İshal İlacı

İshal, dışkının sık ve sulu çıkması durumudur. Bozuk gıda tüketimi ile bakteriyel kaynaklı olabileceği gibi virüs kaynaklı ishal türü de olabilmektedir. İshale iyi gelen ilaç ve ishali durduran ilaçlar ishalin türüne göre değişmektedir. Doktorunuzun önerisine göre ishal kesici ilaçlar kullanarak ishalden kurtulabilirsiniz.

İshal için ilaç araştırıyorsanız öncelikle doktorunuza ya da eczacınıza danışmanız sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Bizde bu makalemizle ishale iyi gelen ilaçlar hakkında ön bilgi sahibi olmanıza ve sorularınıza yanıt bulmanıza yardımcı olmak istedik.

Eczanelerde ishale iyi gelen ilaç ve ishali durduran ilaç türlerini bulabilirsiniz. Bunların başında elektrolit çözeltileri gelmektedir. Her ishal türünde elektrolit çözeltiler vücudun mineral ve su kaybını önlemek için oldukça faydalıdırlar. Hem vücudun ishal nedeni ile kaybettiği su hem de tuz kaybı bu çözeltiler sayesinde geri alınmaktadır. Böylelikle ishalin neden olabileceği ciddi hayati tehlikeler de ortadan kalkmaktadır.

İshale iyi gelen ilaç ve ishali durduran ilaçlar yetişkinler ve çocuklar için farklılık gösterebilir.

Başlıca ishale iyi gelen ilaçlardan bahsedelim.

Streptomagma Tablet İshal İlacı

Sindirim sisteminde özellikle bağırsakta ki hareket hızını yavaşlatarak, ince bağırsakların besin ve sıvıları daha uzun sürede emmesini sağlayan akut ishal tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Doktor önerisine göre yetişkin ve çocuk dozları ayarlanmaktadır. İshal kesici ilaçlar içinde en etkili olanlardan biridir. Her ishal türünde kullanılması uygundur.

Streptomagma Tablet İshal İlacı

Reflor Kapsül İshal İlacı

Enfeksiyon kaynaklı ishale iyi gelen ilaçtır.Uzun süren ve geçmeyen ishal tedavisinde oldukça etkilidir. 6 yaşından küçük çocuklar için şase formatı kullanılmalıdır.

Reflor Kapsül İshal İlacı

Lopermid Tablet İshal İlacı

Hem akut hem de kronik ishal tedavisinde kullanılır. Sindirim sisteminin hızını yavaşlatarak besin ve sıvıların ince bağırsakta daha uzun sürede sindirilmesini sağlar. İshal kesici ilaçlar kategorisinde yetişkin ve 9 yaş üstü çocuklar için oldukça etkilidir.

Lopermid Tablet İshal İlacı

Lomotil Tablet İshal İlacı

İshali durduran ilaç, aynı zamanda bağırsak ve midede ki spazmları azaltarak ağrılara da iyi gelir. Bağırsak kaslarını yatıştırıcı etkisi ile ishale iyi gelen ilaç grubundandır. Çocuklarda doz ayarı dikkatli yapılmalı ve 4 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.

Lomotil Tablet İshal İlacı

İshali durduran ilaç bağırsak antiseptiğidir. Bakteri nedenli ishal tedavisinde kullanılır. Su kaybını önleyen, ishale iyi gelen ilaçtır. Yetişkinler ve 2 yaş üstü çocuklarda kullanılmaktadır. Kapsülü de bulunmaktadır.

Ercefuryl Oral Süspansiyon

İshale iyi gelen ilaç etkili bir bağırsak antiseptiğidir. Bakterilerin sebep olduğu ishal tedavisinde kullanılır. Vücutta ki su kaybını önleyen ishal için ilaç yetişkinler ve 6 yaş üstü çocuklar için uygundur. Fort ve süspansiyon çeşitleri bulunmaktadır.

Diafuryl 100 mg Kapsül

İshal kesici ilaçlar içinde lokal etkili bağırsak antiseptiği etkisi olan bir ilaçtır. Vücuttaki su kaybını önler. Bakteri sebepli ishal için ilaç grubundandır. Yetişkinler ve 2 yaş çocuklar için kullanılmaktadır.

Endosin Süspansiyon

İshal için ilaç yetişkinler ve 6 yaş üstü çocuklara verilmektedir.  İshali durduran ilaç daha çok enfeksiyon kaynaklı ishallerde kullanılır. Liyofilize Toz İçeren Saşe türü de bulunmaktadır.

DIYACURE 250 mg Kapsül

İshal kesici ilaçlar grubunda bu saydığımız ilaçları doktorun önereceği şekilde kullanarak ishalden kurtulmak mümkündür. Ancak doz ayarı ve kullanım şekillerine kesinlikle uyulması gerekmektedir.

İshal kesici ilaçlar eczanelerde uygun fiyatlar ile satılmaktadır. Ayrıca ishal için ilaç ihtiyacınızda aile hekiminize reçete yazdırarak SGK ödeneğinden de yararlanabilirsiniz. İshali durduran ilaç türlerini SGK karşılamaktadır.

İshal için ilaç önerisi makalemizle sorularınıza ve merak ettiklerinize yanıt bulduğunuzu temenni ederek acil şifalar diliyoruz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ishal-ilaci/