İncir Nasıl Kurutulur?

Kurusu ve tazesi ayrı ayrı faydalara sahip olan inciri, evde uzun süre saklamak için kurutmak gerekir. Uzun yıllardır uygulanan sebze ya da meyveleri kurutma yöntemleri genel olarak aynıdır. Evde pratik yöntemler ile kurutulan faydalı sebze ve meyveler, mevsiminin dışında bile güvenle kullanılabiliyor.

İncir Nasıl Kurutulur? 6

Ülkemizde sıkça kurutulan ve bu şekilde farklı tariflerde kullanılan incirin evde nasıl kurutulabileceği hakkında kısa bir araştırma yaptık. Şimdi sizlerle evde incir kurusu nasıl yapılır sorusunundan yola çıkarak bu araştırmanın sonuçlarını paylaşmak istiyoruz.

İncir, kurutulduğunda besin değerlerini büyük ölçüde korur. Hazır olarak satılabilen kuru incir, evde de kurutulabiliyor. Aşağıda sizler için ayrı başlıklar altında güneşte ve fırında incir nasıl kurutulur, konusunu paylaştık.

Evinizin durumu ve kendinize daha uygun gördüğünüz yöntemler ile taze incirleri kurutup saklayabilir, ihtiyacınız olduğunda kullanabilir ya da tüketebilirsiniz.

Evde Fırın ile İncir Kurutma Yöntemi

İncirleri fırında kurutma yöntemi için ilk olarak yeterli miktarda inciri tel bir süzgeç içine alın. Bol su ile temizlenene kadar incirleri yıkayın. Yıkayıp temizlediğiniz incilerin tepe kısımlarını bir bıçak ile kesip çıkarın. Sap kısımlarının ardından incirlerin üzerinde çürük ya da bereli bölüm varsa ince tarafı ile kesip bu bölümleri de çıkarın.

İncirlerin baş kısımlarından aşağı doğru boyuna kesip ikiye ayırın. İkiye ayrılan incirleri temiz bir fırın tepsisine birbirine değmeyecek şekilde sıralayın. Fırının derecesini 43-46’ya ayarlayın. Fırın içinde nem oluşmasını önlemek için kapağını hafif aralıklı olarak bırakın.

Evde Fırın ile İncir Kurutma Yöntemi

 

Saat başı incirlerin durumlarını kontrol edin. Yaklaşık 10-12 saatte fırında incirleriniz kuruyacaktır. İncirlerin tam olarak kuruduğunu anlamak için bir tanesini fırından çıkarın. Üzerine bastırıp sıktığınızda incir içinden suyu çıkmıyorsa kurutma işlemi tamamlanmış demektir.

Uzun süre fırın çalıştırılması gerektiği için bu yöntem yerine imkanınız varsa güneşte incir kurutma yöntemini denemenizi tavsiye ederiz.

Güneşte İncir Kurutma Yöntemi

Güneşte incir kurutma, daha klasik olan ve daha fazla uygulanan yöntemdir. Güneşte incir kurutmak için ilk olarak incirleri güzelce bol su ile yıkayın. Temizlenen incirlerin fazla sularını almak için temiz bir havlu ya da kağıt havlu kullanabilirsiniz.

Güneşte İncir Kurutma Yöntemi

Suyunu aldıktan sonra incirlerin sap kısımlarını kesin. Çürük ve bereli yerlerini nazikçe meyveden çıkarın. Baş kısımlarından alt kısmına kadar kesik atıp ikiye bölün. Tel bir raf ya da ızgara üzerine incirlerin hava almasını sağlayacak şekilde tülbent ya da küçük delikli bir parça bez serin. İncirleri bu bezin üzerine sıra ile dizin. Üzerine yeniden aynı bezden serin.

Hazırladığınız incirleri iyi güneş gören bir yere koyun. 2-3 saatte bir kontrol ederek kurutun. Bu şekilde yaklaşık 3-5 gün içinde incirlerin tamamen kuruması sağlanabilir. İki tarafında güzelce kuruması için arada incirleri ters düz etmenizi öneririz.

Güneşte İncir Kurutma Yöntemi 1

İncir kurutmak için yukarıdaki iki yöntemi de deneyebilirsiniz. İkisi ile de elde edilen kuru incirleri hava almayacak şekilde cam kavanoz ya da kaplara koyup güneş görmeyen bir yerde uzun süre saklayabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız incirleri tek başına tüketebileceğiniz gibi farklı tatlı tariflerinizde de kullanabilirsiniz. Sağlık için çok faydalı olan bu besini çocuklarınıza da atıştırmalık olarak verebilirsiniz.

Fazla tüketildiğinde kilo problemine yol açabilen kuru inciri, çocuklar da yetişkinler de aşırıya kaçmadan tüketmelidir. Yüksek kalori miktarına sahip olsa da diyet yapanlar tarafından da günde 1-2 adet olmak üzere tüketilebilir. Bu incileri ikindi ara öğünü ya da sabah-öğle arası ara öğünü olarak tüketebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/incir-nasil-kurutulur/