Isırgan Otu Suyunun Faydaları

Isırgan otu suyunun faydaları
Isırgan otu bilindiği üzere yüzyıllardır bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Orta çağ Avrupa’sında şifa ve uğur getirdiğine inanılarak yüzyıllardır tüketildiği bilinmektedir.

Gövdeden dağılan belirgin koyu yeşil renkli bu bitki üzerinde bulunan tüyler nedeniyle cildimizi yakacağından çıplak elle dokunulmaması gerekmektedir :) İçerisinde de yok yok. Glikozit, potasyum, sekretin, kalsiyum nitrat, C vitamini, formik asit, demir, klorofil, yapraklarının yakmasının nedeni olan aseltilkolin ve histemin vardır. Yapraklarında C vitamini, demir, mineral tuzlar, bitki asitleri, flovan, histamin ve betasitosterker, köklerinde;  sterolen, lignin ve steril glikozit tohumlarında ise; sabit yağlar, proteinler, musilaj, karotinoid, ve klorofil mevcuttur.Tekstilden anti bakteriyel olması açısından, boya sanayinde kök boya olarak, gıda çay ve türevleri olarak, kozmetikte ise sakinleştirici özelliği bulunduğundan şampuan- sabun üretiminde kullanılmaktadır. Isırgan otu suyunun sağlığa yararları saymakla bitmiyor.

Bilimsel olarak da çocuklarda idrar sökücü, intihap kesici özelliği kanıtlanmıştır. Soğuk kış aylarında direncimizin düşük olduğu bu günlerde bir bardak ısırgan otu suyu ile metabolizmamızı güçlendirebiliriz. Saçlarımızın dökülmelerine ve kırılmalarını önlemek amacı ile de kullanabiliriz. Pankreasa doğrudan bir etki yaptığından kan şekerini düzenlediği de bilinmektedir. Emziren anneler için sütü arttırıcı özelliği bilinmektedir. Kadınların regl dönemlerinde kan akışının düzene soktuğu ve ağrıları azalttığı bir diğer özelliğidir.

ısırgan-otu-suyu-faydaları1

Isırgan otu suyunun tüm bu yararlara rağmen hiçbir yan etkisi gözlemlenememiştir. (Kalp ve böbrek rahatsızlığı çekenlerin doktorlarına danışmaları gerekmektedir.)

Isırgan otu suyu nasıl hazırlanır?
Evde ısırgan otu suyu tarifi: Isırgan otu suyu çay olarak satıldığı gibi evde kendimiz de kolay yollardan hazırlayabiliriz. Bunun için bize yaprak, kök, çiçek ve tohumları gerekiyor. Tohumlarını aktarlardan, taze olan kısımları yaprak, çiçek, kök kent pazarlarından ya da kendiniz toplayarak temin edebilirsiniz. Kendim toplamak istiyorum diyorsanız lütfen eldiven kullanın ve çiçek kısımlarını ilkbaharda, yapraklarını yaz mevsiminde ve köklerini sonbahar da toplayınız.

ısırgan-otu

Taze kısımlardan yapılan;

*Kök çayı: kökler bir su barağı soğuk su ile kaynatılır. 3-5 dakika kaynayan kökler ocaktan alınır ve 5-8 dakika dinlendirilir. Bir bardağa süzülür ve afiyet olsun.

*Tohum çayı: tohumlar kaynar halde ki suya atılır ve 5-7 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra 3-5 dakika dinlendirilir, bir bardağa süzülür ve afiyet olsun.

Göründüğü gibi yapımı kolay ve faydaları çok. Çocuklarınıza da içerebilirsiniz. İçerdiği mineraller ile kansızlığa iyi gelmektedir.

Isırgan otu suyu nasıl kullanılır?
Isırgan otu suyu beden sağlığının yanı sıra cilt ve saçlar için de önemlidir. Isırgan otu suyu makyaj temizlemesi ve cilt lekelerini yok etmeye birebir. Isırgan otu suyu hem saç hem de yüz temizliğine her gün için kullanıma uygundur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/isirgan-otu-suyunun-faydalari/