İshali Ne Keser?

İshal, en basit tabiri ile dışkının normalden daha yumuşak olma halidir. Hem yetişkinlerde hem çocuklarda sıkça karşılaşılan bu sağlık sorunu genelde çok basit olarak ele alınır. Oysa, ishal dikkat edilmediğinde ve uzun süre devam ettiğinde daha büyük sağlık problemlerine neden olabilir.

Bu konuda özellikle çocuklar, bebekler ve yaşlıların mutlaka incelemede olması, olabilecek en kısa sürede ishal durumlarının sonlandırılması gerekir. Bu yazımızda sizlerle ishali ne durdurur sorusundan yola çıkarak en merak edilen ishalden kurtulma yöntemlerini paylaşacağız.

İshal, beraberinde başka sağlık sorunlarını da getirdiğinde mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Uzun süren ve kişinin normal hayatını etkileyen ishaller, nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra ilaç tedavisi ile düzelebilir. Ancak hafif bir ishal durumu varsa, ilaç kullanmadan doğal yöntemler ile de geçirilebilir. Beslenme düzenindeki bir kaç ufak değişiklik ile ishal sorununun çözümü sağlanabilir.

Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir diye soranlar için 3 günlük uygulanabilecek özel bir kür vermek istiyoruz. İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanan bu özel kür ile 3 günde ishalden kurtulmanız mümkün.

Bu özel kür için gerekli olan malzemeler;

  • 10 adet kuru karanfil
  • 1 bardak su
  • İshal önleyici kür için ilk olarak karafilleri kırın. 1 bardak suyun içine koyun ve sabah akşam bu şekilde tüketin.
  • Bu karışım ile eğer 3 günde ishaliniz geçmezse, mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

İshali Kesen Yiyecekler

İshal kişilerin günlük su kaybından daha fazla su kaybı yaşamasına neden olur. Bunun için en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Aşağıda sizlerle ishali hemen ne keser sorusunun cevaplarını paylaşıyoruz.

Muz: İshali geçirmek için önerilen besinlerin başında muz geliyor. Muz içeriğindeki yüksek potasyum ve mineraller sayesinde ishal halinde kaybedilen değerlerin yerine konulmasını sağlar. Sindirimi de kolay olan bu meyve, bağırsakların rahatlamasını sağlar.

İshali Kesen Yiyecekler

Kahve ve Limon: Kahve ve limon ishal için çok etkili iki maddedir. Bu iki maddeyi 1 kaşık Türk kahvesi, 1 damla limon suyu olarak tüketebilirsiniz. İki malzemeyi karıştırıp yutun ve aradan 1-2 dakika geçmeden su içmeyin. Kısa sürede ishal için etkili bir çözümdür.

Bazı Bitkisel Çaylar: Zencefil çayı, ishal sırasında kaybedilen suyun geri kazanılmasını sağlar. Sürekli su kaybından dolayı oluşan halsizlik için etkilidir. Bunun yanında yeşil çay, papatya çayı, nane çayı ve meyan kökü çayı da ishal için tüketilebilir.

Patates Çrbası: Az yağlı, lezzetli bir patates çorbası ishalin tedavisinde kullanılabilir. Patatesin ishal tedavi edici özelliğinin yanında sıvı olması yönü ile de kaybedilen sıvı miktarının yeniden sağlanmasında etkili olacaktır.

Pirinç Lapası: Yağsız olarak hazırlanan az tuzlu bir pirinç lapası bağırsakların daha rahatlamasını ve dışkının katılaşmasını sağlayacaktır. Özellikle beslenme sorunlarından kaynaklanan ishallerde bu yöntem işe yarar.

İshali Kesen Yiyecekler 1

Havuç: Yararlı meyveler arasında yer alan havuç ishal sorunu için de etkili şekilde kullanılabiliyor. 3-4 adet havucu uygun bir tencere içinde küçük parçalar halinde patates haşlar gibi haşlayın. Sıcakken suyunu süzün ve blenderden geçirin. Oluşan bu havuç püresini gün içinde yemeklerin yanında ya da sade olarak tüketebilirsiniz. Kısa sürede etkisini gösterecektir.

İshal Kaç Günde Geçer

İshal türüne göre süresi de değişiklik gösterir. Genelde geçici yani akut ishal 3 haftadan daha kısa sürede geçer. Eğer ishal 3 haftadan daha uzun süre devam ederse kronik ishal demektir ve mutlaka bir doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

İshal Kaç Günde Geçer

Uzun süren ishal durumlarında kişilerde bulanık görme, aşırı halsizlik, baş bönmesi, göz kararması ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda acilen doktora müracaat edilmesi ve kaybedilen sıvının takviye ile vücuda verilmesi sağlanmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ishali-ne-keser/