İshal Belirtileri

İshal, dışkıda frekans, hacim veya likiditede anormal bir artış olarak tanımlanabilir. İshal problemi genellikle birkaç saat ila birkaç gün sürer. İshal, tipik olarak karın krampları ile ilişkilidir. İshalin en yaygın nedenleri vücuda giren virüs, bakteri ve parazitlerdir.

Bağırsaklardaki bakterilerin doğal dengesini bozan antibiyotikler, suni tatlandırıcılar ve sütte bulunan bir şeker olan laktoz gibi diğer nedenler de yine ishalin sebepleri arasında yer alır.

Birkaç günden fazla süren ishal, kronik olarak kabul edilir ve inflamatuar bağırsak hastalığı veya enfeksiyon gibi altta yatan bir durumun işareti olabilir. Bu vakalarda, ishal dehidrasyona neden olabilir ve doktor kontrolünde kesin tedavi gerektirir. Dehidrasyon, vücut çok fazla sıvı ve elektrolit kaybettiğinde oluşur.

Bu durum iç organ ve dokuların sağlıklı şekilde çalışabilmelerine engel olduğu için oldukça tehlikeli bir durum olarak tanımlanabilir. İshal ile ilgili belirti ve semptomlar genellikle sık sık gevşek ve sulu dışkılama, karın bölgesinde meydana gelen şiddetli kramplar, yine karın kısmında gözlemlenen uzun süreli karın ağrıları, vücudun geneline yayılan yüksek ateş ve dışkılama esnasında görülen kanama şeklinde sıralanabilir.

İshal sırasında vücudun aşırı şekilde dehidrasyona uğraması sebebiyle baş dönmesi ya da halsizlik gibi belirtiler de yine ishal için belirleyici bulgulardandır.

İshal olan hastaların belirtileri genelde belirli zamanlarda olur. Çocuk hastalıklarının başında ishaller gelir ve bu yüzden ishal çocuklarda çok önemlidir. İshal olan hastada ciddi bir iştahsızlık olur ve zaman zaman yüksek ateş ve halsizlik belirtileri ile gözlemlenir.

Dilde kuruma ve göz çukurlarının çökmesi ishal belirtilerindedir. İshalin ilk belirtileri arasında sık sık idrara çıkma sorunu fark edilir. İshal beraberinde farklı karın ağrısı problemlerini de getireceğinden ötürü çoğu zaman şiddetli sancılar sayesinde ayırt edilebilir.

İshal Belirtileri 1

Bu rahatsızlık aynı zamanda çeşitli mide sıkıntılarının da baş göstermesine neden olabilir. İshal olan kişilerin dışkılarında çok akışkan bir yapı ve kıvamsız bir şekil görülür. Normalde belirli bir biçime sahip olan dışkı, ishal durumu oluştuğunda şekilsiz hale geleceği için dışarıdan incelendiğinde kolaylıkla tespit edilebilir.

Ciddi ishal durumlarında kişiler günlerinin büyük bir bölümünü tuvalette geçirmek zorunda kalarak da ishal probleminin farkında olabilirler. İshal belirtileri gösteren hastalarda çoğu zaman bulantı ve şişlik sorunları meydana gelir. Kusma bazı hastalarda kronik olarak gerçekleşir.

İshalin belirtileri esnasında bol su içmeye ve sulu gıdalar tüketmeye özen göstermek gereklidir. Normalde içilen günlük su miktarının iki katına çıkarılması ishalin belirtilerini azaltmada etkilidir. Genel vücut bozuklukları ve sürekli hissedilen susuzluk duygusu ise ishalin daha ilerleyen evrelerinde görülen belli başlı bazı belirtilerdendir.

İshal Belirtileri 2

İshal belirtileri çoğu zaman yaz mevsiminde hava sıcaklıklarının yükselmeye başlaması ile kendini belli eder. Çocuklar ise yetişkinlere göre çok daha büyük bir risk grubunu oluşturup ishal belirtilerine karşı daha savunmasız bireyler olarak gösterilebilir.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için ciddi yan etkileri ve belirtileri olan ishalde bazı durumlarda vücudun genelini saran ateşlenme sorunları baş gösterebilir. Özellikle modern tıp ile çok alakası bulunmayan az gelişmiş toplumlarda bebek ölümlerinin en büyük nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan ishal bu nedenle en ufak bir belirtide dahi hızlı tedavi gerektirir.

İshal Belirtileri 3

İlerleyen ve tedavi edilmeyen ishal belirtileri, çocuk ve yetişkinler üzerinde geri dönülemeyecek ölçüde iç organ ve doku zararlarına sebebiyet verebilir. İshal esnasında önemli belirtilerden birisi olan halsizliğe karşı dikkat etmek ve baş dönmesi için tetikte olmak da ayrıca önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ishal-belirtileri/