İshale Ne İyi Gelir ?

İshale Ne İyi Gelir ?
İshal günlük yaşantımızı oldukça olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. İshal bazen önemli bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi sadece bir günde geçebilir. İshalle birlikte vücut fazla miktarda sıvı kaybeder. Hatta bebeklerde ishale çok dikkat edilmesi gerekir. Arkadaşımın bebeği ishal yüzünden 3 gün hastane kaldı ve maalesef çok kilo kaybı yaşadı. Şimdi ishalden kurtulmak için bazı yöntemleri yazacağım.

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
İshalde yenilen yemeklere dikkat edilmeli. Örneğin posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi ishali keser. Havuç, elma, pirinç, patates haşlaması, yoğurt ve ayran hemen hemen hepimizin evinde bulunur. Bu yiyecekler de ishal tedavisinde oldukça etkilidir. Genellikle ishal olan kişilerde iştahsızlık olur. Bu nedenle zor da olsa bu yiyecekleri tüketilmesi gerekir. Maden suyu, gazoz, Türk kahvesiyle limon karıştırıldığında ortaya çıkan karışım da ishale çok iyi gelir. Kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurulmalı.

ishale-iyi-gelen-yiyecekler

İshal Nasıl Geçer?
İshalde en çok korkulan aşırı su miktarı kaybı yaşanmasıdır. Bu nedenle atılan suyun geri kazanılması çok önemli. Bu durumda bol miktarda su içilmesine özen gösterilmeli. Evde hazırlayacağınız basit bir karışım da ishalinizi yok edebilir. Tuz ve şeker ile karışımı yapmanız mümkün. Evde ishal olan biri varsa mutşaka şu karışımı yapıyorum: 1 litre ılık su içine 1 yemek kaşığı toz şeker 1 tatlı kaşığı tuz karıştırıyorum. Bu karışımdan gün içinde yarım su bardağı şeklinde içilmesi tedavi edici bir özellik taşıyor.

Bebeğiniz İshal Olursa Ne Yapmalısınız?
Kakası daha sulu olduğunda ve gün içerisinde 3 seferden fazla sulu kaka yaptığında bebeğinizin ishal olduğunu düşünebilirsiniz. Özellikle bebek ve çocuklarda ishal ölümcül olabiliyor. Bu nedenle mutlaka bebeğinizin ishal olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza arayıp bilgi veriniz.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?
Ayrıca bu aşamada temizliğe özen gösteriniz ki bebeğiniz enfeksiyon kapmasın. Bebeğinizin altını temizledikten sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Bebeğinizin bol bol sıvı almasına dikkat edin. Emziriyorsanız sık aralıklarla emzirmeye devam edin. Ek gıdaya geçtiyseniz sürekli su vermeyi deneyin. Şeftali, elma, muz gibi meyveler de bebeğinizin ishaline iyi gelecektir. Bu dönemde asitli içecekler ve tatlı yağlı gıdalardan uzak durun.bebek-ishale-iyi-gelen-yiyecekler

Bebeğimin İshali Uzun Sürerse Ne Yapmalıyım?
Bebeğinizin ishali 6 saatten uzun sürerse, fazla su kaybı söz konusuysa mutlaka vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız. Bebeklere ishal kesici ilaç verilmesini ben tavsiye etmiyorum. Doktorlar da genellikle ilaç önermezler. Doktorunuz ishalin nedenlerini gerekirse tahlillerle belirleyecek ve ona göre tedavi yöntemi belirleyecektir.

İshal İlaçları Nelerdir?
Diafuryl Fort Kapsül, Ercefuryl Kapsül, Diafuryl Süspansiyon, Eucarbon Tablet, Lomotil Likit, Perocur Kapsül gibi bir çok ilaç ishal tedavisinde kullanılır. Bu ilaçları eczanelerden temin edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ishale-ne-iyi-gelir/