İshal Belirtileri ve Tedavisi

Vücut çarkı bazen error verir, sistem bozulur, işler sarpa sarar ve düzen şaşar. İşte sindirim sistemi ve bu sistemin lokomotifi olan bağırsaklarda işleyiş bozulur ve bunun sonucunda ya bağırsak tembelliği yani kabızlık, ya da bağırsakların aşırı çalışması yani ishal  durumu ortaya çıkar. İshal belirtileri son derece bariz olup, gündelik hayatı sekteye bile uğratabilir. İshal belirtileri ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak, bu basit ama ilerlediğinde tehlike arz eden rahatsızlığı kolay atlatabilmeyi sağlar.

İshal nedir kısaca hatırlamak gerekirse; bağırsakların normal işleyişinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan sık tuvalete çıkma ve sulu dışkılama durumunu kısaca ishal olarak adlandırabiliriz. İshalin en belirgin karakteristiği; dışkı kıvamının sulu, karın ağrısı ve krampların yoğun, tuvalete gitme ihtiyacının sık olmasıdır.

İshal belirtilerini madde madde sıralayacak olursak;

 • Sık tuvalete çıkma isteği
 • Gevşek ve sulu dışkı
 • Bulantı ve kusma
 • Karın ağrısı ve kramp
 • Ateş yükselmesi
 • Nadir de olsa dışkıda kan
 • Karında şişkinlik
 • İshal genellikle 2 veya 3 gün sürer. 1 haftayı geçen ishal vakalarında mutlaka bir hekime başvurmak hayati önem taşır. Sıkı ve sulu dışkılama sebebiyle vücutta aşırı su ve mineral tahliyesi oluşacağından, ishal uzadıkça vücudun susuz ve mineralsiz kalma riski de artar ve bu durum telafisi zor ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölüme kadar gidebilir. Bu yüzden uzun süren ishal durumlarında evde ishal tedavisini yeterli ve güvenli bulmak doğru değildir. Rahatsızlığın kendi kendine geçmesini beklemeden acilen tıbbi yardım almak adına bir sağlık kuruluşuna gitmek en doğru davranış olacaktır.

  İshal Belirtileri ve Tedavisi 1

  İshal her mevsim gelişebilir ama yaz aylarında daha sık karşılaşılan bir problemdir. Bebeklerde ve küçük çocuklardaki ishal vakalarında çok daha titiz, temkinli ve hassas davranmak gerekir; zira bebekler ve çocuklar ishale karşı daha dayanıksız ve daha savunmasızdır. Kaybettikleri su oranı vücut ağırlıkları ile kıyaslandığında ve bağışıklık sistemlerinin henüz tam anlamıyla gelişmediği göz önüne alındığında çocuklarda ve bebeklerde ishal tedavisi çok daha büyük önem kazanır. Konu onlardan açılmışken bebeklerde ishal tedavisi ve bebeklerde ishal belirtileri nelerdir bir bakalım.

  Bebeklerde İshal Belirtileri

  Bebeklerde ve çocuklarda görülen ishal son derece tehlikeli olabiliyor. Ateşle birlikte görülen ishalde en korkutucu sonuç, bebek ölümlerine sebebiyet vermesidir. Tedavisinde geç kalınan ishal vakaları bünyede zayıflama, aşırı halsizlik ve kramplara sebep olacaktır. Ayrıca bebek ishallerinde enfeksiyonda görülebilmektedir.

  Bebek ishallerinde vücudun su ve tuz dengesi bozulabilir, aşırı sıvı kaybı sonucunda mineral yitimine bağlı vücut işlevlerinde bozulma görülebilir. Özellikle yenidoğanlar için ishal vakası çok ciddi bir vakadır. Bebeğiniz 6 aylıktan küçükse ve aşağıdaki belirtileri gösteriyorsa mutlaka tıbbi yardım almanız gerekecektir.

  İshal Belirtileri ve Tedavisi 2

 • Bebekte idrar yapma sıklığında azalma
 • Bebek derisinde elastikiyeti kaybı
 • Bebeğin ağzında ve gözlerinde kuruluk
 • Bebekte halsizlik, sürekli ağlamaklı ve şaşkın tavırlar
 • Ve en önemli belirti olarak aşırı sulu dışkılama…
 • Bebeklerde ishal tedavisi için öncelikle evde alınacak önlemleri hatırlamakta fayda var. İnek sütü ve peynir çeşitleri, şeker içeren yiyecekler, pasta ve şekerlemeler, aşırı yağlı gıdalar ve lif içeriği yüksek besinler bebeğe kesinlikle verilmemelidir. Bebekte enfeksiyon varsa doktor antibiyotik önerebilir. Bebek eğer ishal nedeniyle çok fazla su kaybettiyse hastanede serum tedavisi görebilir. Hafif şiddette seyreden ishal vakalarında hekim bebeğiniz için pirinç lapası gibi nişastalı besinler önerebilir.

  Virütik ve bakteriyel enfeksiyonlar hayli bulaşıcı olduğundan ishal devam ettiği sürece bebeğe her temastan sonra ellerinizi yıkamayı ihmal etmemelisiniz.

  Bebeklerde evde ishal tedavisi uzun vadeli sürdürülmemeli, bebek mutlaka bir hekime götürülerek gerekli tedaviyi hekimin yapması sağlanmalıdır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ishal-belirtileri-ve-tedavisi/