de size bu konuda bilgi ve fikir verebilir.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ikiz-bebek-sahibi-olmanin-yollari-var-mi-ikiz-bebek-belirtileri-nelerdir-ikiz-bebek-nasil-anlasilir/