İncir Çekirdeği

İncir, hem kuru hemde yaş olarak tüketilebilen bir meyvedir. Lezzetli olmasının yanında sağlık açısından da çok faydalı olan bu meyvenin kabuk kısmı, çekirdek kısmı ve yaprakları da çok faydalıdır.

Her biri farklı şekillerde kullanılan bu bölümlerden biz bugün incir çekirdeğini sizler için araştırdık. İşte elde ettiğimiz sonuçlar ve incir çekirdeği yağı faydaları hakkında genel bilgiler.

İncir Çekirdeği 6

İncir çekirdeği, incir meyvesinin içinde bulunan çok küçük tanelere verilen addır. Meyvenin tüketimi sırasında yenilen bu çekirdekler, sağlık için çok faydalıdır. Diğer meyvelerin çekirdekleri gibi çıkarılamayan bu çekirdekler, sindirim için her hangi bir sorun teşkil etmez.

Kolay sindirilmesi ile herkes tarafından tüketilebilen bu meyvenin kuru hali de yaş hali de ayrı ayrı faydalıdır. İncir çekirdeği tek başına kullanılan ve faydası görülen bir kısmı değildir meyvenin. Çekirdeklerden elde edilen incir çekirdeği yağı, tek başına satılan ve kullanılan bir kısımdır. Aşağıda bu özel madde hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

İncir Çekirdeği Yağı

İncir çekirdeklerinden soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen incir çekirdeği yağı, son dönemlerde popüler olmaya başlayan bir doğal maddedir. Yüksek miktarda omega-3 yağ asitlerini ve D vitaminini içeren bu özel yağ diğer yağlara göre biraz daha fazla fiyata satılır.

Bunun nedeni soğuk sıkım yöntemi ile elde edilmesidir. Soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen yağlar, diğer yağlara göre daha pahalıdır ancak daha sağlıklıdır. Sıcak yöntemler ile elde edilen yağlar, içeriğindeki faydalı maddelerin etkilerini kaybeder.

İncir Çekirdeği Yağı

 

Bu tür yağlar ağız yolu ile alındığında yan etkileri ortaya çıkabilir. Bunun için yağ tercih ederken soğuk sıkım yöntemi ile elde edilenleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

İncir çekirdeği yağı farklı pek çok hastalık ve rahatsızlık için kullanılabilir. Aşağıda sizler için incir çekirdeği yağının faydalarını maddeler halinde sıraladık.

 • Gebelik döneminde yaşanan vücuttaki çatlakların tedavisinde kullanılabilir.
 • Saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç dökülmesi ve cansızlığın önüne geçer.
 • Ciltte meydana gelen kırışıklıklar için etkilidir. Cildin beslenmesi ve canlanmasında etkilidir.
 • Yeni sivilce oluşumunu önler ve eski sivilce lekelerini yok eder.
 • Dudak, el çatlağı ve topuklarda meydana gelen çatlakların tedavisinde kullanılabilir.
 • İncir çekirdeği yağı tek başına isilik ve uçuklar için de kullanılabilir.
 • İyi bir toparlayıcı olan incir çekirdeği yağı, göğüs bölgesinin toplanması için kullanılabilir.
 • 1 çorba kaşığı incir çekirdeği yağı ile 1 çorba kaşığı üzüm çekirdeği yağını karıştırıp göğüs bölgesine masaj ile yedirerek uygulayın.
 • En az 3 ay kullanarak sonuç elde etmeye başlayabilirsiniz.
 • Cinsel gücü arttırma etkisi vardır.
 • Kabızlık sorununun çözümünde etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, özellikle kış aylarında soğuktan kaynaklanan grip nezle gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Göz altı torbaları ve morlukları için etkili şekilde kullanılabilir.
 • Siyah noktalar için cilde uygulanabilir.
 • İncir Çekirdeği Yağı 1

  Hücre yenileyici özelliği vardır. Bunun için ılık bir bardak suyun içine 5 damla kadar damlatılıp tüketilebilir.
  İncir çekirdeği yağını saç bakımı için kullanacaksanız, saçlarınıza ve saç derisine uygulamanız gerekir. Güzelce uyguladıktan sonra 1 saat kadar bu şekilde bekletin.

  Ardından saç tipinize uygun saç şampuanı ve saç kremi ile birlikte bol su kullanarak saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 kere yapabilirsiniz.
  İncir çekirdeği yağını kullanırken mutlaka soğuk pres yöntemi ile elde edilen türünden kullanmaya dikkat edin. Aksi halde faydalarından yararlanamayabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/incir-cekirdegi/