İshal Neden Olur

İshal neden olur sorusu sık sorulur zira sık karşılaşılan bir durumdur. Oldukça can sıkıcı, yaşanan kramplar yüzünden son derece ızdırap verici ve yaşam kalitesini düşüren bir bağırsak problemidir. İshal kısaca dışkının sulu ve gevşek olması ve tuvalete gitme ihtiyacının sık aralıklarla hissedilmesidir yanıtı, ishal nedir sorusu için en kısa ve net yanıt olabilir. Neden ishal olunur, ishal sebepleri nelerdir sorularının yanıtını daha ayrıntılı olarak nasıl verebiliriz ona bakalım.   Normal düzeninde çalışan bağırsaklar yiyeceklerdeki suyu çektiği için dışkı kıvamı katılaşır. Ama ishal durumunda yenilenler ve içilenler bağırsaktan çok daha hızlı ve suyu çekilmeden geçerek dışarı atılır. İshal vakalarında karın ağrısı, mide bulantısı ve kramplar da sıkça yaşanır. İshalin daha sık yaşandığı bir yaş aralığı yoktur. Her yaştan insanda rastlanılabilir. Sağlıklı insanlarda yılda iki kez ishal olmak normal bir durum olarak kabul edilir. Bu gibi hafif durumlarda bol sıvı tüketimi, yenilen gıdalara dikkat etmek, ishale iyi gelecek gıdaların tüketimine ağırlık vermek ve ishale iyi gelecek ilaçların kullanımı ishal için alınacak acil ve önemli önlemlerdir. İshal nedenleri arasında laktoz intoleransı, bozuk ve ağır yiyeceklerin tüketimi, yağlı gıdaları fazlaca yemek, alkol tüketimi, parazitler ve bakterilerin varlığı, kullanılan bazı ilaçlar gösterilebilir.

İshal uzun sürüyorsa, sık aralıklarla tekrar ediyorsa, aşırı sıvı kaybına sebep oluyorsa, ateş ve kanlı dışkı gibi belirtiler varsa hiç zaman geçirmeden hekimin kapısını çalmak gerekiyor. Zira ishal eğer bu belirtiler eşliğinde seyrediyorsa ciddi bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir. Hele ki ishal vakası küçük çocuklarda ve yenidoğanlarda meydana gelmişse, acilen hekime başvurmak gerekecektir.

Bebeklerde İshal Neden Olur

Bebekler neden ishal olur sorusu en çok deneyimsiz annelerin merak ettiği sorular arasındadır. Anne sütü alan bebeklerin ishal olma olasılığı daha düşüktür. Çünkü anne sütünün içeriğindeki maddeler, ishale sebep olan mikroorganizmaların oluşumunu önlemektedir.

İshal Neden Olur 1

Bebek sık sık ve sulu kıvamda dışkılıyorsa, dışkı miktarında artış varsa, dışkı sümüksü yapıdaysa ve tüm bu belirtilere  kusma da eşlik ediyorsa bebekte ishalden söz edilebilir.

İshale her mevsimde rastlanılsa da çoğunlukla yaz aylarında karşı karşıya kalınan bir durumdur.

Bebekler neden ishal olur? Hastaysa, bazı gıdalara karşı hassasiyeti varsa, fazla miktarda elma ve üzüm veya meyve suyu tüketiyorsa, diş çıkarma dönemindeyse, bağırsaklarda mikrobik enfeksiyon gelişimi  varsa, antibiyotik tedavisi görüyorsa, ishal olma ihtimali yüksektir.

Antibiyotik tedavisi gören bebeğe yoğurt yedirildiğinde yoğurttaki faydalı bakteriler bebeği ishalden koruyabilir.

 

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ishal-neden-olur/