İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal bazı zamanlarda ciddi hastalıkların da başlangıcı olabilen bir çeşit sindirim sistemi rahatsızlığıdır. İshal durumu; hastanın enfeksiyon kapması, kötü beslenmesi ya da ilaç kullanımı gibi sebepler yüzünden dışkısının incelmesi sonucunda meydana gelir.

İshal olan hastanın vücudundan bakterileri atabilmesi ve bağırsaklarını yeniden olması gereken çalışma sistemine döndürebilmesi için çeşitli yöntemler uygulaması mümkündür. Bu yöntemler arasında ilk sırada yoğurt yemek gelir. Çünkü yoğurt, bağırsaklarda bulunan kötü bakterileri yok eder.

İshalde ne yenir diye sorulduğunda bilinen yöntemlerde biri de; bir miktar kuru fasulyeyi havanın içerisine koyup, iyice ezip toz haline getirdikten sonra suyla karıştırma ve tamamını tüketme tekniğidir. İshali kesen yiyecekler; krema tozu, mısır unu, karabiber gibi besinleri de kapsamaktadır.

İshal olan hasta bir çorba kaşığı krema tozunu bir bardak suya ekleyerek iyice karıştırıp sonrasında gönül rahatlığı ile tüketebilir. İshal tedavisinde kullanılabilecek bir diğer çözüm; mısır unudur. Bir tava iyice ısıtıldıktan sonra içerisine biraz mısır unu eklenerek kavrulur ve mısır unu kahverengine dönene kadar karıştırılır. Bu karışım en fazla iki kaşık tüketilmelidir.

Mısır ununu tüketme konusunda zorluk çekenler ise biraz su içerisine ekleyerek daha rahat bir şekilde tüketebilir. İshal tedavisi için farklı bir teknik olarak önce iki bardak su kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine üç çay kaşığı karabiber tozu eklenir. İshal olan kişi, karabiber tozu ve suyu karıştırdıktan sonra içebilir.

Bu yöntemlerin yanı sıra ishal probleminde bir miktar patates sıcak su içerisinde haşlanabilir ve daha sonra patateslerin kabukları soyulup, püre haline getirilerek tüketilebilir. İshal olan kişiler tuzlu kraker de yiyebilir. Tuz bağırsakları temizleyen bir besindir ve bu sayede ishale neden olan bakterilerin vücuttan kolaylıkla atılabilmelerine imkan verir.

İshal problemi özellikle yaşlı insanlar için çok tehlikeli bir hale gelebilir. Çünkü ishal esnasında vücuttan su, tuz ve mineral kaybı yaşanır. Bu da yaşlılarda zaten düşük olan su oranını daha da alt seviyelere indirerek yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesini oldukça güçleştirir.  Ayrıca böyle durumlarda vücut hızla su kaybettiği için tansiyona neden olur.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

Tüm bunların dışında ishal hastalığı vücut genelinde halsizliğe de neden olur. İshal olan hastalar çoğu zaman eklem ağrılarından şikayet ederler. Bu nedenle ishal probleminin en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. İshal olan kişilerin bağırsaklarının çok daha hassas olduğu bilinmektedir. Vücutta kalıcı hasar bırakabilen ishalden bu nedenle korunabilmek çok önemlidir.

Yiyecekler ile birlikte ishale iyi gelen içecekler de bu sorunun giderilmesi konusunda oldukça etkili olabilir. İshal için en iyi içecek önerisi olarak geçmişten beri kullanılan taze limon sıkılmış Türk kahvesi yöntemi faydalı bir tekniktir.

Düzenli olarak siyah çay içmek de ishali kesen bir yoldur. Siyah çayın yanı sıra papatya çayı yine ishal tedavisinde önemli bir destekçidir. İshal olan hasta, bir çay kaşığı papatya tozunu sıcak su içerisine koyup karıştırdıktan sonra 10 dakika boyunca demlendirmeli ve akabinde sıcak olarak tüketmelidir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler 1

İshale İyi Gelen Meyveler

İshal hastası olup da diyette olan hastalar ise ishale iyi gelen meyveleri tüketebilir. Örneğin; muz ve elma püresi bunlardan bazılarıdır. Özellikle yeşil muz ishal için son derece faydalıdır. Ancak ishali kesiyor diye aşırı miktarda muz tüketimi bu defa da tam tersi bir etki bırakarak kabızlık probleminin baş göstermesine sebebiyet verebilir.

Bu nedenle diğer pek çok yiyecek ve içeceğin tüketiminde olduğu gibi muzun da ölçülü seviyede yenmesi gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ishale-iyi-gelen-yiyecekler/