İshal Nedir?

Normalden daha sık aralıklar ile tuvalete çıkma ve dışkının daha yumuşak olması durumuna ishal adı verilir. Her yaşta ve herkeste ortaya çıkabilen bu sağlık sorunu, başlarda basit gibi görülse de sürekli devam etmesi durumunda kişinin daha büyük sağlık sorunu yaşamasına neden olur.

Özellikle bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda daha tehlikeli olan ishalin tedavisinden önce nedenlerinin iyi bilinmesi gerekir.

İshal genel olarak ikiye ayrılır. Akut ve kronik ishal olarak ayrılan bu iki tür, sürelerinden dolayı birbirinden ayrılır.
Akut İshal: 3 haftadan daha kısa süren ishal türüdür. Kendiliğinden ortaya çıkar ve genelde ilaç kullanımına gerek kalmadan doğal beslenme yöntemleri ile tedavi edilebilir. Beraberinde başka belirti getirmeyen bu ishal her zaman ve herkeste görülebilir.

Kronik İshal: Kronik ishal akut ishale göre daha uzun sürer. 2 haftadan uzun süren beraberinde mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve sık tuvalete çıkma ihtiyacı gibi şikayetleri de getiren bu ishal türü mutlaka tedavi edilmeli.

  • Genelde su ve elektrolik emilimindeki bozukluktan kaynakladığı için mutlaka sıvı takviyesine ihtiyaç duyulur.
  • İshal nedir kısaca anlattıktan sonra ishalin genel nedenleri hakkında da biraz bilgi vermek istiyoruz.

İshal Neden Olur?

İshal özellikle su gibi ishal durumunda mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Hem yetişkinler hem küçükler için geçerli olan bu durumda karşılaşıldığında ilk yapılması gereken tüketilen sıvı miktarını arttırmak olmalıdır. Kaybedilen sıvı miktarının yerine ne kadar kısa sürede takviye edilirse, iyileşme de o kadar kısa sürede gerçekleşir.

İshalin başlıca nedenlerini aşağıda sizler için sıraladık.

Antibiyotik kullanımı: Bazı kişilerin bünyelerine ağır gelen ilaç ve anitibiyotikler ishale neden olabilir. Genelde ilacı içer içmez 3-4 saat içinde ortaya çıkan ishaller, ilacın bırakılması ile son bulur.
Tüketilen gıdaların bozulmuş olması: Tarihi geçmiş, açıkta kalmış ya da saklama koşullarına uygun şekilde saklanmamış gıdaların tüketilmesi hafif besin zehirlenmesi gibi etkilere neden olur. Bu da genelde ishal olarak ortaya çıkar.

İshal Neden Olur?

Beslenme tarzında yapılan değişiklikler: Normal beslenme düzeninden dışarı çıkılması, diyet yapılması gibi durumlarda vücut alışana kadar ishal durumu yaşanabilir.

Tifo, kolera, nefrit: Önemli bazı hastalıkların ilk belirtileri arasında ishal rahatsızlığı yer alır. Başka bir etkisi de varsa mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

Dizanteri, üşütme: Üşütme durumunda ilk etkilerden biridir ishal. Vücudun sıcak tutulması ve dikkat edilmesi ile tedavi edilebilir.

Bağırsak hastalıkları: Bazı farklı türdeki bağırsak hastlıkları ishale neden olabilir. Doğuştan olabilen bu rahatsızlıklar daha sonraki yıllarda da ortaya çıkabilir.

Kalp, karaciğer ve akciğer hastalıkları: Bazı özel hastalıklarda ishal da görülebilir.

İshal Neden Olur? 2

İshalin genel nedenleri yukarıda sıraladığımız nedenlerdir. Tedavi sırasında bu nedenlerin iyi gözlemlenmesi ve ilk olarak nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Nedenlerin belirlenmesinde farklı testlerin yanında kişinin de kendisinde olan değişiklikleri çok iyi değerlendirmesi gerekir.

İshal tedavisinde ilaç kullanımı, beslenme düzeninde değişiklik, alınan gıdalar gibi etkenler etkilidir. Bazen sadece ilaç kullanımı ile düzelmeyen ishal durumu ile karşılaşılabilir. Bu durumda mutlaka doktora bilgi verilmesi ve beslenme düzeni hakkında bilgi verilmesi gerekir. Bazı özel besinler ile ishalin tedavisi yapılabilir, ilerlemesinin önüne geçilebilir. Bu besinlerin listesini diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

İshal, ishalin nedenleri ve tedavisi hakkında kısa bilgilere yer verdiğimiz yazımızın sonunda geldik. İshal için ne iyi gelir, sorusunun cevabını merak edenler sitemizde yer alan aynı başlıklı konu ile sorularının yanıtlarını bulabilirler.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ishal-nedir/