İncir Kaç Kalori

İncir, uzun yıllardır yetiştirilen ve tüketilen bir meyvedir. Hem kuru, hem taze olarak tüketilebilen bu meyve, sağlık için çok faydalıdır. Besin değerleri yüksek olan bu meyve, ayrıca farklı tatlı çeşitlerinde de kullanılabiliyor. Bu yazımızda sizlerle incirin besin değerleri ve kalori değerlerini paylaşacağız.

İncir Kaç Kalori 6

İncir, besin değerleri yüksek olan bir meyvedir. Lezzetinden dolayı çok tercih edilen ve tüketilen bu meyve, sindirim sistemini yormadığı için hem küçük çocuklar hem de yetişkinler için idealdir. Hem kuru, hem taze olarak tüketilen incirin, kalori değeri türüne göre değişir.

Taze incir, kuru incire göre daha az kalori değerine sahiptir. Bunun için kilo vermek için incir tüketmek isteyenler, kuru inciri değil, yaş inciri tercih etmelidir. Bu ayrıntıya dikkat edilmediğinde kilo vermek yerine kilo alma sorunu yaşanabilir.

Yaş incirin kalori değerlerini verecek olursak;

  • 1 adet küçük boy incir yaklaşık 50 gramdır ve 37 kaloridir.
  • 1 adet orta boy incir yaklaşık 65 gramdır ve 48 kaloridir.
  • 1 adet büyük boy incir yaklaşık 80 gramdır ve 59 kaloridir.
  • 100 gram taze incir, 74 kaloridir.

Sağlıklı bir bireyin ihtiyacı olan günlük kalori miktarının çok azını karşılayan incir, kilo almaya neden olmaz. Ancak yine de belli miktarda tüketilmesi gerekir. Her şeyde olduğu gibi incirde de fazla tüketimden dolayı sorun yaşanabilir.

İncir Kaç Kalori 1

İncir, sade olarak tüketilebildiği gibi farklı şekillerde de tüketilebilir. Tüketimine göre kalori değeri de değişen bu meyve ile elde edilen reçelin 100 gramı yaklaşık 98 kaloridir. Evde yapılan incir reçellerinin gramlarını bilmeyenler için tatlı kaşığı ve yemek kaşığı ile de incir reçeli kalori değerlerini vermek istiyoruz.

1 yemek kaşığı incir reçeli yaklaşık 15 kalori, 1 tatlı kaşığı incir reçeli ise 10 kaloriye denk gelir. Bu kalori değerlerini göz önünde bulundurup diyet yaparken arada fazla tüketmemek kaydı ile incir ve incir reçeli tüketebilirsiniz.

Yaklaşık yarım su bardağı kadar olan 100 gram taze incir, sadece 75 kaloridir. Tüketildiğinde doygunluk hissi veren bu meyve, diyet sırasında çoğunlukla yaşanan tatlı krizlerinde kalorisi yüksek besinler yerine tüketilebilir.
İncir meyvesinin içeriğinde fisin adı verilen sindirim sistemi için yararlı bir enzim vardır.

İncir Kaç Kalori 2

Bu enzim sindirim sisteminin düzgün çalışması ve metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Bu özelliği ile kolay kilo vermek ve ideal kiloda kalmak için tüketilebilir. Düzenli olarak taze incir tüketilmesi, sindirim sisteminin de düzenli çalışmasını sağlar. Özellikle kabızlık sorunu yaşayanlar için düzenli taze incir tüketimi önerilebilir.

Diyet yaparken incir tüketimi, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve besleyici içerik değerlerinin sağlanması için etkilidir. Taze incir, demir, A vitamini, fosfor, proteinler, kalsiyum, magnezyum, organik asitler, C vitamini, B1 vitamini, B3 vitamini, potasyum gibi değerleri içeriğinde barındırır. Olası vitamin eksikliklerinin önüne geçmek için yeterli miktarda incirin diyet sırasında tüketilmesi normaldir.

İncir Kaç Kalori 3

Kuru incir, taze incire göre daha yüksek kalori değerine sahiptir. Kısaca kuru incirin kalori değeri hakkında da sizlere bilgi vermek istiyoruz. 100 gram kuru incir yaklaşık 249 kalori değerine sahiptir. 1 adet kuru incir de 50 kalori değerine sahiptir. Diyet yaparken daha çok taze incir tüketilmesi tavsiye edilir.

Ancak gerekli olduğunda ara öğün olarak günde 1 ya da 2 adet kuru incir de tüketilebilir. Kuru inciri hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evde taze incirleri kuratarak kendiniz de elde edebilirsiniz. Bu konuda detayları bir başka yazımız olan incir nasıl kurutulur, başlıklı konumuzda bulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/incir-kac-kalori/