İshal olmak için ne yapmalı? Püf Noktaları Nelerdir?

Bağırsaklar, sindirim sisteminin en önemli organlarından birisidir. Hatta lokomotifidir diyebiliriz. Sindirim sonrası kana karışan faydalı bölümlerin haricindeki posanın vücuttan belirli periyotlarda uzaklaştırılması gerekir. Vücutta bekledikçe toksik etki yaratan ve adet vücudu zehirleyen bu posalı kısım, düzenli olarak vücuttan tahliye edilmedikçe pek çok rahatsızlığa sebep olur, başta da bağırsak mukozasının kendi yapısına zarar verir. Bağırsak tembelliği uzun süreli olarak yaşanıyorsa kişide hem fiziksel hem de psikolojik olumsuzluklar meydana getirecektir. O zaman kişinin aklına düşen ilk cümle şu olacaktır. “Acilen ishal olmalıyım!” İshal her ne kadar başlı başına bir rahatsızlık olarak görülse de ve vücutta ciddi oranda su kayıplarına sebep olsa da, bağırsaklarda biriken toksinlerin atılması için gerekli hale gelebilir. Peki böyle bir durumda ishal olmak için ne yapılır, özel gıdalar mı tüketmek gerekir, eğer gerekirse ishal olmak için ne yemeliyiz bir göz gezdirmekte fayda var.

İlk akla gelen en kısa yoldan ve en etkili süreci oluşturmak, yani ishal için ilaç kullanmak olacaktır, ama daha doğal yöntemler varken ilaç kullanımı en sona ve en son çare olarak bırakılmalıdır.  İshal için önerilen doğal yiyecekler ve karışımlar işe yarayabilir ve ishal olmak için ne yapmalı sorusuna en naturel ve zararsız yanıtları verebilir.

Sadece bağırsak tembelliği durumlarında değil, kilo kaybı yaşamak isteyen kişiler; çoğunlukla da kadınlar bilerek ve isteyerek ishal olma çabası içine girer. İshal ile vücuttan atılan fazlalıkların yağlar değil su olduğu düşünüldüğünde, zayıflamak için ishal olmanın çok da sağlıklı ve kalıcı neticeler verebileceğini söylemek güçtür. İleri derecedeki ishal vakalarının ölümlere bile sebep olduğu düşünüldüğünde, kilo vermek için ishal olmayı istemek çok d sağlıklı bir yöntem olmasa gerek.

İshalde hem dışkılama sayısında artış, hem de dışkı kıvamında yumuşama ve sulanma görülür.

Eğer bağırsak tembelliğini giderme amaçlı ishal olmak istiyorsanız, bu konuda hayli şöhretli olan kuru kayısı ve kuru incir tüketimine ağırlık verebilirsiniz. Bunların haricinde ishal olmak için ne yemeliyiz derseniz, işte size liste:

 • Çok şekerli, bol yağlı ve mayalı gıdalar
 • Sütlü çikolata çeşitleri
 • Süt
 • Peynir çeşitleri
 • Kuru meyveler
 • Suni tatlandırıcılarla yapılmış laksatif etkisi olan diyet ürünler (diyabetik reçeller, diyabetik çikolatalar, diyabetik tatlılar vs.)
 • Kek, kurabiye, börek, çörek gibi buğday unundan imal edilmiş hamur işleri
 • Kırmızı et
 • Alkol
 • kafeinli içecekler,

bağırsak hareketlerini hızlandırarak sizi ishal için hazırlayabilir.

İshal Olmak İçin Ne Yapmalı

 • Sabahları aç karnına içilen ballı sıcak su, ishal için zemin olabilir.
 • Aktarlarda satılan sinameki bitkisi de son derece güçlü bir müshildir. Yaprak şeklinde satılan sinameki bitkisini, bir avuç ölçüsünde kaynar suya atarak 4-5 dakika kaynatıp, biraz ılınmasını bekleyerek içebilirsiniz. Çok güçlü bir bağırsak uyarıcı olan sinameki çayını evde olduğunuz saatlerde içmeye özen gösterin ve 1 fincandan fazla asla tüketmeyin.
 • Aç karna içilen sütün, haşlanmış patatesin ve haşlanmış mısırın da ishale yol açtığı bilinmektedir. Bir çözüm de acı biberdir. Metabolizmayı uyaran acı biber bağırsak hareketlerini tetikleyebilir.
 • Doğal yöntemler ve naturel gıdalarla baş edemediğiniz ishal için son çare ilaç tedavisi olabilir. Eczanelerde satışa sunulan ve diğer ilaçlara göre içeriği daha bitkisel ağırlıklı olan Bekunis isimli draje de, ishal olmak için ne yapmalıyız sorusuna yanıt olabilir. Ancak yine de hekime danışmadan ve alerjik durumları da göz önünde bulundurarak ishal için ilaç kullanımına olabildiğince mesafeli yaklaşmakta fayda var diyebiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ishal-olmak-icin-ne-yapmali-puf-noktalari-nelerdir/